Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen Kleine herinnering aan de Leeuwarder Opera Vereniging van voor de oorlog: Evert Miedevm (Faust), Simon Jongsma (Mephisto) en Jan Kruis (Vaventijn). LANG LEVE DE OPERA In 't Kleine Krantsje nummer 407 staat een foto van de Leeuwarder Opera Vereniging, die is ingezon den door de heer Rinze van der Heide te Leeuwarden. De heer Van der Heide schreef daarbij, dat de Vereniging in de oorlog is gestart. Dat is niet helemaal juist, want voor de oorlog bestond de Leeu warder Opera Vereniging ook al en toen zijn er al verschillende opera's uitgevoerd, o.a. Het Gouden Kruis, tweemaal Faust en ook de Opera Martha. De opera Martha werd met eigen solisten opgevoerd, zoals me vrouw Norberhuis-Hoen, Anne ke Panbakker, Gerrit Kijk in de Vegte en Koop de Jong. De opera Faust was altijd een groot succes; zelf heb ik deze opera zesmaal mee opgevoerd. Inderdaad kostte zo'n uitvoering altijd handenvol geld en het was zeer moeilijk naderhand de fi nanciën rond te krijgen. Ik herinner me nog, dat we voor het slotkoor uit Faust, het enge lenkoor, zelf een laken meena men van huis. We hielpen elkaar dit laken om te draperen, de kroontjes maakten we zelf van papier. 't Was altijd een prettige samen werking en ik denk er nog met plezier aan terug. leeuwarden Mevr. C. v.d. Kolk-v.d. Akker. SIMON VESTDIJK EN FRIES LAND In opdracht van De Bezige Bij werken wij, Hans Visser en Anne Wadman, aan de totstandkoming van een levensbeschrijving van de in Harlingen geboren schrijver Simon Vestdijk. We willen graag in contact komen met allen die Vestdijk gekend hebben in zijn Harlinger jeugdjaren, in zijn Leeuwarder RHBS-tijd en/of zijn latere leven, en ook met diege nen die in het bezit zijn van voorwerpen of documenten op Vestdijk betrekking hebbend, hoe onbelangrijk ze ook mogen schijnen. We denken daarbij aan brieven, handschriften (van b.v. gedichten), foto's tekeningen, knipsels. Ook het op schrift stel len van anecdotes en herinnerin gen wordt door ons op hoge prijs gesteld. En tot een gesprek aan huis bij mensen die Vestdijk of zijn familie gekend hebben, zijn we graag bereid. In het bijzonder denken wij hier bij aan oud-Leeuwarders die in het bezit zijn van de schoolkran ten van de Rijks-HBS in Leeu warden uit de jaren 1915 tot en met 1917, toen Vestdijk deze school bezocht. De naam van die krant was "Criticus", later "Vliegende Vloo". Het spreekt vanzelf dat alle materiaal na raadpleging wordt geretour neerd. Hans Visser, Lijsterlaan 122, 3145 VM Maassluis (tel. 01899-14729) Anne Wadman, Esdoornlaan 2, 8603 CA, Sneek (tel. 05150-13190). ARME SKAPEN. In nummer 409 las ik een stukje van mevrouw A. Beima-Bakker, die schreef over mevrouw Gor- ter-Weustink, die naast haar woont. Dat zou een (knappe) dochter van Karei Weustink zijn, een schoenmaker, die ik goed heb gekend. Maar dat is toch niet de dochter van Karei Weustink, maar een zuster? Wij hebben elf jaar naast de familie Weustink in de Polder straat gewoond; ik tot mijn ne genentwintigste en mijn ouders tot plusminus 1931. Toen die naar de Bernardus Bumastraat verhuisden hebben haar ouders nog jaren in ons huis, een hoek huis, gewoond. Hun gezin bestond uit vader Weustink, een zeer knap vak- man-schoenmaker, die ook schoenen voor moeilij ke en pnge- lukkige voeten maakte, moeder Weustink, een allerliefste vrouw, die zo enig kon orgelspelen, Ri ka, die dan nu mevrouw Gorter moet zijn, Karei, die trouwde met de bewaarschoolonderwij zeres Rommie Hoekstra, ook een hele lieve juf en Truike, van mijn leeftijd, iets jonger meen ik; ho pelijk leeft ze nog. Wij hadden er heel goede buren aan en het zou me dierbaar zijn als een van hen nog eens zou willen reageren. Naast de familie Weustink woon de in de Polderstraat de familie Bloksma (Eelco, Trijntje en Tjitte met hun ouders), tegenover ons de familie Kiestra met dochter Anneke, Stobbe, Nauta en politie Postma met gezin. Verder in de straat nog Johanna Hensems en de familie Holt- kamp, die later meen ik aan de Achter de Hoven woonde. In de tweede deel van de Polderstraat aan onze kant, o.a. melkboer Spaanstra met de zoons Rinze en Auke welke laatste zo goed kon leren en later, als ik me niet vergis, leraar werd. Ook wij wa ren samen op de Muloschool 4. Dan was er nog een kruidenier Van der Schoot op de hoek van de Warmoezenierstraat met o.a. een zoon Broer. Wanneer Trui dit mocht lezen, zal zij zich ook nog het tochtje herinneren op een woensdag middag met de trein met instap halte Spoorstraat waar nu de Casolithfabriek is, met buur vrouw Weustink, mijn moedeF, Trui en ik (of waren er nog meer bij?) naar Tietjerk, waar we in een van de huisjes aan de zijkant tegenover het Bos van Ypey een bezoek brachten aan een kennis of familie van buur Weustink. Toen we teruggingen misten we de trein en moesten we lopen, 't Was al donker voor we terug waren en de vaders in ongerust heid