LEE W ADDERS, WAAR IS DIT Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leewarders" door Fenno L. Schoustra. Ons brugmaten binne ontefreden over de kienders fan Jan Boerke, hun froegere metprater. Der bin ne oek al wat fekaansjeplannen, mar suks ken oek purroblemen oplevere. Mar ja, dat is in de groate en in de kleine pollentiek oek soa. Suden der meer frouwen in de pollentiek mutte? Se brenge het weer mooi: Tabe Ruutsje, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poats- je, Lange Marten, Minne Mager en Fokke Vutman. (O ja, Hein is op 't Ameland) Tabe Ruutsje: Het staat mie niet an. Se hadden altied wel een paar adressen. En we hewwe nooit spul had. Het leit em an die kienders! Lange Marien: Dat loof ik oek. Jan was een goeie fent en sien frouw had oek niks op ons teu gen. Die kienders hewwe niet eens an ons docht. Wat ken 't skele, Tabe. Set het fan die af! Wiebe Poatsje: Nou, kiek, we hadden der wel hene kannen. Dan had Tabe desnoads namens ons een mooi woordsje spreke kennen. Mar as jou niks wete, ken jou oek niks. Hein hoorde fan anderen, as dat Fokke Vutman: As ik het goed begrepen hew, was ie al lange tieden siek. Ik hew em niet kan nen, mar jim waren wakkere wies met em. Dus Hein trof meensen. Hé, waar is Hein? Sjouke Sukerslak: Naar 't Ame land. Ja, hij sei self: ik gaan naar de Falklanden. Met femilie sit ie in een huuske, foor een week, loof ik. Hij had er niet feul nocht an, want die kerel een eamel- kont. Mar die frouwen binne nog al groat met mekaar. Minne Mager: Dan ken een week lang dure. En Hein is oek niet één, die em dan de bek houwt. As 't em niet an staat, dan seit ie dat! Het is mar te hopen, dat het wat knap weer blieft, want anders is een week lang! Tabe: Allafijn, Jan Boerke is doad en begraven, en we salie ons der mar bij del lêgge. Het was een beste boerekerel. Hestou nog plannen, Fokke? Fokke: Hoe plannen, Tabe? O, met fekaansje of soa. Daar hew ik wat purroblemen met. Sientje, dat is eh. jim wete wel, nou Sientje hét één dochter, en die gane feertien dagen naar Sauer- land. Sjouke: En die wille jimme met hewwe, en Sientje wil wel, mar ons Fokje hier wil niet. O, is 't feul ingewikkelder. Fertel het dan mar! Fokke: Ik su mie wel skikke wille, mar Sientje hét er self gien nocht an, want se mag die fent niet snuven hore. Die skoanseun hé. Dus sij wil niet, mar wie krijt de skuld? Dizze Fokke. En se love Sientje oek niet eens, as die anders seit. Marien: Wij salie met ouwe ken nissen in hurren woanskip bij Eemewoude in 'e buurt. Ik bin niet son waterman, mar ja, 't is een goedkope fekaansje en dat past mie wel fandaag an 'e dag. Het broad oek weer best duur der! Tabe: Ik hew oek nooit feul met water op had. Froeger as joriges wel: swemme in 'e Griwwes of soa, en later nog wel es wat siele of roeie, mar toch niet echt fan harten. Het blieft altied water. Nat en koud. Fokke: Dan must es naar Spanje of Suud-Frankriek gaan. Daar is de see oek nat fan self, mar niet koud. Soms hast te lauw. Mar as ik daar het water in loop, bin ik er soa mar deur, wielst ik hier Sjouke: Dan mustou mooi met Sientje die kant uut gaan. O, sij wil naar Oastienriek. Wacht es even. Gaan dan eerst een dag of wat met naar Sauerland, en fiets dan ferder. Nou ja, met de auto dan. Dan is eikeneen tefreden. Fokke: Ik loof dat Sjouke de puzel knap oplost hét. Noeme se dat niet een kompromie? Dou must naar de Veiligheidsraad, Sukerslak. Jou doene het die Tetsjer anders niet gauw naar 't sin. Dat is een heksebiele! Wiebe: