WILHELMINABAAN EENS SPORTCENTRUM STAD IN VROEGER JAREN NIEUWESTAD 49 STADSNIEUWS VAN VROEGER r~ Geldt bij het huwelijk niets dan nekt. In plaats van liefde alleen. Dan is de duivel bruiloftsgast. En daagse gast meteen. Een dwaasheid te begaan, Is nog het ergste nier. Als men hel dwaze ervan Te rechter tijd nog ziet. En dan 't gezond verstand Opnieuw de toegang biedt. J den Hempenserdijk gaf de bestuur der het voertuig een richting iets uit den koers, wat Doetjes aanleiding gaf den raad te geven te stoppen, waarna hij om den wagen heen liep en een onderzoek instelde. Kort daarop vervolgde men den tocht, tot bij de komende bocht gebeurde, wat niemand voorzien had. Doetjes, die nog juist gelegenheid had naar het stuur te grijpen, lag, voor hij het kon vermoeden, in de sloot onder de gekantelde auto: Smit zat nog voor in de auto. Na veel moeite wrong Doetjes zich uit zijn benarde positie en had nog de tegenwoordigheid van geest, het raampje aan den bovenkant te openen, zodat ook Smit bevrijd kon worden. Vriendelijke menschen uit een na- bijstaande woning deden alles wat ze konden om de twee mannen bij tc staan. Hedenochtend is de auto op het droge gehaald. Bij ons bezoek aan Doetjes bleek, dat de man nog zeer onder den indruk van het geval is: hij was niet behoorlijk in staat een onafgebro ken verslag van het gebeurde te doen. In zooverre is het ongeluk goed afgeloopen. dat geen van bei den lichamelijk letsel kreeg. (1926) In vroeger jaren heeft er op het Vliet in Leeuwarden een ver maarde kaartlegster gewoond, die wijd en zijd bekend stond onder de naam Akke van 't Vliet - ook echter werd zij wel Akke Kaart genoemd. Akke Kaart werd zeer veel ge raadpleegd, niet alleen door de Leeuwarders, maar ook door mensen van het platteland. Voor al dienstmeisjes maakten een be langrijk deel uit van de klandizie van Akke van 't Vliet. Geruchten wilden, dat de vrouw ook vaak in het geheim ontboden werd door de aanzienlijke bur gers van de stad. Toen Akke Kaart op hoge leeftijd ernstig ziek werd en niet lang meer te leven had, gebeurden er zulke vreemde dingen in haar bedstee, dat de buren, die haar wilden helpen, in paniek het huis uitvluchtten. Toen ze het na een poosje waag den terug te keren, vonden ze Akke dood met het hoofd achter stevoren op de romp. 'De duivel heeft haar de nek omgedraaid' zeiden de mensen toen. Tientallen jaren later waren er in Leeuwarden vrouwen, die nóg moesten huiveren bij het horen van Akke's naam. GRAFSCHRIFT Rust gaf mij zondaar Als God mij wekte Aan schuld ontdekte Golgotha's kruis; Eens roept mij Jezus Stem tot verrijzen, Mag ik hem prijzen Altijd tehuis. (Rients Agesma, Wommels, 1809-1875) AUTO TE WATER Toen de transportauto van de Coö peratieve Zuivelfabriek alhier gis terochtend wei en karnemelk naar Hempens zou vervoeren om melk mee terug te nemen, gebeurde er onderweg een ongeluk. Aan het stuur zat Smit, die in alle opzichten nog niet het vak onder de knie heeft, naast hem S. Doetjes, een ervaren bezadigd rijder. Bij den draai van den hoofdweg op In 1934 is deze foto gemaakt van het fraaie herenhuis Nieuzvestad 49, toen het zijn bestemming als woonhuis verloor en zou worden ingericht als politiebureau. Nu, bijna een halve eeuw later, kwam het gebouw weer in het nieuws omdat het werd aangekocht door de heer Berend Bronger van Brongers Automatiek Bedrijf. Wellicht krijgt het pand nu een bestem ming voor de sector horeca en dat is wel heel wat anders dan de dienst, die het vier decennia lang herbergde. Wie in vroeger jaren het sport centrum van Leeuwarden wilde zien, moest naar de Wilhelmina- baan. Alle grote sportevenemen ten uit die tijd vonden daar plaats. In felle draverijen trad daar een keur van paarden aan. Op het grote concours hippique was heel Friesland trots op het fiere zes span van Ritske Velstra. Een rijk onderdeel van die concoursen was ook altijd het echte Friese ringsteken vanuit de echte Friese sjees, bespannen met dat prachti ge zwarte Friese paard. Dan ging het om het paard, maar het