BOEKJE JOODS LEVEN HET KAATSEN IN LEEUWARDEN ZIE PAGINA 11 LKC-bestuursleden en kaatsers, die deelnamen aan de Oldehovedag in het oorlogsjaar 1940. Het partuur van Klaas Kuiken, in het midden in de krans, won toen de partij. Op de voorgrond o.a. de heren Dijkstra, Kingma, Popma en 2K25*-"! Lammert de Vries, tweede van rechts Sibolt Jans Tichelaar, helemaal links commissaris van politie Kool. Onze abonnee, de heer ing. H. Th. Heegstra te Aalsmeer, oud- Leeuwarder en oud-kaatser, heeft voor't Kleine Krantsje de ontwikkeling van het kaatsen in Leeuwarden m de periode van 1930 tot 1940 op schrift gesteld. Wij brengen het belangwekken de verhaal van de heer Heegstra in drie afleveringen. Hier komt het eerste deel. In die tijd waren bestuursleden: S. Tichelaar, voorzitter; Terpstra, se cretaris; Kingma, penningmeester en verderde heren D. de Jong, L. de Vries en Ronner. Het was een waar genoegen naar de speeches van de voorzitter te luis teren bij de prijsuitdeling. Hij wist de mensen te inspireren! Belangrijke wedstrijden waren toen en zijn ook nu nog: Vóór 1930 was er in Leeuwarden één kaatsclub, de Leeuwarder Kaatsclub, afgekort L.K.C. Deze beschikte overeen eigen terrein aan de Mr. Pieter Jellcs Troelstraweg, Sonnenborgh. a. de Oldehovepartij voor uitge nodigde spelers voorde opslag, voorin en achterin. Vaak was de strijd om de Ko rtingsprijs: de zilveren Oldeho- ve. bijzonder fel. Toen Klaas Kuiken deze wisselprijs defini tief won van G. Jelletnac.s. was de spanning van de beide heren na afloop achter de bestuurstent nog te merken! LKC-voorzitter Sybolt fans Ti chelaar: een genoegen om naar hem te luisteren Hier werd 's zomers gekaatst en 's winters gevoetbald door de voetbal vereniging "Leeuwarden'. Als ge volg van dit laatste was er een grote vaste tribune aanwezig met kleed ruimten. Voor kaatswedstrijden werd tegen de tribune het kaatsveld gesitueerd, omzoomd door twee rij en banken, waartussen de be stuurstent en de muziektent. b. de Rengersparty; dit was een vrije samenstelling, d.w.z. men kon zelf kiezen met wie men een partuur van 3 wilde formeren. De eerste prijs bestond uit gou den horloges; die zijn een keer gewonnen door Hans Knol. Piet Helfrich en Piet de Jong. JUNIOREN c. de van Eysingapartij voor ju nioren. Voorzitter Tichelaar had er bij de familie van Eysinga op aan gedrongen een kaatspartij naar hen te vernoemen en het behoeft geen wonder te heten dat hem dat ook was gelukt! In 1938 had ik het genoegen met Rinze Kei- zeren Dirk Kingma in de prijzen te vallen. Als herinnering daar aan heb ik nog altijd een prachtig wandbord. d. de Burtnaniadag voor afde lingsparturen voor jongens. Prijzen: gouden, zilveren en nikkelen horloges, beschikbaar gesteld door de Algemene Frie- Een foto uit 1927, toen er in Leeuwarden nog maar een kaatsclub bestond. Vóór 1930 was de L.K.C. dus de enige kaatsclub in Leeuwarden. Maar door de uitbreidingen van de stad werd er ook in andere delen steeds meer behoefte gevoeld een kaatsclub op te richten. Zo werden er in vier buurten enigszins tegen de wil van de L.K.C., kaatsverenigin- gen opgericht, die later bleken van vitaal belang te zijn voorde ontwik keling van de kaatssport! BAANBREKERS Het waren: "Het Plein", genoemd naar het schoolplein van school 13-a en b; "De Oosthoek", georiënteerd op dat stadsdeel, terrein achter Schop- pershof; "Burmania", op het ijsbaanterrein aan de Lekkumerweg; 't Noorden", op het gemeente terrein aan de Fonteinstraat. De verenigingen "Het Plein" en "De Oosthoek" waren de baanbre kers. die vooreen enorme bloei van de kaatssport in Leeuwarden zorg den. Vooral de kaatsers Piet de Jong. Willem Sprtensma, Gerrit Meyerhof van "Het Plein" en van "De Oosthoek" Marten Koopal. "Pliesje" Vis. A. Boonstra en de Delgrosso's, van wie Klaas wel de bekendste was. De kwaliteit van het spel werd steeds beter, hetgeen ook het gevolg was van het organiseren van onder linge wedstrijden, nl. twee per sei zoen: een uit en een thuis. In latere jaren werd ook in competi tieverband tussen alle clubs ge speeld. De kaatsvereniging "De Oost hoek" lukte het na enige jaren strijd, ook met goedkeuring van de kaatsbond, zelfstandig wedstrijden te organiseren. Vooral de Am bachtsschoolleraar Ferwerda is voor zijn club nogal eens in de pen ge klommen! Dat men inmiddels ook bij "De Oosthoek" over uitsteken de spelers beschikte, bewijst wel het feit dat men vaak met eigen jongens die wedstrijden won. Vooral Klaas Delgrosso en Thde Brum lieten zich eelden. DOORBRAAK De prijzen bestonden veelal uit fiet sen, aangeboden door de R.V.S., die voor de club daarmee voor een echte doorbraak zorgde. Een onvergetelijke voorzitter van deze club was de heer Sannes, ter wijl de wijze bestuurders als Van Veen en Funke zeker niet mogen worden vergeten. Buiten de al genoemde nog enkele uitstekende sportmensen van deze club: H. de Jong, H. v.d. Burg, Y. Schiphof, Soolsma. wordt vervolgd

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 8