MOEILIJK HERKENBARE PANDEN AAN DE WIRDUMERDIJK 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG i TOEN 'T NÖG SPOOKTE BIJ DE EEWAL ■j, éP|T ff 'Ti; Alweer een mooie-moeilijkeprijsvraag, die van vier weken terug, toen wij een foto afdrukten van twee zakenpanelen, die - dat kon eigenlijk niet anders - ergens in de binnenstad moesten staan. Haast alle trouwe deelnemers aan ons traditioneel zoekplaatjesgebeuren moesten het laten afweten en het aantal binnengekomen inzendingen was ook deze maal gering. Maar zij, die een gokje waagden, hadden het ook allemaal bij het rechte eind: de afgebeelde panden stonden en staan nog steeds in het hartje van de oude binnenstad aan de Wirdumerdijk, al herbergen ze nu wel andere bedrijven, dan toen - heel lang geleden - de foto werd gemaakt. heerTulp zo'n zestig jaar geleden in de witte villa woonde aan de Noordersingel, nabij de Noor- derbrug. In de jaren twintig woonde daar namelijk een zeke re heer Tulp. Tegenover de in 't Krantsje afgebeelde percelen stond het geboortehuis van de schrijver Havank en het pand van de banketbakker Vriezen- berg. En even verder, richting Nieuwestad, de banketbakkerij van Sisseren. Als schooljongen kocht ik daar "kustekoek". Die bakkerij werd in 1916 of 1917 afgebroken en op deze plaats werd de bioscoop Cinema Palace gebouwd. Een der eerste beton constructies van Leeuwarden. De bouw heeft enorm lang ge duurd". Wat de detectiveschrijver Ha vank betreft: niet alleen zijn ge boortehuis stond aan de andere kant, maar—merkwaardigerwijs! -ook het pand, waarin hij precies zestig jaar later overleed, want dat was het hotel Amicitia! GARAGE De heer J. Walburg te Leeuwar den herinnerde zich, dat een zoon van de bovengenoemde heer Tulp later, samen met Dou- we Statema, een garage had om de hoek aan het Ruiterskwartier, waar nu de achterkant is van V. en D. Ook was daar ("dit schrijf ik maar even" zegt hij) het café van Hoogkamp, welbekend en dat zeker wanneer het kermis was". We komen nu toe aan de prijs winnaar: dat werd de heer P. A. Ablij, Baenseinflat 2h, Europa plein te Leeuwarden. De eerste de beste oplossing, die bij ons binnenkwam, was afkom stig van de heer J. L. Wouda te Stiens, die zo vrij was te veron derstellen, dat hij wel de enige zou zijn, die'op onze vraag het juiste antwoord wist. "Ik ben in het bezit" zo schreef hij, "van dezelfde foto, dus weet ik niet of ik wel kan, of liever gezegd mee mag doen aan de prijsvraag. Het is op de Wirdumerdijk, waar tegenwoordig zijn gevestigd de lijstenzaak van Luiks en de daar naast gevestigde platenzaak. De sigarenzaak is van de firma Bloemhof en in de deur staat mijn grootvader, die in de laatste Klei ne Krantsjes herhaaldelijk ge noemde heer Wouda (bloot- hoofds). De zaak is ook genoemd naar zijn favoriete voetbalclub "Frisia". De firma Ferwerda en Tieman, naast de sigarenzaak Frisia, was, naar mijn grootvader wel eens heeft verteld, een zaak in wijnen". WETHOUDER De heer P. A. Ablij te Leeuwar den kon ons over die laatste zaak verder inlichten. "De afgebeelde winkel" aldus berichtte hij, "lijkt mij te zijn de gerenommeerde kruidenierswinkel van Tulp. De firma had ook een zeer belang rijk depot van de wijnhandel Ferwerda en Tieman. De heer Tulp was, naar ik meen, wethou der. De foto zal, dunkt mij, uit circa 1913 stammen; duidelijk is, behalve de "stoep" voor de hui zen, de bestrating met platte, blauwe basaltstenen te zien. Aan de zijkanten waren banen van gele steentjes als voetpad aange bracht. Naar ik meen was na de asfaltering van de Sint Jacobs- straat de Wirdumerdijk de twee de hoofdstraat van Leeuwarden, die na de eerste wereldoorlog, plusminus 1920, een "geruislo ze" weg kreeg. De heer S. de Jongh te Leeuwar den schreef ons, dat hem de sigarenzaak Frisia niet bekend voorkwam, "maar" zo zegt hij, "wel herinner ik mij nog de winkel van Tulp op nummer 28. Niet onmogelijk is het, dat de In vroeger jaren toen het water langs de Eewal in Leeuwarden nog niet was gedempt, moet het daar lang niet pluis zijn geweest. Vaak liep er in het holst van de nacht een grote zwarte hond - ai werd het dier verjaagd, het kwam altijd weer terug. Vooral bij de Zuupsteeg was het bepaald onveilig. Daar lag een enorme veldkei en meer dan eens heeft men gehoord, dat de zwar te hond deze zware steen heen en weer rolde. Mensen, die er 's nachts langs kwamen dienden op hun hoede te zijn; men deed er trouwens verstandig aan er helemaal maar niet te komen. Onzichtbare krachten dreven voorbijgangers gewoon naar de waterkant, zon der dat ze er iets tegen konden doen. Er was, behalve die hond, noon wat bijzonders te zien, maar er moeten daar heel wat mensen verdronken zijn. Een oude man, die op een late avond door de Zuupsteeg liep, kreeg plotseling een- duw in de rug, zonder dat hij wist van wie, want ook nu was er niets te zien. Hij moest daarna steeds harder en harder lopen en kwam tenslot te in het water terecht. Toen Leeuwarden gaslicht kreeg hoorde men deze klachten over de onveiligheid bij de Eewal wei nig meer en na het dempen van het water werd ook de myste rieuze zwarte hond niet meer gezien. Nu is er niemand meer, die zich hier in het donker van de nacht onveilig hoeft te voelen, hoe wel. 'i i Deze tekening is gemaakt in een tijd, toen het nog spookte bij de Eewal. Na het dempen van het grachtje hield het spoken op... voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend;van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3