POORTJE WAS NIET BEST TE VINDEN OPSPORING VERZOCHT IN MEMORIAM PRIMA ZWEEDSE KLOMPEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG Maten 36-47 Nu slechts Ook leverbaar als schoenklompen. Maten 36 - 47 KI. Kerkstraat, Leeuwarden. Tel. 127557 KUKifc»: Het Hofje Goossen in de Boterhoek, waaraan de heer Weda eerst moest denken, toen hij in onze krant het poortje van het Olde- galileën zag Onze abonnee, de heer Jan Lan gendijk, Nieuwe Crooswijk 52a, 3034 PR, Rotterdam (telefoon 12933) zoekt contact met GEER TJE LANGENDIJK, die voor komt op de schoolfoto in 't Klei ne Krantsje nummer 409. Dat was een plaat van de vijfde klas van School 14 aan de Tjerk Hid- desstraat, gemaakt in 1925. De heer Langendijk veronder stelt, dat Geertje een dochter is van de heer P. Langendijk en dat was een broer van zijn vader. Geertje Langendijk zou dus een nicht van hem zijn. Zelf is de heer Langendijk een zoon van W. N. Langendijk. Hij schrijft ons niet te weten of Geertje nog leeft. Onze abonnee, de heer S. Hoek stra, Serviceflat Froonacker nummer 98 in Franeker, zou graag nog eens in contact willen komen met zijn vroegere vriend en collega JELLE LANDSTRA, die een vijftig jaar geleden met hem heeft gewerkt bij de firma Burg aan de Nieuwestad in Leeu warden. De heer Hoekstra las in 't Kleine Krantsje een verhaal van de heer D. Eisma te Voorschoten over vroegere winkelzaken in Leeu warden (Nummer 409) en werd getroffen door een zinsnede, waarin de meubelzaak van Burg werd genoemd. „De heer Eisma" aldus bericht ons de heer Hoekstra, „schrijft, dat daar een Jelle Landstra heeft gewerkt en dat weet ik ook, omdat ik er destijds ook werkte, zo tussen 1925 en 1930 onge veer. Jelle was niet alleen een collega, maar ook een vriend van mij tot ons trouwen; daarna heb ik hem uit het oog verloren. Ik ben naar Franeker verhuisd en ik meen, dat Jelle Leeuwarden ook heeft verlaten en een baan heeft gekregen bij het ijkwezen. Ik weet ook nog wel, dat Jelle fami lie was van een Eisma, die een kapperszaak had aan de Grachts- wal tegenover de vroegere vis markt. Eisma was met een zuster van Jelle getrouwd. Ik heb later nooit meer iets van Landstra vernomen, maar ik zou graag zij n adres of telefoonnummer willen hebben, zodat ik met hem in contact kan komen. Daarbij moet ik dus wel zeggen, dat ik ook helemaal niet weet, of Jelle Landstra nog wel leeft". De foto, die wij vier weken geleden voor onze prijsvraag "Leewadders, waar is dit?" in de krant afdrukten, was vooral een "zoekplaatje" het viel met te verwachten, dat veel lezers in staat zouden zijn om zo uit het blote hoofd te zeggen, waar de fotograaf zijn werk had gedaan. Het betekende dus, dat men wel de stad in moest om het punt op te sporen en dat blijkt dan in de praktijk nooit zo heel makkelijk te gaan - waar begint en waar eindigt de speurtocht naar een doodgewoon poortje zonder franje er aan? Welnu, de moeilijkheidsgraad viel weer af te lezen uit het aantal binnengekomen goede oplossin gen: er waren ook deze keer maar weinig deelnemers succes vol in de race. "Toen ik het zoekplaatje zag" aldus schreef ons de heer Th. Weda te Leeuwarden, "dacht ik aan het poortje van het Joodse gasthuis, het Hofje Goossen in de Boterhoek. Maar dat was niet meer te controleren en bij mijn weten was er geen begroeiing. LEUK POORTJE Ook enkele andere poortjes, o.a. die van het Sint Antoon aan de Groeneweg, kwamen niet in aan merking. Maar van mijn zoeken naar vorige zoekplaatjes herin nerde ik me nóg een leuk poortje en na controle bleek dat het juiste te zijn: Eigen Brood Bovenal aan het Oldegalileën". Ook de heer W. Zadel te Leeu warden gaf toe lang naar het gevraagde punt gezocht te heb ben, maar ook hem was het tenslotte gelukt: "Het is het poortje, dat zich bevindt tussen de huizen van Eigen Brood Bo venal aan het Oldegalileën. Als je er doorloopt vanaf het Oldegali leën kom je in de Lekkumer- straat". Deze laatste opmerking van de heer Zadel is juist en niet juist, want wanneer je door het poortje loopt kom je in de eerste plaats op het Hoeksterplein terecht - aan de andere kant van het plein heeft het poortje echter een ver volg en via deze doorgang kun je dan inderdaad de Lekkumer- straat bereiken. HOEKSTERPLEIN Daar kan mevrouw Ali Talman- Rinsema te Leeuwarden meer van vertellen, want zij schrijft ons, dat zij daar "in de binnen buurt" gehoren is en dat zij tot haar tiende jaar op het Hoekster plein heeft gewoond. 