Hoe suden sukken tuus weze? Nou ja, daar mut meneer Tetteretet em oek mar met réd de. Astou dien eh friendin beprate kanst, soa as Sjouke dat nou adferteert, dan maakst twee goeie beurten. Bij hur en bij hur dochter. Minne: En Fokke hét geliek, Sjouke in de On verenigde naat- sies. Klein grapke. Die kerel die der nou sit, hét son moeilijke rot naam. Kweljaar of soa is het laatste. Nee, dan froeger Oe Thant, son kleine brune gniezer. En Waldhuus. En dan nou: sikke- retarus-generaal Sukerslak! Tage: En muskien weet Sjouke oek nog wat leuks foor ons eigen pollentiek. Want we hewwe nou wel nije meensen in de gemeen teraden stemd, mar daar in Den Haag doogt het nog lang niet, as je 't mij frage. Fokke: Mar se frage dij niks, Tabe. Se hale gewoan, nou en dan die Piet Steenkrob uut Bra bant. Wat sit die man sien hoofd los niet. Der sal wel heel wat in die kop sitte, mar het skudt raar deur mekaar. Wiebe: Ik hew der niet feul fer- stand fan, mar we mutte straks nog es stemme? Na de seumer? Foor de regearing? O, foor de Tweede Kamer. Wie maakt er nou toch son bende fan? Mien kleindochter seit: de kerels!! Sjouke: En dan meer wieven seker. Ik weet het niet. Ik lees dan wel es in 'e krante, dat die frouwen in 'e gemeenteraad sitte te haken en te breien. As se dan an 't woord mutte, sêgge se se ker: even wachte, ik mut even in 'e midden breie. Soa gong het tuus dan, hé? Marien: Even feul mannen as frouwen, overal in. Mar neffens mij, is het soa gelegen, het gaat er om of as se ferstand fan de saken hewwe. Beter een flink wief der in, dan een suurtsje fan een kerel, mar oek omgekeerd. Gelieke monnikken, gelieke nonnen! Minne: Hopen meensen wete nergens fan. Gustet nog sêg ik teugen een kennis fan mie: Wat was dat wat met die Falklannen niet? Hij seit: ik weet het soa niet. Wuust daar heen met fekaansje? Nou fraag ik je. Tabe: Dat is altied al soa weest. Der binne meensen, die leze gien kranten, en hore gien nijs, en siene niet naar 't sjoemaal. En as se al kieke, bin se het een tel later fergeten. Gouje Tinus. Marien: Laat die rotsak skuive. Ik sêg em nooit meer dag. Jaren altied fooran bij Cambuur. Nou spuit ie der op. Hij gong de laaste tied met naar Heerenveen. Is 't niet treurig? Son slappe kakker lak. Fokke: Sport en pollentiek is frij geliek. Soa binne jou een hele beste, en even later een dikke minne. Nee, dat wurdt ons Minne nooit. Een dikke minne. Een jon ge fan mien suster sal nou oek in 'e raad. Hij had er niet feul nocht an. Hij knutselt en doet een hoop. Mar ja, se seurden em mar om 'e kop, dat ten langen leste. Minne: Ik denk inenen weer an die frouwen in 'e raad. Aansen dien oomsêgger der oek bij. Met sien Blek en Dekker foor em. En as ie dan an't woord mut, dan seit ie: Even kalm an, Brandsma, hier mien skroefkes, hier mien Engel se sleutel, ja, nou ken 't weze VIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM Deze kaart van de Nieuwestad werd in 1906 verzonden aan "Mejuffrouw Wed. A. van der Wal, Verlengde Schrans" en deze adressering bleek in die goeie ouwe tijd van toen voldoende te zijn om het poststuk op de juiste plaats te krijgen. Nu moeten tenminste het huisnummer en de plaatsman en zo mogelijk ook het postcodenummer er nog bij, anders zal de post er geen raad mee weten .Aan de beeldzijde van de kaart staat: "Vraag S. MA. Rijwielen N. M. Argelo Leeuwarden - Schrans" en dat zal dan ook wel de uitgever van deze prentbriefkaart zijn geweest.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9