"TOEN WE TROUWDEN IN 1938" STOFDOEKEN VOOR EEN DUBBELTJE GEBAKJES VOOR ZEVEN CENT NOTA In een van de laatste Kleine Krantsjes werd door de redactie aandacht besteed aan de sluiting van het zeer bekende sigarenmagazijn Schierbeek. Toen ik het lasdacht ik, dat is er weer een die z'n poort sluit. Maar zo gaat het, zaken komen en zaken gaan. Toen ik over deze sluiting nog eens zat na te denken, schoot me plotsklaps in de gedachten dat mijn vrouw ergens in een oude doos nog een hele verzameling oude rekeningen uit de dertiger jaren heeft liggen. Wij trouwden in december 1938. Aan de hand van deze rekeningen wil ik in deze bijdrage nog eens wat bedrijven uit die periode voor het voetlicht halen. Zoals zal blijken bestaan de meeste van deze zaken allang niet meer. Interessant zal het ongetwijfeld ook zijn te lezen wat je toen voor de diensten en leveringen moest betalen. Linnengoed betrokken we van Jac. Annyas op de Nieuwestad, hoek Nieuwesteeg. Zes slopen voor drie en zeventig cent" LEEUWARDEN. Toen het echtpaar Eisma in december '3S trouwde etaleerde Jaap Goedemoed in z'n zaak op de Nieuwestad de nieuwe dessins voor het komende jaar. een koffiekan die apart betaald moest en de kapitale som van 2,50 kostte. Voor het door ons verlangde zilver werk gingen we naar de fa. Hubert Kraak v/h F. Bakkers op het adres Naauw 2. Uit een in ons bezit zijnde nota (met datum 26/11 "35) blijkt dat mijn vrouw en ik toen voor 21- één dozijn zilveren taartschepjes in etui kochten. Die schepjes kostten toen dus 1,75 per stuk! Ongeloof lijk. En evengoed stond heel vrien delijk op de nota "Dank voor uw order". ik denk dat deze vriendelijkheid een inbreng was van Henk van der Woude, die in die dagen bediende in de winkel van Kraak was. Later is hij voor zichzelf begonnen op de Kelders naast Niermeyer onder de naam Zilwo. Helaas leeft Henk ook al jaren niet meer. O ja, van onze trouwerij werd een fotoreportage gemaakt door foto A. Struiksma uit de Vermeerstraat in Huizum. Kosten van dertien foto's en een nabestelling van nog eens 22 foto's totaal 10,45 (incl. 4% OB). De echte trouwfoto lieten we maken bij Mellema in de Weerd, hiervan weet ik geen kosten meer. Linnengoed betrokken we van Jac. Annyas, gevestigd op het adres Nieuwestad 73, hoek Nieuwesteeg. Aan ons werd toen - zoals op de nota speciaal staat vermeld - netto verkocht en geleverd bijvoorbeeld een laken voor 2,06; zes slopen tegen de prijs van 0,73 per stuk. Stofdoeken gingen vooreen dubbel tje over de toonbank. Een directoir (het slipje in die dagen) kostte 0,85 compleet met elastiek in de piepkes. Voor het gebak gingen we altijd naar Groenewoudt in de St. Jacob- straat. Gebakjes gingen toen voor de prijs van zeven cent de deur uit. Een trouwpak (zwarte jas met een kraalschroten broek) kon je - naar maat - verkrijgen bij Goedemoed op de stille kant van de Nieuwe stad. Meubelen kon je verkrijgen bij Burg. De jongste broer van mijn moeder, Jelle Landstra, heeft hier nog gewerkt als meubelmaker. Van alle hiervoorgenoemde zaken zijn alleen Groenewoudt en Burg nog bestaand. En naar ik hoorde zit Burg ook al niet meer op de Nieuwestad. Een leverancier uit een nog verder verleden was voor ons het schoe nenmagazijn "de Gouden Laars", waarvan de eigenaar R. Steinvoort was. Hij was de vader van o.a. Lammert, Henk en Roel. Om schoenen te kopen moesten we in het begin naar de Tuinen, vandaar verhuisde Steinvoorte met zijn han del naar de Nieuwestad, hoek Scha- vernek. Bij m'n laatste bezoek aan Leeuwarden heb ik gezien dat in de granito stoep van deze winkel nog altijd de letters R. S. (Roelof Stein voorte) duidelijk te onderscheiden zijn. Overeen spoor uit het verleden gesproken! Vanaf dit adres verhuis de het schoenenmagazijn naar de Berlikumer markt hoek Ooster straat, het pand waarin later Wanda een zaak in parfumeriën had. Daar heb ik nog netde perode van Roel meegemaakt. Het is jammer geweest dat die er niet in geslaagd is de zaak in stand te houden. Voorschoten D. Eisma Welnu. ..Toen we trouwden stond palfrenier Van der Veen gewoon in de houding, hoed in de hand koetskes bij herhaling bij mijn grootvader - de oude David Eisma- in de werkplaats in de van Sytzama- straat geschilderd waren. Ik herin ner me althans dat Poelsma een klant van grootvader was. Grootva der werd in de dagen terzijde ge staan door mijn oom Douwe, de vader van de David Eisma (volle neef van mij), die zijn autospuiterij thans in de Willem Loréstraat heeft. IN DE DRIE SCHOPPEN Ons serviesgoed - dat wij heden ten dage nog voor een deel gebruiken, kochten we "In de drie schoppen" op de Groentemarkt tegenover de Brol. Het was de zaak die gedreven werd door Jacob Bakker. Voor de totale prijs van 76,10 (het dubbel tje was voor het zegel) kregen we geleverd een tafel- en ontbijtservies (elk 24-delig), een theeservies en Trouwen, deed je in die dagen in koetsjes van Poelsma op de Span jaardslaan. Als je het een beetje aardig deed, schakelde je ook de welbekende palfrenier Sjoerd van der Veen in. Dat was toen gemakke lijk, want Van der Veen regelde alles. MERKWAARDIG Hij bestelde ook de koetsen. Dat blijkt uit bijgaande gereproduceerde nota. Wat uit deze nota zo merk waardig aandoet is dat Poelsma z'n diensten bij Van der Veen in reke ning brengt, en dat Van der Veen deze rekening voor voldaan tekende nadat ik hem betaald had. Ik vind dit nu een merkwaardige constructie. Voor het bedrag van 42,00 reden toen voor ons een coupé (het trouw- koetsje) en vijf volgrijtuigen met elk twee paarden voor de koets. Voor het ophalen van de toen nog aan staande bruidegom uit de Hobbema- straat werd 0,75 in rekening ge bracht. Van de manier waarop Van der Veen zijn taak vervulde, geeft bij gaande foto een indruk. De man stond bij het uitstappen van het paar gewoon in de houding. Hoed in de hand! Overigens denk ik dat dezelfde spanjaardslaan 12a - ]*L-4% 7staUHOUDERu expedwebedrue

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 6