GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT f gn Se hewwe het even over de nije kommussarus, mar dan komme weer herinneringen an Twaan (jim wete wel de Brabander uut de mobelesaasjetied) sien laatste besoek an Liwadden bo ven. En laat die Twaan oek nog weer een ouwe maat uut die tied treffe. Het Vliet ferandert nog steeds en op Kamsterburen wur- de nije huzen bouwd, mar het ouwe komt niet werom. Wie komt wel an 'e deur? Lees, wat se bij mekaar prate, Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Minne Mager, Hein fan 't Hobbelpeerd en Fok- ke Vutman. Minne Mager: Ik hew guster Wiegel lopen sien. Op 'e Nijstad. Met een frouw en paar kienders. Seker de boel es even opsterfére. Sjouke Sukerslak: Mien buur man docht eerst dat ie kommus sarus fan pelisie wurden was. Hij sei: froeger hadden we Wesser, en nou krije we Wiegel. Affijn ik hew en mar uut 'e droom holpen. Tabe Ruutsje: Se hewwe mij ferteld dat son kommussarus de baas is fan alle burgemeesters. Die mutte alle weken op het matsje komme, om die dromme- darus te fertellen wat er omgaat in hun gemeente. Fokke Vutman: Dat klopt niet helemaal, docht ik. Het hèt meer met profinsiale statenbeweging te maken. Alles wat se er soal in ons profinsje gebeurt, of gebeure mut. Kiek es an, daar is Hein al. Was der niks te strunen, Hein? Hein van 't Hobbelpeerd: Gien nije dingen nee. Nou ja, ik bin langs 't Vliet komen en dat kenne jou hast niet terug. Oek al weer nije bouwerij waar froeger Pie- tersburen was, en de mesinefe- briek Friesland. Die staat nou wel erges anders, mar even goed Lange Marten: Ik kom nog wel es in dat Dienstencentrum en dan tref ik nog wel es meensen, die der al jaren in 'e buurt woane. Laassen was der nog son ouwe piekenier, die nog fan 'e brand fan die oalieslagerij wist. Wiebe Poatsje: Had Twaan uut Brabant oek niet son mooi segje, dat over een brand gong. We saten erges, en toen kwam dèr een hele skele kerel langs. Ja, son pursoan ken 't oek niet helpe. Tabe: Ja, hoe was dat oek al weer? Ik loof dat ik het foor de geest krije ken. Hij sei: Moetje es' sien, die man daar. Die siet met één oog in Klundert, of het in Willemstad ook brandt. Hein: Klundert? Hèt dat nog te maken met Teunissen en Klun dert? Was dat niet een moord- saak, en saten se niet onskuldig jaren in 'e bajes? Weet jim dat niet meer? Minne: Hij hèt het oek wel naar 't sin had, docht ik. En wat kinne sukken een bier op, niet? As ik soafeul bier drinke su, moest ik er nachts wel drie keer uut. Hij niet Tabe? Tabe: Niks fan murken. Och, hij is 't wend, must mar rekene. Hij hèt twee, drie nachten bij ons slapen. En dat we nog son ouwe soldaat troffen, dat was even sterk. Weet jim wel, daar bij de feemerk! Marten: O ja, die Frijdus. Daar in 't kaffee. Son klein mantsje, die daar even ferder sat met die koopman, die bij elk kop koffie een kujjakje nam, om de sliemen weg te spoelen. Hein: Ik hew der niet bij weest, marasikjimgoedbegriep, hètjim sursjant uut Brabant, die hier in 'e kezerne leid hèt, na soafeul jaar een maat troffen, die hier toen met 'e mobelaasje oek lag. Fokke: Presies Hein, soa was dat. Hij hiette fan eh, hoe was 't oek al weer? Ja, Rinze. Hij sat mar te koekeloeren, en hij was al twee keer overend weest, en nee, ja, jaEn toen Wiebe: En toen brulde Twaan inénen: Seg fader, ken ik jou, of ken ik jou niet. As je niet son ouwe kop had, zou ik Appel stroop roepen. En ja hoor, het was sien ouwe maat!! Minne: