ddjóufiat mij ftcup.... Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen stond en mijn vader heeft toen voor Wolfs de nieuwe cake-walk opgezet. Ik kreeg als zevenjarige een abonnement en was een trek pleister voor het publiek! Na een onderbreking in het dorp Deinum zijn we, naar ik meen in 1919, aan de Nieuweweg num mer 7 komen wonen. Op de hoek het huis, dat op de foto stond, dan Turksma, Van Gelder, de familie Kingma met drie zoons, van wie Theo een bekende voetballer was bij Frisia ("De lakschoen"). Henny Snijder was vaak bij de buren en kwam zodoende ook wel bij ons. Mijn dochter is getrouwd met een kleinzoon van Henny's broer, de gebr. Snijder op de hoek van de Sint Jacobsstraat. Wat is de we reld toch klein hè. Door het Kleine Krantsje worden weer veel oude herinneringen in het leven geroepen en ook weer oude contacten hersteld. Den Burg, Texel Mevr. G. den Braven-Jorna BEP ANDRIESSEN In een van de vorige nummers van 't Kleine Krantsje stond een interessant artikel over de heren Bep Andriessen van het Renners huis. Dat waren ijzersterke ke rels. Speciaal Senior heb ik goed gekend. En aangezien u in uw artikel ook de home-trainer noemt, kan ik u meedelen, dat twee of drie van zulke home trainers vroeger opgesteld ston den in de garage achter de dan cing van Sip Castelein - mijn vader, Teake Reitsjna heeft van af de bouw van die destijds heel grote garage lange jaren het be heer erover gevoerd. Ook had hij het beheer over het plein ernaast, waar de bussen stonden. Op die home-trainers in de gara ge werd Op zondagmorgen druk geoefend. Veel renners kwamen er hun krachten meten. Maar Andriessen Senior was hen altijd de baas. Men behoefde hem ook nooit vast te houden, hij verloor nimmer zijn evenwicht. Voor mij waren deze oefeningen van de renners altijd een feest en van Andriessen Senior mocht ik zo nu en dan ook wel eens op de trainer, maar hij hield mij dan wel vast. Wat is het toch leuk, dat er onder ons mensen zijn, die oude foto's bewaren. De foto van het Zuiderplein op de voorpagina van hetzelfde Kleine Krantsje roept bij mij vele herinneringen op aan de twintiger jaren, aange zien de familie Castelein en de Reitsma's zo'n slordige veertig jaar aan elkaar verbonden zijn geweest. Leeuwarden Albert Reitsma PAARD VAN MEIJER Aan de vele reacties op de foto prijsvraag in 't Kleine Krantsje nummer 401 en dan speciaal wat er geschreven is over de zaak van mijn oom Age Meijer, wil ik nog het volgende toevoegen. Het paard in zijn leerwinkel op de hoek van de Schrans bij de Hollanderdijk, was een echt op gezet Arabisch paard. Het schijnt, dat het dier een been gebroken had en daarom moest worden afgemaakt. In de Sinterklaastijd heeft het dier vaak in de etalage gestaan bij Vroom en Dreesmann of in de winkel met Sinterklaas erop. .;jv. Wedstrijden op de hometrainer met helemaal rechts Bep Andriessen Sr., die de fiets van de befaamde Moeskops vasthoudt. Links de heer De Boer. De tegenstander van Moeskops is Van de Bogaerdeen Brabander. De foto is in Leeuwarden gemaakt. Destijds is het paard aan het Fries Museum geschonken en vandaar is het naar Staniastate gegaan. Daar had men een ouderwetse karnkamer ingericht en daar hoorde een paard bij. Of het dier er nu nog staat weet ik niet. Leeuwarden G. Groenland-Postmus SCHOOLFOTO Ik zou in 't Kleine Krantsje wel eens een foto willen zien van de Rooms Katholieke School aan de Tweebaksmarkt, waar ik inder tijd op ben geweest. Het hoofd van de school was toen de heer Bisschop en meesters waren Bij- voets, Spoelstra, Schweigmann en Schuurmans. Die waren in de straat, waar vroeger de kleine kerk was. Toen ging de school over naar de Julianaschool. Bekende jongens op school