DICKVANDERHEIJDE IR/REKLAME OPSPORING adviesbureau voor rekiame en publiciteit w W jozef israëlsstraat 10 leeuwarden 058-124984 DE De politiedienaren Van der Sluis en Van Deinum rapporteren, dat zij voor het in aanbouw zijnde huis van den heer Gratama op de Tweebaksmarkt iets in het water hoorden vallen. Bij on middellijk ingesteld onderzoek is hen gebleken, dat aldaar een balk in het water was geworpen door twee hen onbekende perso nen, die op hunne komst de vlugt namen. Op onderscheidene plaatsen zijn door genoemde politiedienaren meerdere baldadigheden opgemerkt als in de Galileërkerkstraat een kalkvat omgeworpen, in het Nieuwstraatje een balk over de straat en op de Oosterkade een trap en lessenaar omvergetrok ken. Zij vermoeden, dat een zekere Overdijk, melktapper, wonende op Werkmanslust een der daders kan zijn. Door de politiedienaar Steffering op verzoek van den vader in beschonken toestand aan het Bureau gebracht Lambert St. oud 21 jaar wonende ten huize zijner ouders in de Blokhuissteeg en zulks wel daar die jongen steeds twist zocht met zijn familie. In arrest gesteld ter beschikking van den heer Commissaris van Politie. Bij visitatie op hem bevonden De politiedienaar Heimig rapporteert, dat hij van het transport naar Franeker is teruggekeerd en dat hij het jongetje, genaamd Cornelis Kroes aan de doodelijk ontstelde ouders heeft teruggebracht. Het jongetje zou hedenmiddag naar het Station gaan om zijn vader, Cornelis Kroes, oud44 jaren, pakhuisknecht wonende Westvliet te Franeker van de trein te halen en schijnt door een of andere toevallige omstandigheid in de trein naar hier geraakt te zijn. Om kwart voor een brachten de politiedienaren Sonnega en De Rooy aan het bureau Rinse Sp., oud24 jaren, arbeider wonende ten huize zijner Ouders op Snakkerburen en de publieke vrouw Saakje Feenstra, wonende in de Amelandsstraat, welke personen door de genoemde politiedienaren in de Schuitmakerssteeg aan getroffen waren alwaar eerstgenoemde voorgaf met die vrouw in vleeschelijke gemeenschap op straat verkeerd te hebben, terwijl hij haar daarvoor 50 cent betaald hebbendedaarna nogmaals in zijn zak tastende, bemerkte, dat van de 13,40, die hij in zijn portemonnaie gehad had, 3 Rijksdaalders vermisten, terwijl hij het geluid van groot zilvergeld bij die vrouw vernomen had. Saakje Feenstra verklaarde in het geheet geen Rijksdaalders zelf gezien te hebben en toen bij visitatie door de politiedienaren Elskamp en Sonnega een rijksdaalder, benevens twee dubbeltjes en 9 centen in haar portemonnaie gevonden werden, verklaarde zij, dat zij die evenals de overige op haar bevondende Rijks daalders vroeger verdiend heeft, terwijl kwartje, 2 dubbeltjes en vijfcenten los in haar zak bevonden, het geld uitmaakte, dat zij van Sp. verdiend heeft. Ik heb haar daarop in arrest gesteld ter beschikking van den Heer Commissaris van Politie en Sp. tegen half twaalf aan het Bureau ontboden. Door den politiedienaar Bakker gerapporteerd, dat omstreeks kwart over twaalf van zijn schip in het water is gevallen Fije de Vries. Schipper, liggende met zijn vaartuig aan de Nieuwekade, die na eerst getracht te hebben zijne vrouw van het schip te werpen, eindelijk door zijn dronkenschap zelve in het water viel. waarna hij met moeite door den politiedienaar Bakker en eenige aldaar liggende schippers is gered geworden. Na gered te zijn voer hij hevig tegen de Politie uit, waarom hij dan ook vervolgd zal worden wegens nachtelijk burengerucht Om kwart over twaalf vervoegde zich aan de wacht Johannes Baukes Kr., oud 34 jaren, koopman en schipper, geboren te Bolsward, liggende met zijn vaartuig te Oosterlittens, te kennen gevende: dat hij heden avond geweest was bij de Ruiter in de Ameland - straat, alwaar hij één bankbiljet van 40,- heeft laten wisselen, en dat de Ruiter hem maar 20.- daarvan had teruggeven. De Ruiter hierover door mij gehoord, verklaart: dat bedoelde persoon heden avond bij hem is gekomen, en dat de publieke vrouw Aaltje de Bruin zich ook ten zijnent bevond, met wie hij nagenoeg 3 flesch punsch heeft gedronken: dat Kr. later een briefje van 40,- heeft gegeven, om te laten wisselen, hetgeen door de zoon van de Ruiter voor klinkende munt ingewisseld is; dat hij de Ruiter 3 rijksdaalders voor de 3 flesch punsch heeft gekregen, en Kr. aan Aaltje I rijksdaalder heeft gegeven, zoodat Kr. nog 30,- in zijn bezit heeft gehouden. Aangezien Kr. beschonken, en nog al brutaal was, heb ik hem in arrest gesteld, ter beschikking van den Heer C. v. P. Kr. heeft zich heden avond ook opgehouden bij Lafra in het