FOTO VAN OUDE BINNENSTAD STELT VEEL ABONNEES TOCH f 'T KLEIDE KEAHTSJE PROBLEMEN NOG VOOR ONZE FOTOPRIJSVRAAG voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858. 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. grootvader gekocht. De pui, zo als op deze foto, is blijven staan tot 1976; toen is er een andere pui gekomen". Opvallend was het, dat zoveel inzenders in hun brieven schre ven over "de grote ijzeren mast", die rechts op de foto was te zien. TELEFOONDIENST "Zou die mast te maken hebben gehad met de telefoondienst, die gezeten heeft op de Wortelha ven, hoek Eewal?" vraagt me vrouw G. Ganzinga-Bams zich af en de heer P. Visser te Leeuwar den geeft meteen het antwoord: "De grote mast was van de te lefoonaansluitingen. Er stond er ook een bij de Oude Waag. Er waren toen nog niet zoveel aan sluitingen als nu. De pijpen wa ren ook allemaal hoger dan nu."In het speelkwartier van de Julianaschool speelden wij wel op dit stuk van de Voorstreek", aldus de heer Th. Weda te Leeu warden, "en beklommen wij de ijzeren telefoonmast, als er geen politie te bekennen was." "In het speelkwartier van de Julianaschool speelden wij wel op dit stuk van de Voorstreek," aldus de heer Th. Weda te Leeu warden, "en beklommen wij de ijzeren telefoonmast, als er geen politie te bekennen was." Voor de heer D. Beeksma te Leeuwarden vormde de tele foonmast op de foto zelfs de aanleiding om een oplossing in te zenden. "In die mast" schrijft hij, "moet 'n zekere Piet Carpay ge klommen zijn en die wou er niet weer uit. Hoe hij er tenslotte toch uitgekomen is, weet ik niet meer. Piet was wat je noem t een dwars ligger. "De hoge mast van het toen nog beperkte bovengrondse tele foonnet van Leeuwarden", aldus schrijft de heer ing. K. Visser te Leeuwarden, "bestaat uiteraard al lang niet meer, maar het aardi ge halsgeveltje, zij het met een veel minder fraaie benedenpui als eertijds, is nog aanwezig (thans groentezaak „de Pri meur). De bovengedeelten van de andere op de foto zichtbare gevels zijn ook alle parktisch nog in de oorspronkelijke staat aan- vervolg op pag. 11 "De pijpen waren ook allemaal hoger dan nu..." Het zoekplaatje, afgedrukt in ons Kleine Krantsje van vier weken geleden, mag dan voor veel lezers, zoals zij ons schreven "direct" en "onmiddellijk" en "somar op slag" te herkennen zijn geweest, vele anderen hebben er grote moeite mee gehad en in de stapel binnengekomen oplossingen misten wij er dan ook verschillende van trouwe abonnees, die anders vrijwel nooit op het appèl ontbreken; zij kwamen er ditmaal blijkbaar niet uit. Dat het een stukje was uit onze binnenstad was overigens wel duidelijk, maar - toegegeven er zou twijfel kunnen bestaan tussen Nieuwestad en Voorstreek, waarbij dan bijvoorbeeld ook nog verschillende delen van beide straten in aanmerking konden komen. Maar goed, het was de Voorstreek en wel dat deel tussen Minnemastraat en Wortelhaven, dat in vroeger jaren De Korenmarkt heette en niet, zoals verschillende inzenders ons wilden wijsmaken, Over de Korenmarkt, want het stuk straat met die naam lag precies aan de andere kant van de gracht. Veel lezers hebben ons ook nu weer verrast door hun inzending vergezeld te doen gaan met inte ressant commentaar en het is ons dan ook een groot genoegen, uit verschillende brieven het een en ander over te nemen. "Meestentieds hew ik gien tied foor sukke soekplaatsjes en soms fien ik se oek verrotte moeilijk te fienen" zo schrijft ons de heer Cor de Jong van de firma Het Nieuwste uit Leeuwarden, "mar disse - wik mar segge is foor mij skietmakluk, want dit i plaatsje hangt in mien kantoorke. Op dit prentsje het ut pand num mer 21 nog een puntdak en ik hew het nooit anders kennen als met een platdak. As de redactie van dit Krantsje mij nou even segge kan, wanneer se dat veranderd hewwe, dan kan ik dat bij al mien andere gege vens vastlegge, want ik soek daar al veul jaren om. Dit prentsje hewwe se knipt in de tied van sowat 1890-1900 en dit streekje hiette toen "Korenmarkt". MOOI GEVELTSJE Woonde toen in dat mooie ge vel tsje niet theehandel Dykstra en hadden we toen oek al niet Firma Dronryp op nummer 13 en Titus Postma op nummer 17 en een boekhannel op nummer 23? As dat so is mutte we nog invulle een banketbakker, Burmann mo des en een firma Spyker". "Mien foto" zo besluit de heer de Jong zijn brief, "het een mooi lijstje van de firma P. Luiks Jr. Nieuwestad 74. Weet de redactie oek fan welke Luiks dit ien is?" Ziezo, nou weten we meteen al een heleboel, maar wat die zaak van het veranderde dak betreft kunnen wij de geachte inzender niet wijzer maken. Wel wat die Luiks betreft: dat was Piet Luiks, de oprichter van de firma Muur- tooi, die in 1938 aan de Wirdu- merdijk begon en waarin zoon Nico zijn vader later is opge volgd. "Staat op het uithangbord bij het derde pand "Dronrijp Schoe nen?" zo vraagt ons de heer L. H. Dronrijp te Leeuwarden. "Zo te zien wel. Dan moet deze foto gemaakt zijn na 1901, want in dat jaar is dit pand door mijn

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3