C\>dj&unef Friesland Bank Uw eigen bank definitieve slachtplaats te stich ten. Het huis met weiland en tuinderij is toen door mijn grootouders verkocht, onder beding dat ze er tot hun dood zouden kunnen blijven wonen. Dit was naar ik meen omstreeks 1920. Mijn grootvader is echter heel oud geworden en heeft op 13 septem ber 1942 zijn honderdste ver jaardag gevierd. Mijn grootmoe der en mijn moeder (hun enige dochter) waren toen helaas al overleden. Die honderdste verjaardag is on danks de oorlog toch nog een heuglijke dag geworden. Van de Duitsers mocht de vlag niet uit en mocht het muziekkorps ook niet een aubade brengen. Wel is hij nog door de burgemeester jhr. Hora Siccama gelukgewenst. (Huizum was toen nog niet bij de gemeente Leeuwarden ge voegd). Hoewel vele artikelen toen al schaars waren, stond de kelder vol lekkernijen, zoals oranjekoe ken. Ook kreeg de oude baas, die een hartstochtelijk pijproker was, nog enige halfponden tabak, wat in die dagen een grote bij zonderheid was. Tot zijn dood in december 1942 heeft hij steeds een uitstekende gezondheid ge noten. Van de bouw van een slacht plaats is nooit iets gekomen, en reeds tijdens zijn leven is het verkochte weiland met huizen bebouwd, de tegenwoordige Leeuwarderstraat. Ook grootvaders huis, Hofstraat 2, is nog steeds aanwezig en bewoond. Leeuwarden T. T. Zijlstra ROEL STEINVOORTE Er is de laatste tijd het een en ander in 't Kleine Krantsje ge schreven over Roel Steinvoorte, die een schoenenzaak zou heb ben gehad op de hoek van de Berlikumermarkt en de Oude Oosterstraat. Maar ik heb nooit anders geweten, dan dat hij daar Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. Lezers klommen in de pen De honderdjarige heer Thomas Weima temidden van zijn nakomelingen, allemaal Zijlstra's. Op de achterste rij: Gerlof, de broers Tjitse, Thomas en Pieter en jaap, op de tweede rij, links van de oude baas Tine, Dien Zijlstra-Wyrdeman en Mien Zijlstra-Dörge, en rechts: Tjallie Zijlstra-Terpstra, Willy en Mathieu, op de voorgrond Wim en Tom. BOMMEN OP PANWERK Als luchtvaartspecialisten heb ben wij met grote belangstelling in 't Kleine Krantsje het artikel gelezen over de "Bommen op het Panwerk". In de nacht, dat de bommen vielen is het vliegveld aangeval len door een Blenheim van het 18e Squadron der R.A.F. (Engel se Luchtmacht). Drie machines waren om 23.00 uur opgeste gen. Twee konden Leeuwarden niet vinden. Alleen Blenheim V6510, met aan de stuurknuppel Pilot Officer Robertson, slaagde er in het doel te bereiken en te bombarderen. Het is mogelijk dat de Engelsen het vliegveld hebben gemist, met de genoemde noodlottige gevolgen. Het is moeilijk om 40 jaar later vast te stellen welk vliegtuig de bom men heeft afgeworpen, maar wij zetten door een sluitende verkla ring te vinden. Mochten er lezers van 't Kleine Krantsje zijn, die ons kunnen en willen helpen, dan kunnen ze schrijven naar het volgende adres: "Friesche Luchtvaart Do cumentatie 1939-1945", Ulbe van Houtenwei 34, 8915 JZ in Leeuwarden. Leeuwarden D. S. Drijver HOLLANDERWIJK Graag wil ik enkéle opmerkingen maken naar aanleiding van de artikelen van de heer Slaterus in de Kleine Krantsjes nummer 410 en 411 over de Hollanderwij k. De dubbele woning in de Schrans, de dienstwoning van de gemeentereiniging zou volgens de heer Slaterus bewoond zijn geweest door Bottinga (een oom van mij) en een zekere Zadel (mijn moeder). Dat is niet juist; het was geen dubbele woning. Bottinga woon de er alleen. Mijn moeder woon de er tegenover op een boven huis, naast Meijer, de lederhan del. Beneden was de steenhou werij van De Vries. Dan schrijft de heer Slaterus over een urinoir, maar dat was er niet - er was alleen een