"DE OSSEKOP" VAN EYGELAAR BESTOND ZEVENTIG JAAR IN VROEGER JAREN BRUIN FEEST IN BRUIN CAFE Brillen Center STADSNIEUWS VAN VROEGER "Dat is ijocht - das wol ich onthollen" zei de derde Duitser. Nu geviel het, dat er juist iemand was vermoord en men zocht naar de daders. Een politieman ontmoette de Duitsers en vroeg hen of ze ook wisten wie het misdrijf had ge pleegd. "Trije poepen" antwoordde de eerste Duitser. "Zo" antwoordde de agent. "Dan zijn jullie dat zeker. Waar om heb je dat gedaan?" "Om kou" reageerde de tweede Duitser. "Om een koe, jawel" zei de politieman. "Nou, dan zul je moeten hangen". "Dat is ijocht!" zei de derde Duitser. En dat vond de rechter ook - zo werden de drie leergierige Duit sers verwezen naar de galg het ranke bootje danig aan het schommelen, doch alles zou goed zijn gegaan, als aan den anderen kant niet een motorboot met melkbussen was komen aanpuf- fen. Een botsing was onvermijde lijk: de schouw sloeg om. Geluk kig had Krist de tegenwoordig heid van geest de motorboot te grijpen. Met hulp van een paar schippers kreeg men de schouw weer vlot, doch het brood was voor de visschen. Krist schatte de waarde van het verlorene op ongeveer een tientje, doch de beurs met geld was behouden gebleven en hij zelf kwam er met een nat pak en den schrik goed af. (1925) Stamp- en stampvol was het de vorige week dinsdag bij Willem Eygelaar in de Unia- buurt. De hele tent liep vol van klanten om de kastelein de hand te drukken. Het bruinste aller Leeuwarder café's bestond precies zeventig jaar en de baas zelf zat er exact vijf en dertig jaar in. Daar moest op gedronken worden en dat is dan ook even goed gebeurd. Terwijl pal voor de deur het draaiorgel De Gouwe zich aanhoudend liet horen, stroomde binnen het bier als nimmer tevoren. Het werd een feest, waar over dertig jaar nog over wordt gepraat, aangenomen dat "De Ossekop" en Willem Eygelaar dan nog bestaan. Wat we - helaas - dienen te betwijfelen. Immers: moeten we het niet als hoogst verdacht aanmerken, dat de trotse tapper met z'n bijzondere happening niet nog even vijf jaar heeft gewacht? Dan zou zijn dorstige volkje tenminste met de ronde en traditionele getallen van vijfenzeventig en veertig zijn geconfronteerd. Maar goed, vijfendertig en ze ventig dus. Wat maakt het ook uit; niemand, die er een kwaad woord van sprak. En de kans om een unieke figuur als Willem Eygelaar eens in 't zonnetje te zetten, komt nimmer te vroeg Evenmin als de kans om tegelij kertijd nog eens te herinneren aan zijn vader Klaas, die in het vooroorlogse Leeuwarden een even memorabele plaats innam. Die Klaas Eygelaar alzo opende zijn biercafé op de eerste juni 1912 en van de eerste dag af was de zaak al "bruin" het benodig de meubilair kwam van een boel- goed en had al een wie weet hoe lang leven achter zich. Voor de stamtafel werd een oud biljart gebruikt, maar dan wel een pracht exemplaar en nog altijd een pronkstuk in de zaak. GEWELDIGE FAAM De oude heer Eygelaar verwierf zich al snel als tapper een gewel dige faam: hoogbejaarde bier kenners, die de weg wisten te vinden naar de "kneip" in de Ossekop, prijzen nog zijn naam. Geheel in zijn stijl is de traditie van puur vakmanschap voortge zet door Willem, z'n jongste jaar voor het overlijden van va der Klaas, overnam. Maar eenmaal in de nu voorbije zeventig jaren moet er in de Ossekop het een en ander zijn verbouwd, maar ingrijpend kan dat niet zijn geweest: de hele inventaris maakt in ieder geval de indruk in geen honderd jaar van z'n plaats te zijn gehaald. Er gaat van deze sfeervolle zaak dan ook een geweldige bekoring uit, maar dat geldt ook voor de uitgesproken aparte figuur van Willem Eygelaar zelf, een kaste- lijn uit duizenden. Volgens het boekje dient hij het café 's mid dags om vijf uur te openen, maar het kan geschieden, dat de klant de tent om half zes nog gesloten vindt. Dan wordt het "wat later" of toevallig helemaal niks, hoe wel. ook voor een voorzie ning, waarbij hij voor een paar dagen het tappen aan de klanten zelf overlaat, schrikt hij niet te rug. KNIPKAART Speciaal voor dit jubileum heeft Willem Eygelaar nog eens een knipkaart van zijn vader laten herdrukken en die kaart, goed voor een en twintig glazen Kleine Dortmunder Bier, kostte in het begin van de dertiger jaren drie gulden en twintig cent. Op de In vroeger jaren, toen er nog veel Duitse "hannekemaaiers" naar Friesland kwamen, besloten drie van deze gasten het Fries te leren. Zij dachten dit het best te kunnen doen door goed op te letten en te onthouden, wat er door de mensen werd gezegd. Toen ze voorbij een huis kwa men hoorden zij een jongen z'n vader toeroepen: "Sjoch, heit, trije poepen!" "Trije poepen das wol ich ont hollen", zei de eerste Duitser. Even verder zagen ze een boerin een koe melken. "Om kou!" riep de vrouw. "Om kou - das wol ich onthol len" zei de tweede Duitser. Weer even verder was een tim merman bezig met een plank te schaven. Toen hij ermee klaar was keek hij er langs en zei: "Dat is ijocht". Gezelligheid rond de stamtafel in het cafe De Ossekop. De foto is een paar jaar geleden gemaakt. achterkant bracht Klaas Eygelaar het volgende fraaie dichtwerk aan: "In de Bierkneip "Ossekop" Drinkt men zijn glaasje bier tip top De "Luchtdruk" wordt hier genegeerd Daar 'n kenner "Koolzuur" prefereert Kom dus tot "Klaas" steeds vol vertrou wen Gewis, het zal u nooit berouwen" De vele vaste klanten beperkten zich op deze jubileumdag niet tot een handdruk voor de baas; zij zetten hun namen in een grote advertentie in de krant onder de pakkende kop „Wat zou het le ven een stuk minder bruin zijn zonder „De Ossekop" en Willem Eygelaar" en boden hem met z'n allen een fraaie ets aan, er waren bloemen en er werd op een gege ven moment een taart van zeker anderhalve vierkante meter naar binnengesjouwd - midden op die taart zou later op de avond de kat van de baas een lekker plaatsje vinden. Kortom, zoals gezegd, een onvergetelijk festijn. ROEIBOOTJE OMGESLAGEN De broodventer J. Krist roeide Zaterdagmiddag omstreeks half- vier met zijn schouwtje door de gracht om zijn klanten te bedie nen, toen hij in de bocht bij het kantoor van de N.V. Intercom munale Waterleiding aan den Nieuweweg in gevaar kwam. Een van de booten "Stanfries" was bezig te zwaaien en lag dwars in het water. Krist dacht, dat hij er best achterlangs kon en roeide dapper, het schroefwater brach Nieuwestad 61A - Tel. 123782 Alles geregeld? Ook ogen in topvorm? En een zonnebril, een reservebril en een variatiebril mee van de optiek-vakman? Dan kan het, zonder kijkpech, een goede reis worden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 7