ZWEMMEN IN DE GROOTE WIELEN EEN HELE ATTRACTIE 'T KLEINE KRANTSJE DAAR HAD JE WAT VOOR OVER PRIJSVRAAG STADSNIEUWS VAN VROEGER Ja vroeger - toen had je er best vijf kilometer fietsen langs die prachtige Groningerstraatweg en het Oud Tolhuis voor over om een duik te kunnen nemen in het heldere water van de Groote Wielen. Dichtbij Tietjerk en het Bos van Ypey lag daar een van de mooiste plassen uit heel de omgeving. Sneek mocht dan het Sneekermeer en Grouw z'n Pikmeer hebben, Leeuwarden had zijn Groote Wielen en, niet te vergeten, z'n Kleine Wielen ook nog. In de winter was het een uniek schaatsgebied. Friesland is vanaf het water het mooist, zegt men nog. Wie het ooit gezien heeft, zonovergoten, wit in de sneeuw, heeft, denk ik, nauwelijks voor keur voor de zomer. Wie langer in de tropen was, blijft verwon derd over de prachtige afwisse ling der seizoenen. Eeuwig groen gaat ook vervelen. AANTREKKINGSKRACHT Zomers had de Groote Wielen een extra aantrekkingskracht. Dan was het zwembad open en op 1 mei begon het zwemsei- zoen. Wij grepen dan naar de Leeuwarder Courant of het Leeuwarder Nieuwsblad - "lytse liger", noemde mijn grootmoe der dat blad. Daar stonden dan de temperatu ren van het zwemwater in de Wielen in. Langzaam, veel te langzaam steeg na 1 mei de temperatuur. VECHTPARTIJ Op het Noordvliet heeft gistermid dag een heftige vechtpartij plaats gehad. M. E. de V., eigenaar van een pakhuis aan het Noordvliet, leefde reeds geruimen tijd in onmin met zijn zoon. Gisterochtend kwam het tot handtastelijkheden, waarbij de zoon zijn vader een trap tegen den buik gaf. Toen nu de zoon 's namiddags het pakhuis wilde bin nengaan, werd hem de toegang ge weigerd. Er ontstond ruzie waarbij de zoon den vader een duw gaf, zoodat deze laatste van de wal af in een der zich daar bevindende bootjes in het Vliet terecht kwam. De vader greep hierop een mes en stak zijn aanvaller daarmee in het dijbeen. Op het geschreeuw waren reeds vier agenten toegeloopen. De wonde van den zoon is niet gevaar lijk. Dr. Uffelie verbond hem ter plaatse, waarop hij per auto naar huis kon terugkeeren. Ook de va der, die aan den linkerhand werd gewond, kon na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. (1928) 'De roeiboten waren ons te min Van acht naar veertien graden. Dan waren we niet meer te hou den. In het heetst van de zomer klom die temperatuur wel eens tot hoog in de twintig. Maar dat vonden we heel niet fijn. Voor ons was 21 graden heerlijk. Aan 't begin van het seizoen in september daalde de tempera tuur per dag bijna een graad. Het was dan de sport wie het 't langst volhield. 14-13-12. Eén jaar hebben we doorgezet tot 11 gra den. Toen werd het ook ons te bar. Ik krijg nog altijd kippevel, als ik die foto in de courant zie van die doordouwers, die op 1 januari een duik in zee wagen. In het hoogseizoen was het vaak stampvol op de Wielen. Dan was het de kunst om een hokje te bezetten. Al gokkend bewaakte je een bezet hokje. Zodra het ontruimd was belegde je 't en je vriendjes konden ook hun kleren erin kwijt. Nog proef ik de kwattareep, waarop we onszelf tracteerden na het bad, tenminste als het zakgeld al niet was opgegaan aan postzegels op de postzegelmarkt voor Berndes op de Lange Pijp. De soldaatjes van de kwatta had den ook nog waarde. De reep kostte toen vijf cent. Bensdorp was er ook te krijgen. Maar kwatta ging toen voor alles. Naast het zwembad lag een ha ventje met roei- en zeilboten. Twee grote en verder een stuk of wat kleinere. De roeiboten wa ren ons te min, misschien ook wel iets te massief. Tenslotte als je gewend was bij de "Tijnje" op het Vliet te roeien in een echte wherry of vierriemsgiek, trok je je niet lens aan de zware roeispa nen van een ijzeren roeiboot. ZEILEN Nee, Ban zeilen. Het waren heel gewone "schouwen". Bergumer- meers en hoe ze verder allemaal mogen heten, kenden wij nog niet. Als de wind aanwakkerde - van windkrachtcijfers hadden we nog nooit gehoord, maar dat hinderde niet, als je vijf kilome ter hebt gefietst wist je wel wat harde wind was was het de sport om toch nog een boot los te krijgen van de badmeester, die het laatste woord had. Samen met Berry Westerhuis - uit de Grote Kerkstraat - waren we er niet weinig trots op, dat wij nog een boot meekregen, als anderen aan wal moesten blijven. Dat was dan zeilen. Grote sport! Een keer in het jaar waren er zwemwedstrijden, met als span nend hoogtepunt: de overtocht over de Wielen. Ik weet niet meer precies hoe groot de af stand was - 'k taxeer vanuit de verte op afstand en na zoveel jaren: ongeveer twee kilometer heen en terug. We vonden het opwindend, dat enkele boten de zwemmers volgden. Je kon nooit weten: kramp kon fataal zijn. Schoolzwemmen was in die twin tiger jaren bijna onbekend. Al leen de school van "Juffrouw" Heuvel op het Hofplein had het voorrecht, dat ze voor de klassen een bus kon laten rijden naar de Groote Wielen. Dat moest dan op bepaalde uren, als het bad voor dames geopend was. De gymnas- tieklerares van die school mej. E. Visser van de Kelders heeft heel wat meisjes van de Hofschool de watervrees doen overwinnen. ELITAIR Die school stond niet voor niets op het Hofplein - deftig, nee, misschien een beetje elitair, zouden ze tegenwoordig zeggen. Vandaar die zwemlessen, een primeur, later gelukkig gevolgd door andere scholen. Wij moesten het zó maar leren. Aan de hengel van de badmees ter of van je vader. De mijne stond in de zomer, weer of geen weer, het was practisch altijd mooi, voorzover ik me kan herin neren, om vier uur bij de school in de Margaretha de Heerstraat. In de tweede klas haalde ik m'n zwemdiploma dank zij mijn va der. Die kon zwemmen. Z'n jong leerde het ook spoedig, al heeft het jaren geduurd voor hij sneller ging dan z'n vader. Wij vonden het geweldig om 's morgens om zes uur met boter ham en al naar de Wielen te fietsen en na een bad direct naar school te peddelen. Dan was je goed wakker. 'k Denk dat velen uit die tijd nog sterke herinneringen bewaren aan wat de Groote Wielen voor hen was. Amersfoort J. v.d. Linden De deelnemers aan onze traditionele prijsvraag "Leewadders, waar is dit?" zullen nog even ge duld moeten hebben voor wat de uitslag betreft van de prijsvraag, die in ons nummer 405 heeft ge staan. Deze uitslag geven we nu nog niet, maar komt in het volgende nummer. "Wat hadden we er wat voor over om te zwemmen in de Groote Wielen". voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdat, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden autdmatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3