oog werd vaak geboeid door de Friese vrouw, die vanuit die sjees in haar Friese dracht met het oor-ijzer van goud, haar vas te hand moest tonen. Eén concours zal 'k nooit verge ten. Het was augustus 1914, toen in Europa naar dat boeiende boek van Barbara Tuchman, de "kanonnen van augustus" ston den opgesteld. Op 't hoogtepunt van het concours op de Wilhelmi- nabaan kwam de mededeling, dat de mobilisatie was afgekon digd. De baan stroomde metéén leeg, ieder ging bedrukt naar huis. De oorlogsdreiging was. in eens heel dichtbij gekomen. CONCOURS HIPPIQUE Na de eerste wereldoorlog is het concours hippique weer in de oude eer hersteld. Waar ze ge houden worden, weet ik niet. 'k Vermoed, dat de Frieslandhal nu het decor vormt. Friesland zon der concours hippique lijkt mij haast onmogelijk. In de twintiger jaren heeft Fries land daar op die Wilhelminabaan de Kozakken zien rijden. Dat was een zeer bijzonder concours hippique. Die Kozakken konden blijkbaar ook nog iets anders dan het Wolgalied zingen. Op hun kleine paarden vertoonden zij in Het kampioenselftal van Frisia van 1925 met o.a. Lammert en Henk Steinvoorde, Theo Kingma, Piet Visser en Anton Dalhuysen en, geheel rechts, Wim Overmeer, 'de tijger in het doel'. vliegende galop de meest onge looflijke staalt]es van rijkunst, zelfs door de vlammen heen van opgestookte vuren. Als hoogte punt van hun demonstratie bouwden zij op vier naast elkaar voortdravende paarden een py- ramide, waarbij de éne kozak op de schouders van de andere stond. Wij vonden het machtig! HEERLIJKE LUCHT De Wilhelminabaan was voor enkele scholen ook het terrein van hun gymnastiek- en atletiek- onderwijs. Het moest dan wel mooi weer zijn. We wisten dan niet hoe snel we uit onze warme leslokalen weg konden komen om op die Wilhelminabaan in de heerlijke, nog onbezoedelde lucht ons te trainen voor hockey en slingerbalwedstrijden, voor hardlopen: 100 meterloop was favoriet, vèrspringen en speer werpen. Wij van het gymnasium voelden ons op die baan hele maal thuis, waanden ons dan in het klassieke gymnasion, waar de Griekse jongens zich trainden voor de Olympische Spelen. Nooit was het voller op de baan, dan wanneer koning voetbal het veld beheerste. De Wilhelmina baan was het centrum van Frisia, dè voetbalclub van Leeuwarden en van heel Friesland. Enkele namen van de favorieten uit die tijd zijn me bijgebleven met excuus aan de atnderen. Maar Theo Kingma, Dalhuysen en niet het minst Wim Overmeer - de tijger in het doel waren voor ons de sterren van het veld. Nu zie ik af en toe ook nog wel eens een wedstrijd van wat ze dan voetbal noemen. Voor mijn besef kan, wat ons nu op dit gebied wordt geboden, in de verste verte niet halen bij het sportieve open spel, dat op de Wilhelminabaan te zien was, als Frisia tussen de lijnen stond. Zelfs wanneer de strijd ging te gen Be Quick uit Groningen - waarbij altijd chauvinistische sentimenten mee gingen spelen. Friezen tegen Groningers, bleef het voor alles: fair play. Ook dan als Frisia de nederlaag leed zoals vaker tegen Be Quick met z'n internationale spelers: de Bul- Jers en Max Tetzner. Jammer dat het spel van Frisia niet kon wor den vastgelegd op een video recorder. Heel wat bekende elf tallen in ons land zouden daar van nog iets kunnen leren. De Wilhelminabaan was in die vroegere jaren voor de sportieve ontwikkeling van komende ge neraties van de grootste beteke nis. 'k Weet niet goed wat er in het moderne Leeuwarden aan sport en athletiek wordt gedaan. Flet fietsen zal populair zijn als in andere provincies. De racefiets is in. Maar als ik ze zie spurten, ge kromd over hun stuur, met hun verbeten koppen, dan denk 'k altijd nog met vreugde aan de uren op de Wilhelminabaan, waar we all-round getraind wer den in de beheersing van bewe gingen van heel het lichaam. Dan verbeeld ik me ook nog graag, dat die uren op de baan me hebben geholpen om de steeple chase van het leven aan te kun nen. Amersfoort J. v. d. L. J

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 7