toegangs poort naar het terrein van de Gemeentereiniging. Over de Wirdumerdijk schrijft de Het Blenheim vliegtuig, dat Leeuwarden bombardeerde... heer Slaterus, dat er naast het pand van Peek en Clopppenburg een galanteriezaak was van Ar- zoni, ook een oom van mij Tevens verkocht hij barometers, voorzien van zijn naam. Vroeger sprak men van weerglazen. Dit pand was er inderdaad, maar dat Arzoni ook een pand had aan de overkant van de Wirdumerdijk is niet juist. Leeuwarden W. H. W. Zadel HOLLANDERWIJK In nummer 411 van 't Kleine Krantsje schrijft de heer Slaterus in zijn verhaal over de Hollan derwij k ook over de toegang tot de banen van de tennisclub De Schrans. Aangezien mijn grootvader Tho mas Weima de banen onderhield en ik als zijn jongste kleinzoon reeds in 1910 en later met mijn ouders geregeld er naar toe ging, weet ik precies hoe de toegang naar de banen en ook mijn groot ouders huis was. Die toegang was niet via de doorreed van de boerderij van Keestra, maar aan de andere kant. Op het eind van de Raad huisstraat was een groen dijkje, afgesloten door een toegangs hek. Als er getennist werd, zorg de mijn grootvader dat dit hek open kwam. Wanneer wij zon dagsmiddags op bezoek kwa men, gingen wij ook langs dit paadje, hoewel hun huis ook via de Smidsbuurt bereikbaar was. Dat weggetje is later een straat geworden, namelijk de Hof straat. Ik heb vele kostelijke her inneringen aan de tijd die ik af en toe in de vacantie bij mijn groot ouders doorbracht. Behalve de tennisbanen zag je niets anders dan weilanden. Op het land, dat later de Gymna siumstraat zou worden, stond zo nu en dan een circus en met de Paasdagen een stoomcarroussel. Die was van Hubert Wolfs, maar kan ook van de wed. Nizet ge weest zijn. De gemeente, toen nog Leeuwarderadeel, had be lang bij het huis met land van mijn grootouders, om daar een S88 sigaren en sigaretten verkocht. Hoe zit dat nou? Leeuwarden R. van der Heide Oorspronkelijk was De Gou den Laars op de hoek van de Oude Oosterstraat een schoe nenzaak van de heer Roelof Steinvoorte Senior. In later jaren handelde zijn jongste zoon Roel er in hetzelfde pand inderdaad in rookarti- pand in schoenen; in rookarti kelen handelde hij in een pand aan de Sint jacobs- straat. Jaren geleden hebben we al eens in 't Kleine Krants je het verhaal gehad, dat Roel J+Miïwardèn Schrans m&t. Watertoren. daar in de winkel stond te praten meteen klant. Het was mooi warm weer en de win keldeur bleef openstaan. Tot er, uitbundig spelend, een draaiorgel aankwam. „Nou," bromde Roel, „deur mut mar dicht, je kanne mekaar deur dat kabaaiorgel gewoan niet meer verstaan." Twee tellen later zwiepte de deur weer open. Iemand van 't orgel met z'n mansbakje. „Orgel, me neer!" „Orgel???" reageerde Roel Steinvoorte in opperste verbazing, „nooit een orgel hoord!" Red. 't KI. Kr. TORENUURWERK 'k Ben geboren en getogen in Leeuwarden doch tot enkele we ken geleden wist ik niet dat er zich in de Jacobijner kerk een antiek torenuurwerk bevindt! Dat kwam ik te weten door twee jeugdige, flinke, bekwame be schaafde heren bouwvakkers, die hier in de Vlet te Grouw verbeteringen aan de woningen aanbrachten. Vanmiddag ben ik eens de Jaco- bijnerkerk binnengestapt want dat uurwerk wilde ik graag eens goed bekijken. Doch helaas, dat gingniet verklaarde de koster. Tenminste, ik zag hem voor kos ter aan. Maar is er in uw archieven iets over dat uurwerk te vinden of zouden de heren uurwerkmakers van Leeuwarden er eens iets over willen mededelen in uw zeer gewaardeerd „Kleine Krantsje"? Alvast hartelijk dank vanuit het goede Grouw. Grouw A. van Hespen Het begin van de Schrans in vroegere tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4