Appelstroop? O, omdat ie Rinze hiette? Een oud merk fan froeger. Nee, ik hew der wel an, dat ik dat weet. Se hewwe seker heel wat af ouwehoerd, Rinze en Twaan. Wat is dat Twaan eigen lijk? Wiebe: Hij hèt het mij foor skre- ven. Tee-oe-en-ee. Soms oek wel met An der foor. Denk mar an die brandstoffeman op 'e Hol- landerdiek froeger. Nee, Pellen- tier was weer een andere. En Siebesma en Prins oek, as jou soa wille. Sjouke: En Suk en Kooi. En froeger op 't Moalepad een van der Noord. Die sat later op 't Vliet. Net as Hummel. Mar waar om prate we over branstofman- nen, wielst ik de jas tuuslaten hew, suk lekker weer. Fokke: Dat kwam fan Twaan. Daar suden we de feemerk met over, en dan na de tied uutruste en even proeve. Mar ja, het wurde éérst mar even sitte en even. En dat ken even lang dure. Toen we eindelijk op 'e merk kwamen, was 't meeste fee al fertrokken. Minne: Dus maar goed dat jim kwamen, dat fulde weer wat op. Klein grapke. En hadden die ou we soldaten oek nog ouwe koeien uut 'e ouwe sloat, nee ouwe doas? Nee Fiel dat soa teugen. Marten: Dat fiel teugen. Eerst wel, mar as Twaan wat drank op hèt, ken je em hast niet ferstaan. En Rinze ferfiel telkens in dat boerefries. Dat wij mar omste beurt frage: wat seistou? Tabe: We hewwe Rinze met sien allen in 'e bus hesen. En Twan sei telkes teugen die sjuffeur: Zul je goed op Appelstroop passé? En toen de bus weg reed, had ie het krap. Hij ston telkes sien neus te snuten. Fokke: Dat krije met die dingen fan froeger. Ik loop laassen langs Kamsterburen, en wat sien ik? Nij e huzen. En dan komt je al dat ouwe weer foor de geest. Jonge ja, dat ouwe Kamsterburen! Marten: Het is soa gelegen, jou kenne sukke buurten wel reno, eh. renoperere, of weet ik feul, mar de ouwe garde fan seg mar de Poelsmas, de Bottingas, Viersen, Algra en al soa meer, die Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat I, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leewarders" door Fenno L. Schoustra. kenne jou niet weromtovere. Wiebe: Ja, wat bin der een moei lijke woorden teugenwoordig niet? Oek as se het over de pollentiek hewwe, dat wurdt het je groen en geel foor de ogen. Wat sei dien buurfrouw toen oek al weer es, Sjouke? Sjouke: Mien buurfrouw? O ja, die had het over alleminiumloan. Die hèt het faker briek. Laassen dat hur melkboer alle an brengt. Melk en broad en fruit, en weet ik feul. En toen sei se, en we hewwe der later oegrieslijk om lache mutten: Het is een genot, son N.C.R.V.-manü! VIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 'A izw&fË "Ipfl .Hf* t** iW fo' I mm wê ••«JL.J rl m ,.a SBi S k 'f. Fokke: Ja, ik hew daar wel es over lezen. Mar dit sal wel een segje uut Brabant weze, daar lêgge die plakken. Wij suden sêgge kanne: Hij siet met één oog in Lekkum, of het in, seg mar, in Jellum-Boksum oek brandt. Mar even los daar fan, ik fon dat een heel aardige kerel, die Twan. Oude Leeuwarders vergeten de Oude Veemarkt natuurlijk nooit. Het zal dan allemaal wel mooier en beter zijn nu het vee op de vrijdag in de Frieslandhal is ondergebracht, de situatie op de oude markt, zoals die er tot het najaar van '63 is geweest, had een zekere bekoring, die de nieuwe markt niet heeftOp deze kaart, omstreeks 1900 uitgegeven door Dijkstra's Boekhandel zien we een stukje van die oude markt met op de achtergrond de hoofdingang en - aan de Langemarktstraat - de reeks veemarktcafé's.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9