'T KLEINE I KRANTSJE DE DORPSSCHOOLMEESTER l voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1, 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd Is het ooit zo geweest, dat onze fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit?" door geen enkele abonnee werd opgelost? Wij me nen van niet. Maar nu is dat dan toch gebeurd. Werkelijk nie mand bleek in staat te zijn de ge velsteen te vinden, waarvan wij vier weken geleden een plaatje afdrukten in de krant. Welnu, het was de steen van "Boer Tiam- kes" en die is te vinden in de Ossekop. Ziet u nog maar eens! UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM Tweebaksmarkt'staat er op deze door GAmsing te Leeuwarden uitgegeven prentbriefkaart, maar het is grotendeels de Turfmarkt, die we hier zien. Links, op de hoek van de Koningsstraat, het Fries Museum, rechts de Kanselarij en op de hoek van het Droevendal het Ritske Boelema Gasthuis. De beide huizen rechts zijn er niet meer - op dezelfde plaats staat nu het kantoorgebouw van het telefoondistrict. Op de voorgrond links een echte ouderwetse peerdewagen, waarvan er in vroeger jaren zoveel in Leeuwarden zijn geweest. dat aan de muur hing en luidden als volgt: Geen Kind mag zonder verlof uit de School blijven. Geen Kind mag te laat op School komen. Elk kind moet gewasschen, ge kamd en zuiver gekleed zyn. Een Kind moet vriendelijk en beleefd zyn jegens ieder een. Op School moet men stil zyn en niemand storen. functie of liever gezegd functies bij. In die tijd was er nog een sterke band tussen kerk. althans de ned. herv. kerk, en het onder wijs. Het hoofd van de school woonde vaak in een woning van de kerk, bespeelde het orgel bij de dien sten, hield het grafregister bij en was heel vroeger zelfs nog wel koster ook, in welke functie hij o.m. de klok moest luiden, voor de verwarming in de kerk moest zorgen, enz. De band tussen kerk en school heeft nog lang bestaan maar ver dween meer en meer. De kerk had in vroeger dagen ook vaak taken die nu bij de gemeente behoren zoals de straatverlich ting, de dorpsreiniging, biblio theekvoorziening. De heer Bastiaans schrijft o.m. dat meester de leerlingen met zachte hand regeerde als het kon, maar ook de roede niet spaarde. Ja, de gezagsverhoudingen lagen toen anders dan nu, dat gold in het algemeen en zeker bij het onderwijs. De meester was ie mand met gezag en autoriteit. Hoe autoritair het schoolwezen in vroeger dagen wel was, blijkt wel uit de in de 19de eeuw geldende schoolwetten, zoals be schreven staat in het boekje van Ph. Breuker "Skoalmasters fan Boazum". Die schoolwetten stonden op een stuk bordpapier Men moet oplettend zyn, wan neer andere leeren, en onthou den, wat men in de Schoolboek jes leest, of van den Meester hoort. Men moet zyne boeken en papie ren zuiver bewaren. Men moet niet vragen om naar buiten te gaan, dan wanneer het volstrekt noodig is, en dan ook terstond weêr binnen komen. Men mag nooit liegen. Wanneer men iets vindt, moet men het aan den Meester bren gen. De Kinderen moeten met orden uit de School gaan, en zich ook op straat of by den weg vreed zaam en zedig gedragen." In dit alles is grote verandering gekomen met name in de laatste jaren. De sterk hiërarchische we reld, waarin het gezag van de ouder en de onderwijzer werd geaccepteerd, ging verdwijnen. Er kwamen stromingen van de mocratisering, die ook aan het onderwijs niet voorbij gingen. Zo is wel eens gesteld dat men op scholen voor voorbereidend ho ger en middelbaar onderwijs le raren bij de voornaam ging noe men. Dat er een democratisering als reactie op het autoritaire gezag op gang kwam is begrijpelijk, maar het kan wel het gevaar met zich brengen, dat men te ver doorslaat. De gulden middenweg is nog altijd een goede richtlijn of zoals een Fries gezegde het uit drukt: „Tuskenbeiden is ek rom- te." Mantgum W. Goinga In 't Kleine Krantsje van 30 april jl. staat een lezenswaardig artikel van de heer J. Bastiaans over de dorpsschoolmeester van een honderd jaar geleden. De situatie die hij daarin be schrijft heeft nog lang voortge duurd. Ook in de eerste helft van deze eeuw was de situatie nog zo, dat "meester", zo werd hij veelal genoemd, de raadgever in het dorp was en in het bestuur van vele dorpsverenigingen zat. Dat werd ook van hem verwacht en bij het inwinnen van inlichtingen bij zijn sollicitaties werd dan ook steevast geïnformeerd naar zijn activiteiten in het verenigingsle ven. Het vroegere hoofd van de school had er nog een belangrijke

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3