Friesland Bank A a rf i e Jam h- ywG1 Cfr'J'aJ< gaapjenojtl Laaime zoo lanpnicklóppc M VS DE PORDER Uw eigen bank Lezers klommen in de pen VILLA HENRIETTE De opgave van uw prijsvraag „Leewadders waar is dit" van 16-4-'82 lijkt mij niet moeilijk. M.i. is het nl. de tuinzaal van de Harmonie. Het is net zo gemakkelijk als het hoekje van de Noordersingel bij Villa „Henriëtte". Hier woonden inderdaad voor de oorlog de familie de Vries. Sem de Vries was een klasgenoot van mij in de twintiger jaren op de jongens school in de St. Anthonystraat. Hij had nog een oudere broer en zuster, naar wie de villa is ver noemd. Uw opgaven boeien mij altijd, maar aangezien ik meer dan der tig jaar geleden Leeuwarden de finitief verliet, ben ik niet altijd zeker van de zaak. Bijgaand nog een oude foto waar Sem de Vries op staat, gemaakt tijdens een schoolreisje naar 01- terterp. De namen zijn: links onder Jan Steenbeek uit Mantgum, daarbo ven Bokke Algra uit Stiens, daar boven zwaaiend Harald Wouters met rechts het hoofd van Henk Bosman, daarnaast staande Her man Faber en Arend v.d. Brul, kijkend naar een zwaaiende Jes sie de Vries, daarvoor met pet Titus Meyer, daarvoor zittend Jan Paardekoper, Sem de Vries en Ale Dijkstra uit Menaldum, terwijl geheel rechts het hoofd van Johan de Groot zichtbaar is. Leiderdorp J. M. Paardekoper PIETJE RINGENOLDUS In 't Kleine Krantjs nummer 406 staat een foto van de vijfde klas van School 7, gemaakt in 1929. Het onderschrift vermeldt als eerste: "Pietje, achternaam on bekend". Deze Pietje was Pietje Ringenoldus. Haar ouders woon den destijds aan de Papaverstraat nummer 8. Leeuwarden Joh. de Jong NIEUWERE FOTO In nummer 405 van 't Kleine Krantsje staat op de voorpagina een foto van de gracht langs de Nieuweweg met de vermelding dat deze genomen is omstreeks 1915. Maar dat is, geloof ik, niet juist. Ik kwam in 1919 bij de Nationale Bankvereniging op de Wirdu- merdijk en toen stond daar op de plaats van de Amro een kantoor van Mispelblom Beyer; dat werd de Friese Bank en later de Amro- bank. Volgens mij moet de foto van latere datum zijn. Haarlem Van derWeerdt dla/ipic no tf W&3T Kom op JylSp dr prop pc ^>**1 'jB|r! I De Gekroonde Kam was eertijds in Leeuwarden een zaak, waar kam men werden gemaakt. Op de stok van het uithangbord stonden deze teksten: Men maakt kammen sunder form ofte leest 't Kamt alles uit de geest Het kammaken is raar Het is een kunst openbaar hij op een bakkerskar van bakker Boonstra van het Noordvliet. Wanneer ik de verhalen van mijn vader hoor over het Vliet, dan geniet ik. Over rondvaartboten met orkestjes er op die, na een dag te zijn weggeweest, door het smalle bruggetje moesten. De kapitein had dan ook al een paar "opwarmertjes" gehad en kon de doorgang niet zo goed meer vin den en voer dus prompt tegen de brug aan (In nr. 406 staat een foto van dit bruggetje) En het verhaal over de boat met skol. Deze boot lag tegen de brug aan en dan werd er geschreeuwd; "Hier leit de boat met skol, voor een dubbeltsje een emmer vol." En over de Poppebuurt, het on gedierte, de brand en de prachti ge types die daar woonden, Dik ke Loeke, de Lord, Lydia Bom, Hart met 't orgeltsje enz. Wij hebben een oude foto in de ka mer hangen van eerder vermeld bruggetje, maar dan met ons rijtje huizen erop (prachtig). Ik kijk er vaak naar en probeer me dan voor te stellen hoe het er vroeger toeging. Mijn vader is op de Poppeweg eens in een boom geklommén, die dan ook kapot ging. Hij heeft zeker veertien eens zover krijg om te schrijven, hij heeft het allemaal zelf be leefd. Leeuwarden Anneke Beima- Bakker U hebt gelijk. Het bekende "zetfoutenduiveltje" heeft van 1925 omstreeks 1915" gemaakt. Red. 