DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME HET KAATSEN IN LEEUWARDEN ONZE FOTOPRIJSVRAAG adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 10 ieeuwarden 058-124984 Vandaag het derde en laatste deel van het verhaal van onze abonnee, de heer Th. Heegstra te Aalsmeer over de geschiedenis van het kaatsen in Leeuwarden. Doordat Piet de Jong, Gerrit Meijerhot' en Marten Koopal des tijds voor de L.K.C. 'n jongens partuur hadden gevormd, begon nen die met Willem Spriensma op het schoolplein van school I3 een balletje te slaan, waarbij spoedig bleek dat de lengte van het veld aan de korte kant was, waardoor de ballen door de ruiten van de aanlig gende woningen gingen! Na enkele maanden vertrok men naar een stuk terrein achter het zo genaamde Rooie Dorp, dat slecht geëgaliseerd was, maar toch wat meer mogelijkheden bood. De per ken bestonden uit panlatten; deze werden elke avond heen en terug op een handkar vervoerd dooreen paar jongensleden. Opdat veld werd ook de eerste ledenwedstrijd gehouden. Met Willem Spriensma en Ruurd Stek, die later heel wat voorde ver eniging betekenden, won ik de eer ste prijs, die nog in mijn bezit is. Het bestuur bestond toen uit voor zitter R. K. Dijkstra en de heren D. Bakker, secretaris, W. Spriensma, penningmeester en verderde heren Sj. Broersma, W. de Boer, L. Dijk stra en P. de Jong. DE OOSTHOEK Weldra werd tegen de inmiddels ook opgerichte kaatsvereniging "De Oosthoek" de eerste wedstrijd georganiseerd. Deze spelers hadden een stuk land achter het Schoppers- hot'. Daar won Het Ple in voor het eerst met de spelers Piet Duyff, Willem Spriensma en Piet de Jong van de Oosthoekers Klaas Delgros- so, "Pliesje" Vis en A. Boonstra. De wedstrijd werd opgeluisterd door de straatmuzikanten van 't Scheve Nekje" en deze kregen toe stemming met ons in optocht naar Achter de Hoven terug te keren. Bij het schoolplein werd voor de deur van meneer L. E. de Boer, die veel voorde club heeft gedaan, een sere nade gebracht en het Friese Volks lied gezongen! 's Avonds gingen we naar het café van Douwe Gramsma op de Noorderweg, waar bij het ge bruik van de nodige verversingenen spontane voordrachten de overwin ning werd gevierd. En nadat Seven- ster bij het verlaten van het etablis sement had gecontroleerd of alles naar genoegen was afgerekend, keerden we voldaan huiswaarts! HOOGTEPUNT Het hoogtepunt van de club werd beleefd toen de jongens Sevenster, Appie Veldkamp en G. Hoving de gouden horloges in Wommels had den gewonnen. Zij zijn toen nog in een open landauer met muziek voorop vanaf het schoolplein naar het café aan het eind van de Nieu- westad gereden. Op de bovenzaal werden de nodige toespraken ge houden en werd flink feest gevierd. Hoewel veel kaatsers in de winter voetbalden en door hun training voor het komende kaatsseizoen in goede conditie waren, bestond er toch bij een belangrijk aantal club leden belangstelling voor een win-' tertraining. Daarvoor werd als le raar gevraagd de heer Rutgers, le raar M.O. We huurden een gymlo kaal aan de Keizersgracht en wer den daar voorbere id op het komende seizoen. Jammer was het voor een dergelijk sportman (hij was le tur ner bij de gymnastiekvereniging "Leeuwarden"), dat hij door de crisistijd geen baan als sportleraar kon krijgen en altijd tegen zijn zin op de drukkerij van de Leeuwarder Courant moest werken. Hij was ook een uitstekend masseur die ons op vrijdagavond voor vijftig cent de arm masseerde of voor een gulden een hele bovenmassage verzorgde. Later begeleidde hij vele spelers tijdens de grote wedstrijden. Door de interland in het jeu de pe- lote is ook door onze leden aan dit spel veel zorg besteed. Dergelijke wedstrijden werden meestal op het Zaailand gehouden. Op woensdagavond of zaterdag middag speelde bijvoorbeeld het partuur uit Weidum met G. Jellema, de gebr. De