IN TELEFOONPAAL KLIMMEN EN- WACHTEN OP 'T WETTIG GEZAG TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN DE SCHRANSSCHOOL IN DE SCHOOLSTRAAT In 1936 zaten 'de leerlingen van de eerste klas van de "Schrans- school" nog maar net op de schoolbanken of ze werden al vereerd met een bezoek van Joseph Dwinger, de bekende school fotograaf. We gaan met het noemen van de namen van links naar rechts en van voornaar achter: Jacob v. d. Wal, Wietse Boersma Trijntje Holterman, Jannie de Vries, Rika Beers, Anne v. d. Meulen, Joop Hulst, Sjoeke Steensma, Henk v. d. Meulen, Henk Giessen, Tinie v. Dijk Johnny v. d. Meulen, Reina Ploeg, Lena Dijkstra, David Eisma, Willem v. d. Goot, Nico Zwart, Froukje v. d. Heide, Bettie de Vries, Klaasje v. Zurk, Jopie Wolbers, Martha Odinga, Jan Visser, Marten Flapper, Wietske v. Wieren, Jan Ykema, Anneke Boonstra, Tjitske Welling, onbekend en Rients v. Buren. Staand: Trijnie Boersma, onbekend, Greta Ybema, juf Wiersma, onbekend en Sjoerd Tijsma. geweest om er in te klimmen en het waren natuurlijk hele helden, die het waagden zo hoog moge lijk te komen. Herinneringen aan die fameuze klimpartijen werden door ver schillende abonnees opgehaald, toen zij hun oplossing instuurden van onze fotoprijsvraag, nadat wij een foto van de oude Koren markt hadden afgedrukt met daarop de paal, die daar, scheef tegenover de zaak van het Nieuwste, op de walkant heeft gestaan. „In het speelkwartier van de Julianaschool", aldus schreef ons de heer Th. Weda te Leeuwar den, „speelden wij wel op dit stuk van de Voorstreek en be klommen wij de ijzeren telefoon mast, als er geen politie te beken nen was". En de heer D. Beeksma te Leeu warden schreef ons: „In die mast moet een zekere Piet Carpay geklommen zijn en die wou er niet weer uit. Hoe hij er tenslotte toch uitgekomen is weet ik niet meer. Dergelijke verhalen zijn er meer te horen, wanneer oudere Leeu warders over vroeger aan het praten raken en wij kregen sterk vervolg van pag. I Oudere lezers zullen waarschijn lijk nog wel meer plaatsen in de stad kunnen aanwijzen, waar zo'n telefoonpaal heeft gestaan - het waren in ieder geval zeer opvallende en ook zeer ontsie rende elementen in het stads beeld van die tijd. Maar voor een deel van de Leeu warder jeugd hebben deze tele foonpalen van vroeger een grote aantrekkingskracht gehad: het moet een speciale attractie zijn de indruk, dat bepaalde knapen er een soort sport van maakten om zo'n paal in te klimmen en dan 'de pliesje' af te wachten. Terwijl oom agent beneden op de grond zo'n delinquent in alle toonaarden beval er uit te ko men, bleef de klimmer rustig zitten waar hij zat, wel wetend dat die politieman het wel uit z'n hoofd zou halen om zelf omhoog te klimmen. In ieder geval van één (bekende) Leeuwarder, die zich later ont wikkelde tot een zeer eerzaam burger van deze stad, weten we, dat hij het presteerde om vanuit z'n hoge positie het gezag op z'n pet te piesen, maar we hebben zo het idee, dat dit geintje wel vaker is uitgehaald. Misschien gaan er bij verschillen de oudere abonnees weer wat lichtjes branden, nu wij ze op deze manier aan die aardigheid van dat paalklimmen herinne ren Ook bij de Willem Lodewijkstraat stond een mooie paal om in te klimmen..

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 11