's Middags om vier uur kwam buurman Zijlstra even thuis met de bakkerskar. Hij moest dan even eten. Wij kregen in de tijd van de nieuwe aardappels een koude aardappel met een "vluus" er om heen. Door de eerste poort gingen we voor pe troleum naar vrouw Van Keste- ren, die woonde daar met haar dochter Jantje. We kregen dan een schuimpje mee voor de te rugweg naar huis, dat smaakte dan helemaal naar petroleum, zoals trouwens hun hele huis naar petroleum rook - als de voordeur open kwam rook |e het al". GENOEGEN En dan besluit mevrouw Talman met een opmerking, die we tot ons genoegen zo heel dikwijls horen: "Ik hoop, dat 't Kleine Krantsje nog een lang leven be schoren is. Wij zien het altijd met genoegen tegemoet". De winnaar van het fotoboekje "Populaire Leeuwarders" werd de heer W. Zadel, Boeierstraat 39 b te Leeuwarden. Hij kreeg het boekje met meer dan hon derd foto's van bekende stadge noten van vroeger en nu al toe gestuurd. Op de hoge leeftijd van ruim drie en negentig jaar overleed de vo rige maand de heer Lammert de Vries, grondlegger van het be kende en gelijknamige bedrijf aan de Voorstreek in Leeuwar den. De heer De Vries, alom in Fries land bekend, was tot kort voor zijn dood een onvoorstelbaar vi tale veteraan, die zijn bijzondere vechtlust ondanks het klimmen der jaren bleef behouden. Lammert de Vries was de zoon van een herbergier uit Bozum en hij was nog maar vijftien jaar oud, toen hij als zelfstandige ondernemer zijn eerste fiets ver kocht. Dat was het begin van het later zo prachtig uitgebreide be drijf, dat aanvankelijk als "spe ciaal adres voor rijwielen, naai machines en schaatsen" in Burg- werd gevestigd was. Het overlijden op jonge leeftijd van de rijwielhandelaar Philip- pus Elskamp van de Voorstreek in Leeuwarden gaf De Vries gele genheid diens zaak over te ne men - het was in 1925, dat hij zich vestigde in het pand bij de Amel^ndspijp. Daar kreeg de fir ma Lammert de Vries, vooral met de Gazellerijwielen, een uit stekende naam. In 1975, toen Lammert de Vries zelf negentig werd, kon het vijfen zeventigjarig bestaan van de B.V. worden gevierd geruime tijd eerder had hij zich al terugge trokken uit de zaak, die overi gens niet in vreemde handen overging: zoon Hans de Vries leidt nu het bedrijf en ook klein zoon Jaap de Vries zit in de zaak. De Heerenvener Henk Jonkman, die eind vorige maand op de leeftijd van drie en zestig jaar plotseling overleed, zullen velen in Friesland zich vooral blijven herinneren als de aanvoerder van het roemruchte voetbalteam van Heerenveen, dat in de veerti ger en vijftiger jaren tien achter eenvolgende malen het noorde lijk kampioenschap verwierf. Henny Jonkman was in die suc cesvolle ploeg een markante fi guur, die door z'n grote produkti- viteit een niet gering aandeel heeft gehad in de opzienbarende prestaties van Heerenveen. Z'n beste en productiefste wedstrij den speelde hij als middenvoor tussen Abe Lenstra en Jan Ploegh. 'n 1937 maakte Henny Jonkman, ■Is achttienjarige, al deel uit van net elftal van Heerenveen, dat toen promoveerde naar de eerste klas - daarna was hij lange jaren niet meer weg te denken uit het team. Een merkwaardige gewoonte van de sympathieke Heerenve ner was het tijdens de hele wed strijd z'n zakdoek als een soort mascotte in de hand te houden bij het nemen van een vrije trap kwam de zakdoek altijd even in de mond.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 6