Groot, Klaas Koldijk, F. Hiddinga tegen Lou Seerden, Koster, Lagendijk. Vlak na de oorlog ontmoette ik toe vallig Piet de Jong op het station in Rotterdam. Hij liet mij nog de kaatsbal zien die hij had overgehou den van de Rengerspartij, waarbij hij het goud won. Voor Willem Spriensma gold prak tisch hetzelfde. Toen ik eens in het Feyenoordstadion zat bij een wed- SPEL SPEL P/jSPEL SPEL SPEL I I Deze foto is gemaakt na een traditionele strijd tussen de parturen van De Oosthoek en Het Plein. De mannen van de Oosthoek, zittend met o.a. herkenbaar Broer Soolsma en Henny van der Burg, wonnen voor de vijfde maal en mochten de wisselbeker behouden. strijd Holland - België, kwam hij plotseling naast mij zitten! Wetende dat het onmogelijk is om alle clubleden met naam en toenaam te beschrijven, wil ik toch nog even noemen Sjoerd Broersma, de tim merman-aannemer die altijd zorgde voor prima terreinvoorzieningen en prachtige telegrafen. Een voorbeeld van een goede telegraaf wordt te vens bij dit artikel gegeven. De doe- het-zelvers kunnen hem zeker na maken! Let op: rood is de opslag en heeft het laagste nummer!! Verder heeft in het hele kaatsge- beuren vooral Piet de Jong een rol van betekenis gespeeld. Ook als verslaggever van de grote kaatspar- tijen diende hij op voortreffelijke wijze deze sport. In het bijzonder heeft de k.v. "Het Plein" veel te danken aan deze stuwende kracht en ware sportvriend waarop je altijd kon vertrouwen! Zoals gezegd: volledig zijn kan niet en is ook niet nodig. Tot slot geef ik de opstelling en de uitslag van de 14e partij tussen de rivalen van de kaatsverenigingen "Het Plein" en "De Oosthoek": 1. K. v. "Oosthoek": K. de Rui ter, A. Bruggen en S. Huizinga. 2. K. v. "Het Plein": S. Kuipers, H. Steegstra en R. Keizer. 3. J.v. "Oosthoek": Th. de Bruin, K. Delgrosso en H. de Jong. 4. K.v. "Het Plein": P. de Jong, Hoogtepunt toen Appie Veld kamp met Sevenster en Hoving) in Wommels de gouden klokjes won... H. Bakkeren D. Kingma. 5. K.v. "Het Plein": G. Zwart, A. Paassen en G. Meyerhof. 6. K.v. "Oosthoek": W. Delgros so, Y. Boskma en H. v.d. Burg. 7. K.v. "Het Plein": P. Visser, P. Duyff en J. Boskma. 8. K.v. "Oosthoek": H. Veldstra, W Ley en F. de Wilde. Eerste lijst. 1 tegen 2: 4—5 en 6-8. 3 tegen 4: 5-0 en 8^L 5 tegen 6: 5-0 en 8-2. 7 tegen 8: 5-1 en 8-2. Tweede lijst. 2 tegen 3: 5^f en 8-6. 5 tegen 7: 5-4 en 8-4. Finale. 2 tegen 5: 4-5 en 6-8. Houder van de Koningsprijs werd A. Paassen, die zich in de slotpartij uitstekend had geweerd! Bij de veteranen was het partuur van de Oosthoek, bestaande uit Y. van Dijk, A. Boonstra en Tj. Nijp met 5-3 en 8-2 de meerdere van het Pleinpartuur, dat bestond uit P. Massolt, P. Knol en Sj. Broersma. (Vervolg van pagina 3) wezig, de onderpuien zijn alle aan de huidige bestemming van de panden aangepast. ONBEKEND Als de camera wat verder naar links gericht was dan waren mis schien de gebeeldhouwde schel penguirlandes boven de verdie- pingramen van het derde pand links van het halsgeveltje zicht baar geweest. Naar mij is geble ken kennen maar weinig mensen het bestaan daarvan." Dan nog even citeren, wat de heer Joh. de Jong uit Leeuwar den ons schrijft. "Op de foto is volgens mij nog een gedeelte te zien van de apo theek, die destijds gedreven werd door Tromp Visser. De rust. die van de foto uitstraalt, doetje weldadig aan. De man met de handkar en de voetgangers mid den op de weg. Kom daar nu eens om. Verder op de foto, even voorbij de Wortelhaven, rijdt een paard en wagen. Ik moet me al raar vergissen, als dat niet een wagen is van Van Gend en Loos". Goed, nu de prijswinnaar of be tergezegd de winnares: dat werd mevrouw R. S. Simonides- Kiestra, Erasmushiem K 505 te Haren, Groningen. Zij krijgt het fotoboekje Populaire Leeuwar ders toegestuurd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 11