HET KAATSEN IN LEEUWARDEN Zoekt U ZEffjgï» IA VENEZIA MAN-US DE PORDER Vandaag het tweede deel van het artikel, dat onze abonnee, de heerlng. H. Th. Heegstra te Aals meer, schreef over de ontwikke ling van het kaatsen in Leeuwar den in de periode van 1930 tot 1940. Over veertien dagen volgt het derde en laatste deel. In "Burmania" speelden bekende kaatsers als Piet Eden, J. Efdé, de gebroeders v.d. Woude en H. v. Merode. Zij speelden op de ijsbaan aan de Lekkumerweg en organi seerden grote door elkaar loten par tijen, waaraan sportmensen uit wij de omgeving deelnamen. Hier kaat ste dus ook Bram v.d. Woude, die met Rinze Keizer en de helaas veel te vroeg overleden P. Dorenbos in Wommelsde gouden horloges won. "Burmania" heeft niet zo lang be staan, omdat men het terrein voor bebouwing moest verlaten. "HetNoorden" stond onder leiding van voorzitter Harts en de heren S. v.d. Zee, P. Dekkinga en Jac. v. Tuinen. Een bekende kaatser was daar de heer A. Ras, speler van de voetbalvereniging Leeuwarden FONTEINSTRAAT Men kaatste op het gemeentelijk sportterrein aan de Fonteinstraat, waarop in de paasvakantie het schoolvoetbal onder leiding van de heer Greben werd gehouden. Het was een geweldig toernooi en het appeltje, dat we in de rust kregen, werd zeer gewaardeerd! Zonder meer kan worden gesteld dat door de oprichting van de buurtclubs de kaatssport enorm is gestimuleerd. Later is dit door het Het vaandel van de Kaatsvereniging Het Plein, met links S. Witvoet, rechts de schrijver van dit verhaal H. Th. Heegstra en op de voorgrond J. Kramer. Beelden van de befaamde internationale kaatswedstrijden op het Wilhelminaplein. Het internationale contact gaf de kaatssport in Leeuwarden een geweldige stimulans Bram van der Woude, Rinze Keizer en Paul Dorenbos, die in 1934 op de Preulepartij m Wommels de gouden horloges wonnen. bestuur van de L.K.C. ook wel on derkend. Een belangrijke impuls gaven de internationale wedstrijden in 1936 op het Wilhelminaplein. Deze gingen in het jeu de pelote tus sen de Belgen, de Fransen en de Friezen, terwijl in het friese spel ge mengde formaties optraden. Om het terrein stonden allemaal tribunes, die voor alle wedstrijden volledig bezet waren! OEFENPARTIJEN Hieraan voorafgaande waren al oe fenpartijen gespeeld tussen vijf tallen in het jeu de pelote. Gerouti neerde spelers waren daarbij Marten Koopal met zijn geweldige opsla gen, Schwart op groot midden met zijn Herculesslagen, Y. Schiphol kleinmidden met zelden een kwaad slag en Piet de Jong. Nederland eindigde op de tweede plaats na de Belgen. Een opmerke lijke figuur was de Belgische scheidsrechter Cauwenbergh. Het was verwonderlijk hoe snel deze corpulente man telkens weer op de plaats was waar hij moest zijn! Be halve dat er prachtige prijzen wa ren. die de spelers konden winnen, verkocht men er vooreen dubbeltje ook mooie verzilverde revers- speldjes, waarop een kaatser en een telegraaf stonden afgebeeld. Velen met mij die ook de wedstrij den in het Friese spel hebben ge zien, zullen nooit vergeten dat Marten v.d. Hem met twee Belgen een geweldige partij tegen Zijlstra c.s. speelde, waarbij de voorinse. de Belg Broeck. in het partuur van v.d. Hem de ene bal na de andere de wereld uitsloeg! Deze interland wedstrijden waren een geweldige propaganda voor de kaatssport. In deze tijd kwam ook het school- kaatsen meer in de belangstelling te staan. Eerst werd dit gehouden op woensdagmiddagen, later op de zaterdagmiddag voor de grote jon genswedstrijd, de Burmaniadag. Vele bekende kaatsers zien we daarvan later terug bij de junioren en de senioren, zoals de gebr. De Haan uit Holwerd, A. Paassen en Boekholt uit Huizum, en Rijpstra uit Beetgum. Het was een grote ver dienste van de L.K.C. dat zij de schoolwedstrijden ging ondersteu nen. JUBILEUM In 1980 bestond de K.V. "Het Plein" vijftig jaar en dat werd ge vierd door eind augustus een jubi leumwedstrijd te houden. Samen met mijn vrouw had ik het grote genoegen dit mee te maken met 's avonds een feestelijke prijsuitrei king. In het veld traden nog oude beken den aan als A. Paassen, Piet Visser, Broersma en Kramer jr. Het deed ons buitengewoon veel plezier van de "oude garde" nog te mogen ontmoeten de heren van Geest en Kramer, de fam. Zadel en last but not least het erelid Kingma met echtgenote!" In de kleedtent stond het vaandel: eertijds de trots van de club: nu het kan ook met anders, enigszins ver weerd. VAANDEL Het werd destijds ontworpen dooi H. Wadman, een trouwe kaatser, en gemaakt door ijverige vrouwenhan den. Op de feestavond van het vijf- jarig bestaan werd het aan het be stuur aangeboden. Het toneelstuk van die avond was geschreven door P. Knol. In de daarop volgende le denvergadering in hotel Suisse aan de Stationsweg werd ik als vaandel drager aangewezen en moesten we in de optocht ter gelegenheid van het veertigjarig kroningsfeest van Koningin Wilhelmina acte de pre sence geven! Wordt vervolgd A (i tf i e .<luap|o nnjT I Kom op dr prop pc a Een tabakshandelaar, ofwel een tobackverkoper, zoals men hem vroeger noemde, had deze tekst op zijn luifel voor z'n zaak aan het Schoenmakersperk: Hier verkoopt men oprecht virgi- nes Toback suijver Om een stuijver WArftAvinn O biedt U onze nieuwe moderne ijssalon voorstreek $7 - Leeuwarden „La Venezia" kwaliteit Wij serveren een heerlijk kopje koffie, thee, diverse ijssoorten en koele dranken

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9