ARENT TIEMERSMA RESTAUREERT SPIEGELS UIT OMA'S TIJD BEDRIJVIG LEEUWARDEN 'T KLEINE KRANTSJE MERKWAARDIG EN INTERESSANT BEDRIJF Een van de merkwaardigste en tegelijk interessantste bedrijven in Leeuwarden is een zaak, die nu haar vijftigjarig bestaan kan vieren: de firma Tiemersma uit de Bagijnestraat. Deze onderneming houdt zich, heel eenvoudig gezegd, bezig met het herverzilveren van oude spiegels en met het zogenaamde fasetslijpen - ook le vert ze spiegelwanden, nieuwe spiegels en spiegellijsten. Kortom: een niet alledaagse bedrijvigheid en zeker voor Friesland volstrekt uniek. V» Het was in 1932, dat Louwrens Tiemersma in het hart van het oude Leeuwarden in een pand aan de Nieuwesteeg begon met een schilderszaak en met het verzilveren van spiegels. Na de laatste oorlog kwam zijn zoon Arent eveneens in het in middels naar de Bagijnestraat verplaatste bedrijf, dat het vorige jaar een belangrijke wijziging on derging. Toen, aan de vooravond van het gouden jubileum, nam Koos Schrage, de schoonzoon van de heer Arent Tiemersma, de afdeling schilderwerken over en verplaatste deze naar de Bali- straat; de heer Tiemersma zelf ging zich nu helemaal richten op het verzilveren en de glasbewer king. VAKMANSCHAP Daartoe liet hij de oude zaak aan de Bagijnestraat een grondige restauratie ondergaan en in dit nu geheel gemoderniseerde be drijf kan de heer Tiemersma zich met een ouderwetse vakman schap van harte uitleven in wat we zeker moeten qualificeren als een van de oude uitstervende ambachten. Wat hij doet is dankbaar werk: het omtoveren van haveloze, door de tand des tijds aangevre ten spiegels in ware sieraden aan de wand. Dankbaar werk, maar tijdrovend ook en dat moet er de oorzaak van zijn, dat het vrijwel niet meer wordt gedaan - in deze jachtige tijd lijkt er geen plaats meer te zijn voor het uitoefenen van ambachten, die steunen op het vakmanschap van de enke- .ling. Een van de voornaamste bezig heden van de heer Tiemersma is het facetslijpen, het slijpen van de randen om de spiegel. "Met een betrekkelijk kleine spiegel" zo vertelt hij ons, "ben je gauw een halve dag zoet". BEWERKELIJK Dat is erg bewerkelijk dus en vandaar, dat er in heel ons land nog maar een paar bedrijven zijn, die dit doen. "Wat het materiaal betreft" al dus de heer Tiemersma, "gaat er niks boven het oude spul, maar dat is heel moeilijk te krijgen. Ik ben een jaar of tien geleden erg gelukkig geweest, want toen heb ik nog het een en ander op de kop kunnen tikken". Zo kan hij nu in de zeer royale werkplaats het oog strelend laten gaan over drie zandstenen voor het slijpen, over een tafel voor het verzilveren, een moderne slijpbank en een kleine slijpsteen. "Soms hoor ik de mensen zeg gen: wat bezielt die man nu nog op z'n zeven en vijftigste, maar voor mij is er geen mooier werk dan dit - ik weet hier van geen ophouden". Hoewel de heer Tiemersma be paald niet op massaproductie is gesteld, weten zijn klanten hem vanuit alle hoeken en gaten te vinden en dan vooral uit het noorden uiteraard, maar toch ook wel van elders uit het land. PRONKSTUKKEN Dat is dan allemaal particulier werk en dat geldt ook voor de speciale lijstenmakerij, die deze bijzondere vakman boven zijn werkplaats heeft ingericht. Daar maakt de heer Tiemersma onder andere de prachtige ovale sier lijsten uit grootmoeders tijd en ook dat zijn pronkstukken om verliefd op te worden vooral in deze nostalgische tijd! Een vakman met liefde voor zijn werk: het is een plezier om hem in actie te zien voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland f 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen erop te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3