't KI. Kr. BRIEF VAN JONGERE Je leest in 't Kleine Krantsje eigenlijk alleen verhalen over vroeger van oudere mensen. Daarom wil ik nu als jongere eens reageren, want ook wij lezen 't Kleine Krantsje met veel plezier. Vooral de verhalen over Achter de Hoven en het Vliet interesse ren mij altijd enorm. Ik ben in de Van Sytzamastraat geboren en heb er twintig jaar gewoond. Ook mijn man komt van Achter de Hoven. Sinds ons trouwen wo nen wij op het Noordvliet-Slot, nu alweer negen jaar en ik hoop dat wij er nooit weg hoeven. Ik las in het stuk over Achter de Hoven de naam Karei Weusting én zijn knappe dochter. Deze dochter leeft nog, ze heet nu mevr. Gorter en woont naast ons. Het streekje waar wij nu wonen heeft een speciale betekenis voor mij, omdat mijn vader, Rein Bak ker, hier geboren is. Wij wonen op nr. 549 en hij is geboren op nr. 561 en heeft daar tot zijn trou wen gewoond. Zijn vader, Hans Jurjen Bakker, werkte bij Lande- weer (KL Kr. nr. 404). Later reed dagen in de zenuwen gezeten en moest toen met zijn moeder voorkomen voor het kantonge recht. Hij werd, met een flinke reprimande, vrijgesproken. Daar moet je nu mee aankomen. Toch is het eigenlijk nog een heerlijk streekje. Het zijn bijna allemaal jongelui en we zijn heel erg één met elkaar, 's Zomers zitten we allemaal buiten en ook 's winters komen we regelmatig bij elkaar. Het is natuurlijk an ders dan vroeger, maar het is nog zo'n heerlijk stukje echt oud Leeuwarden en ik hoop dat het stukje Vliet dat er nog over is, nooit gedempt wordt, want dit water hoort bij het streekje. Het is toch nog een heel verhaal geworden en misschien is het voor u niet zo interessant, maar ik heb al zolang eens willen schrijven, omdat ik altijd weer geniet van die verhalen van vroe ger. Misschien dat ik mijn vader nog VOORDEWIND In 1933 ongeveer kregen wij een motorbootje en dat moest, als het even kon, in een schiphuis onder dak. Nu was mijn moeder een Vliet- ster, een dochter van Gosse- Leentsje Romkes. Grootvader, op het Vliet ge noemd: kleine Gosse, was vroe ger beroepsvisser en viste wel met Voordewind. Ook werkte hij wel op de helling van De Roos. Toen wij dus een ligplaats voor ons bootje zochten, kwamen we ook bij Voordewind terecht en we kregen plaats in het schiphuis aan de Potmarge. De oude baas woonde in het huis er naast. Z'n ongetrouwde dochter Aaltje deed de huishouding en hield de mensen die zo nu en dan in de aanwezige bootjes werkten met ellenlange verhalen van het werk. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Vaak had ze het over haar broer, die Commissaris v. Politie was in Amsterdam. Dat kon niet voorkomen dat er bij hun werd ingebroken. Een feit, dat toen niet zo vaak voorkwam als tegenwoordig, maar toen veel meer indruk maakte. Het schiphuis aan de Potmarge stond ongeveer tegenover Ach ter Tulpenburg, aan de Romkes- laan. Het is later gesloopt en op die plaats kwam toen een machi ne werkplaats van Van den Berg. Tegen de winter verzocht Voor dewind ons de boot in het grote schiphuis aan het Vliet te leggen, daar was meer ruimte, er lagen meer boten in. Dit was dus ook van hem. Het was vanaf Kleyenburg naast de boerderij bereikbaar. Leeuwarden G. Brinck PUT OP DE PUT Onlangs stond er in 't Kleine Krantsje een foto van Bij de Put met een put. "Een put op de Put hoe kan dat nou?", aldus luidde het onderschrift. Wel, wat daar stond was geen echte put, maar een bouwsel ter gelegenheid van het 500-jarig bestaan van Leeu warden in 1935 en de "put" moest een herinnering zijn aan dat, waar de straat, of zo je wilt, het plein, zijn naam te danken heeft. Leeuwarden Chr. Doorenbos Nóg een foto van de put op de Put: een hele bezienswaardigheid, toen Leeuwarden (in '35) vijfhonderd jaar bestond.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4