wa ren Del Grosso, Van der Wijk en Westra - meer namen ben ik vergeten. Ik zou deze foto wel graag weer eens zien. Ik heb hem zelf ook gehad maar ben de plaat kwijtgeraakt bij het bombarde ment op Rotterdam. Rotterdam Jan Langendijk IJSKELDER Alhoewel ik wel zeer ver moet teruggaan in mijn jeugd, meen ik me te herinneren dat niet de kelder onder het pand thans in gebruik bij de fa. P. S. Bakker een ijskelder was, maar de kelder onder de brierbrouwerij van Ku- pers of Kuipers aan de westzijde van hét Heerenwaltje. Het werd aangevoerd per slede indien er genoeg sneeuw lag, of, indien het ijs onder de pijpen sterk genoeg was, over het ijs. Of per praam zodra de vaart weer mogelijk was. Voor heel zuiver ijs werd het ijs gezaagd op de Houtwielen. Vaag meen ik me te herinneren dat er ook wel eens gezaagd natuurijs bezorgd werd in de kelder van hotel de Phoenix aan het Heerenwaltje. Volgens roddelpraatjes van con currenten werd de kelder in uw blad genoemd - vóór dat P. S. Bakker er zich vestigde - wel gebruikt voor de opslag van on gebleekt katoen en graslinnen, zodat het bij de verkoop wat voller en minder stug aanvoelde. Berg en Dal J.J. Kuhlmann KLEINE WERELD In 't Kleine Krantsje nummer 404 stond een foto van de Huizumer Raadhuisstraat met het huis, waar ik in 1916 woonde. Mijn zuster is er in dat jaar geboren, dat is zes en zestig jaar geleden dus. Ik weet nog, dat er die zomer de carousel van de familie Wolfs Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatseli|ke en provinciale belangen te dienen. FOTO GHBS De overzichtsfoto van leerlingen en leraren van de G.H.B.S., on langs in 't Kleine Krantsje afge drukt, bracht mij weer vele oude bekende gezichten in herinne ring. Weliswaar zat ik niet op deze school, maar wij hadden destijds koppelavonden van de schoolclubs, o.a. in de Groene Weide en ook andere contacten, zodat ik nog vele gezichten on middellijk herkende. Vanaf de lagere school was ik bevriend met Karei Rotthier (nr. 46), wiens vader, die inmiddels is overleden, Franse les gaf (nr. 148). Met Karei, die naar Austra lië emigreerde, heb ik nog spora disch contact per brief en het leek me leuk toe hem deze oude schoolfoto toe te sturen. Al is het alweer lang geleden en al is er sindsdien veel gebeurd, herinner je je al deze oude beel den als de dag van gisteren. Ik weet bijvoorbeeld nog de kleur van de jas, die Karei destijds droeg! Emmen Dr. B. B. Molenaar VAARTZICHT Onlangs is er een beeldje ,,Tün- der" bij de Huizumerbrug geko men. Kort geleden stond ik op die brug en kijkend in noordelijke richting zag ik iets naar links over de Potmarge weer de villa ..Vaartzicht" liggen. Eigenlijk dacht ik dat die al lang verdwe nen was. Vroeger en nu nog intrigeerde me die villa. Bij sterk ijs schaatsten we er langs. Er was bij timmerman Wagter in de buurt ergens een inrit, precies weet ik 't niet meer. Stond er ook niet „Vaartzicht" op die inrit- palen? Er woonde lang een Raadsheer Cleveringa van het Gerechtshof. Dit was in de dertiger jaren. Is er hierover ook in een artikel in 't Kleine Krantsje" iets na te gaan? Ik zou nl. graag wat meer willen weten over „Vaartzicht". Leeuwarden T. W. A. de Jong De villa Vaartzicht in Huizum is in 1874 gebouwd door Ber- nardus Hopperus Buma, die in datzelfdefaar ook het oude Burmaniahuis aan de Nieu- westad liet afbreken om het te vervangen door een mo derner gebouw. Vaartzicht was voor Hopperus Buma een buitenverblijf, een tweede woning zouden we nu zeggen. Het huis werd in de dertiger jaren niet. bewoond door een raadsheer Cleveringa, maar door de rechter Cluysenaar. Red. 't KI. kr. De villa Vaartzicht staat er nog steeds.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4