BOMMEN BRACHTEN DOOD EN VERDERF OP HET PANWERK VEERTIG JAAR GELEDEN STADSNIEUWS VAN VROEGER Het is aanstonds precies veertig jaar geleden, dat de omgeving van het Oldegalileën werd opgeschrikt door de geweldige dreunen van een bombardementHet gebeurde in het holst van de nacht van de negende op de tiende augustus 1942 en al gauw bleek het de omwonenden, dat het oude Panbakkerspoortje getroffen was door een verschrikkelijke ramp. Een zware brisantbom had een enorm gat geslagen in een stukje grond, vlak bij de Dokkumer Ee, maar veel erger was het, dat verscheidene fosforbommen de huisjes van het Panwerk hadden geraakt. De gevolgen waren gruwelijk: twee bewoners werden op slag gedood, twee anderen overleden dagen of weken daarna en een vijfde stierf nog een jaar na de ramp. Van de mensen, die bij deze trage die direct betrokken waren, zijn niet veel meer in leven, althans van de ouderen niet. Maar een van de zwaarst getroffenen, onze abonnee, mevrouw A. Nieuwhof-Sybrandi te Leeuwarden, leeft nog wel. HEL VAN VUUR Zij herinnert zich het gebeuren als de dag van gisteren en zij weet nog. dat zij dacht te dromen, toen ze wakker schrok. Ze zag haar huis in brand staan en meende werkelijk dat ze droomde, tot ze zich met een schok realiseerde, dat het treurige werkelijkheid was. Met een van haar negen kinderen, een klein meisje op arm is zij op de een of andere manier op straat gekomen - de hele wereld leek een hel van vuur. Zelf bleek ze door het fosfor getroffen te zijn aan een arm en een been; ook haar man was door de gevaarlijke stoffen geraakt, maar hun zoontje Klaas, twaalf jaar oud, was er het ergst aan toe. Het jongetje was zeer zwaar gewond en het overleed de volgende dag. OP SLAG DOOD Op slag gedood werd de tweeën- twintigjarige Djurre van der Meer in het huis naast dat van de familie Nieuwhof, terwijl de vrouw van de jonge Djurre, Elisabeth de Jong. zeer ernstig werd gewond - zij heeft nog een twee weken geleefd en overleed toen eveneens. Ook onmiddellijk dood was de zes tienjarige Henkie Anema en hij was het, die mevrouw Nieuwhof, op de middag voor de ramp, had verbaasd met heel merkwaardige opmerkin gen. "Ik heb zo'n vreemd gevoel", zei de jongen, "het is net of gebeurt er straks wat." "Ach, wat zal er nou gebeuren", reageerde mevrouw Nieuwhof, maar Henk Anema hield maar vol; "Toch voel ik het, er gebeurt vast wat. Niet alleen de heer en mevrouw Nieuwhof kwamen direct na de tragedie in het ziekenhuis terecht, ook gebeurde dat met Antje, hun dochtertje van veertien jaar. En een jaar later overleed ook zij - de ramp Dit is het poortje aan het Oldegalileën, het Panbakkerspoortje, waardoor men het Panwerk kon bereiken. In de deuropening de oude lantaarnopsteker Jan Elsinga - hij heeft z'n hele lange leven naast het poortje gewoond. van het Panwerk had dus in totaal vijf slachtoffers geëist. Vader Nieuwhof kon al gauw het zieken huis weer verlaten, maar zijn vrouw was er erger aan toe. Zij hield er een stijf been aan over en nu, veertig jaar later, wordt ze zo nu en dan nog geplaagd door de brandwonden van toen. HERSTELD De zwaar geteisterde huisjes ach ter het Panbakkerspoortje werden hersteld en weer bewoond, maar op dit moment is er niets meer over van alles wat er toen stond: alle wonink jes zijn intussen afgebroken; ook hier veranderde het aanzien van de wereld geheel. Het gevaar op den weg Een dezer dagen, op een avond, toen de afsluitboomen van den spoorwegoverweg bij de halte Leeuwarden aan den Harlinger- straatweg waren neergelaten om een trein van Dokkum te laten passee- ren, reed een motorrijder tegen den oostelijken afsluitboom, welke evenals de andere helder verlicht was. Deze botsing kwam zoo aan, dat de boom bij de draai-inrichting afknapte en de berijder op hetzelfde oogenblik op de rails terecht kwam. De spoorwegbeambte zag het ge vaar waarin de motorrijder verkeer de en zette het sein op onveilig, waarop de machinist onmiddellijk de remmen aanzette en den trein op het laatste nippertje tot staan bracht, zoodat een ernstig ongeluk werd voorkomen. De marechaussee alhier heeft tegen den motorrijder E. K. uit Witmar- sum proces-verbaal opgemaakt. (1925) Op deze foto. genomen vanaf Camstraburen, kunnen we de aangerichte ravage op het Panwerk heel goed zien. Rechts de woning en de kunstmestfabriek van Strikwerda, dan, links daarvan de huizen van Anema, De Jong en Nieuwhof, waar de slachtoffers vielenDe hoge gebouwen op de achtergrond zijn die van het M ariahof. De foto is kort na de ramp gemaakt - in het huis van Strikwerda wordt hard aan het herstel gewerkt. Er is nu niets meer over, van wat we hier zienbehalve het muurfragment uiterst rechts - dat is de zijgevel van de nog bestaande oudefabriek van Strikwerda. Op de plaats van het huis van Strikwerda staat nu een nieuwe woning van Jan de Ruiter van de Oliehandel.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 5