vonden, telefoneren was er toen nog niet bij. Toen hij hoorde wat er was ge beurd zei vader Weustink, de zeer wijze en goede man: "Ach, die arme skapen Leeuwarden Mevr. S. Swart-van Veen MISPELBLOM BEYER In 't Kleine Krantsje nummer 409 schreef de heer Van der Weerdt, dat in 1919 op de plaats van de Amrobank een bank had gestaan van Mispelblom Beyer. Deze bank stond echter naast hotel Amicitia. Waar de Friese bank kwam (ge bouwd in 1920) was de Openba re Leeszaal; boven was de hulp bank, waar de kleine man geld kon lenen Leeuwarden Een abonnee FLEUR STELT NOOIT TELEUR De gevel, die afgebeeld is in 't Kleine Krantsje nummer 406 be hoort m.i. tot het vroegere pand aan de Achter de Hoven, recht tegenover de Hovenierstraat. Dit pand is bewoond geweest door de familie Fleur. Deze Fleur had er een lederwa renbedrijf, annex zeilmakerij en hij maakte ook fietstassen. Zijn slagzin was „Fleur stelt nooit teleur". Tegenover de zaak van Fleur was destijds op de hoek van de Hove nierstraat een oude kerk, die was ingericht als garage, waarin het garagebedrijf van Mebius was gevestigd. Nu is er een Mormo- nenkerk. De familie Mebius is destijds naar ik meen geëmi greerd naar Canada of Amerika Leeuwarden O. Jongedijk U zult intussen gelezen heb ben, dat 't afgebeelde pand niet dat was van Fleur aan de Achter de Hoven, maar dat van de kapper Talman aan de Schrans. Wat de garage van Mebius betreft: was daar in derdaad eerst een kerk, toen een garage en nu weer een kerk? Red. 't KI Kr. RADIO-ONTVANGST. In een vorig Klein Krantsje schreef ik over een reisje met een Stanfriesboot naar Holland, toen ik zelf omstreeks acht jaar en wijlen mijn broer dertien was. Na die reis had hij het al maar over varen, maar mijn vader wilde, dat hij eerst het Mulodiploma haalde. Maar toen hij zestien was en het diploma had ging hij in Rotter dam bij Radio Holland leren voor marconist. Met zeventien maak te hij zijn eerste reis bij de rederij Nievelt Goudriaan en toen hij een keer met verlof thuis kwam, gingen mijn vader en hij spoelen winden om via een koptelefoon radio te kunnen ontvangen - die was toen, omstreeks 1920, net in opkomst. En o wonder, dat lukte! Wij konden de Big Ben horen en mijn vriendinnen en vriendjes moch ten ook komen luisteren. En toen een van mijn vriendinnen, me vrouw Catlender-Brinkman, zus ter van voetballer Hannes Brink man, als verpleegster een jaar in Engeland was en ze in Londen de Big Ben hoorde dacht ze meteen aan die gebeurtenis met de kop telefoon in Leeuwarden. Wij woonden toen nog in 't Patri monium, aan de Polderstraat en hadden een grote kamer met daarnaast een klein kamertje, waar mijn vader en mijn broer experimenteerden. Later ver huisden mijn ouders naar de Ber nardus Bumastraat en weer later naar Achter de Hoven, maar toen was ik al lang en breed getrouwd en kwamen we met ons oudste kind vanuit Sneek, waar we drie en een half jaar woonden, vaak logeren. In 1941 gingen we naar Heeren- Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. veen, waar we nog drie kinderen kregen en waar we ruim twaalf jaar aan het Stationsplein hebben gewoond. In 1953 kwamen we weer naar Leeuwarden terug, waar we een en twintig jaar naast het hoofd van de Emanuel Mu- randschool, de heer Schaafsma, hebben gewoond. En nu alweer acht jaar in 't Aldlan. Leeuwarden Mevr. W. Swart-v. Veen 't KLEINE GROTE KRANTSJE Na twee en veertig jaar komt daar onverwacht een voor mij bestemde, maar aan 't Kleine Krantsje verstuurde brief uit het verre Australië - een fijne brief van oude vrienden uit Leeuwar den, waar wij als kwajongens met vier vrienden allerlei streken uit haalden en waar we samen lief en leed hebben gedeeld. Helaas, een van mijn vrienden was al overleden, Peke Veltheer, maar zijn vrouw las mijn stukjes in 't Kleine Krantsje. Zij had mijn adres niet, maar daar was 't Kleine Krantsje goed voor en zo ontving ik toch haar brief. Eerlijk gezegd heb ik een nacht wakker gelegen van dit schrij ven. Wat een fijne herinneringen na twee en veertig jaar! Veel dank aan 't Kleine Krantsje. Zo zie je maar weer, waarin 't Kleine Krantsje groot kan zijn. Blijf nog heel lang bestaan voor al Uw goede vrinden! Amsterdam Enne Rozema Van de heer Weber uit Hoorn, ook een abonnee van 't Kleine Krantsje, die in 1925 bij de machinefabriek van Landeweer werkte, kreeg ik een foto toegestuurd van het personeel van Landeweer uit die tijd. Op de achterste rij staat de draaier Weber in het midden, de man in het wit links is Jan Schaaf stal, modelmaker. Op de middelste rij van links naar rechts Volkert Algra, smid, Marten Koetstra en Piet Planting (Dikke Pait), ketelmakers, Hendrik Smid, kopergieter en Van der Werf, scheepsbouwer. Op de voorste rij eerst een onbekende, dan Arie Zomers (Dove Arie). Van der Wal, Greveling, scheeps bouwers, Henny Ram en nog een onbekende. Leeuwarden G. Brinck

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4