Hoeksterachterom, alwaar hij ook met een meid naar bed is geweest, volgens zeggen van de Ruiter. (1880) vervolg van pag. 6 maakt, dat de twee oude vrien den elkaar binnenkort weer de hand zullen drukken. De heer De Boer schrijft ons het volgende: "Ik ben met zeventien jaar Leeu warder geworden en woonde met mijn moeder en broers en zuster vlak bij het Vliet. Over dit Vliet zou ik boekdelen kunnen schrijven. Toen ik destijds naar Leeuwarden vertrok had ik een jeugdvriend, die vrijwillig naar de marine zou gaan en ik zou hem dan spoedig volgen. Maar deze, voor mij onvergete lijke jongen, is na een jaar na een korte ziekte onverwacht overle den en daardoor veranderde mijn verdere leven geheel. Waar schijnlijk was ik anders nooit Leeuwarder geworden, maar bij de marine terecht gekomen; bij zijn dood verviel de belofte om er samen bij te gaan. Ik kan niet beschrijven hoe alles toen veranderde en hoe moeilijk het voor mij te aanvaarden was. Maar toen heb ik Jan Wolf leren kennen en zijn lach en zijn vertel kunst en zijn humoristische aan leg hebben mijn droefheid ver dreven en gaven mij toen mijn wilskracht weer volledig terug. Zelf heeft Jan Wolf nooit gewe ten, wat er soms bij mij aan mankeerde; als hij het nu hoort, zal ik hem nog wat schuldig zijn". De heer De Boer dankt in zijn brief 't Kleine Krantsje'voor het plaatsen van zijn oproep ("Als je beseft, wat 't Kleine Krantsje voor velen betekent" zo schrijft hij, "dan is het haast niet te geloven en kun je je niet realise ren, dat dit er eens niet meer zal zijn"), hij dankt ook de lezers, die het opsporen van zijn oude vriend mogelijk maakten, met name mevrouw Wolf- Goedemoed, "voor mij ook geen geheel onbekende, want zij is een dochter van de destijds zeer be kende sigarenwinkelier Goede- moed van het Noordvliet". Oproepen voor deze rubriek OPSPO RING VERZOCHT kunnen schriftelijk ingediend worden bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen wor den gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. Zij verplichten zich de Re dactie later op de hoogte te brengen van het resultaat, dat hun oproep heeft gehad. DE CRUYSEPIJP was een andere naam voorTuinster- of Vlietster Waterpoort. De pijp dankte zijn naam waarschijnlijk aan de Leeuwarder burgemeester Hans Kruyse. die in het midden van de zestiende eeuw onze goede stad bestuurde. HET HONDEBOSCH hebt u daar wel eens van gehoord? Waarschijnlijk niet. want het is al heel lang geleden, dat een stuk weiland bij de Oldegalileën deze naam droeg. Een kroniek van 1543 spreekt over "een fenna bij Olde Galeijen, die Hondebosch hiet". DE NIEUWE HOFSTRAAT is een andere naam voor het Droevendal, waarschijnlijk ge noemd naar het Hof van Friesland, dat eertijds zetelde in de vlak bij het Droevendal staande Kanselarij. DE KIEPEMERK oftewel de Kippenmarkt is in de loop van de jaren op verscheidene plaatsen in Leeuwarden geweest: op de Nieuweburen, op het pleintje tussen het Paleis van Justitie en de Harmonie, op het Schoen- makersperk, bij de Wilhelminabaan en wie weet waar nog meer. Nu worden de kippen nog uitsluitend verhandeld op het terrein van de Frieslandhal. Lang zo "roman tisch" niet, vinden we. maar ja, dat is de tijd. HET WAPEN VAN GRONINGEN heette in het begin van de vorige eeuw een logement aan de Twee baksmarkt. Het Wapen van Gro ningen stond op de hoek van de Tweebaksmarkt en de Koning straat. In het pand, dat er nu staat is in dertijd de befaamde Griezelkel der van de heer W. Wierstra Thzn. pen van Jeruzalem, een van Leiden, een van Nederland, een van Parijs, een van Zwolle, en tenslotte ook nog een wapen van Friesland. geweest. Behalve het Wapen van Groningen hadden we ook een Wa pen van Amsterdam in Leeuwarden en een Wapen van Dokkum, een Wapen van Heerenveen. een Wa HET JOADEPADSJE noemden de Liwadders vroeger het begin van het Jelsumerbinnenpad, omdat het leidde naar de Joodse Begraafplaats. Het Joadepadsje is inderdaad een bomenrijk pad ge weest. Er is jammer genoeg niets van overgebleven - de Joodse begraafplaats is nu alleen bereikbaar via de weinig romanti sche Jelsumerstraat. De naam SERINGEBUURT herinnert ons nog aan de tuinen en kwekerijen, die er eens in de omge ving'van de Weerklank zijn ge weest. De Seringebuurt was een streek huizen in deze Weerklank. DE BILDTPOORT is geen officiële naam geweest - de naam werd door de volksmond wel gebruikt voor de Lieve Vrou wenpoort aan het eind van de Nieuwestad. De Bildtkers, die naar Leeuwarden kwamen moesten door deze Lieve Vrouwenpoort, vandaar dus die bijnaam

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 11