BIJ HET STADHOUDERLIJK HOF: "MIJN MOOISTE JAREN 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG PLIESJE VIS Nee hoor, voor echte Leewadders moet het oplossen van onze fotoprijsvraag van de laatste keer niet zo heel erg moeilijk zijn geweest: iedereen kon eigenlijk zo wel zien, dat het in onze krant afgedrukte fragment toebehoorde aan het pand, dat weleer in de stad bekend stond als "het Koninklijk Paleis" en dat als woning diende van de Commissaris der Koningin. Of is de opgave toch nog voor sommigen moeilijk geweestIn de stapel oplossingen misten wij die van verschillende trouwe abonnees, die anders nooit op het appèl ontbreken. En. dan zat er ditmaal nog een geweldige adder onder het gras, die verscheidene inzenders lelijk te pakken heeft gehad. Want, beste mensen, dat voormalige paleis staat niet, zoals heel, heel velen ons schreven, aan het Gouvemeursplein en evemnin aan het Raadhuisplein, het staat aan wat we al sinds jaar en dag kennen als het Hofplein. Nu zullen enkele inzenders mis schien opmerken, ach, wat doet dat er nou toe, het Gouverneurs plein of het Raadhuisplein of het Hofplein, maar dan moeten we toch wel zeggen, dat we op dit punt echt een beetje streng moe ten zijn en dat we de prijs moeten verloten onder de eveneens ve len, die ons correct hebben ge meld, dat het hier het Hofplein betrof. "Het Paleis is nu in gebruik bij de Het Hofplein met links het oude Stadhouderlijk Hof en rechts het ranke torentje van de nu al lang verdwenen 'Paterskerk' in de Bonte Papesteeg. Wij kregen nog een tele foontje van een abonnee, die een speciale herinne ring had aan de agent eer ste klas Sipke Vis, ofwel de pas overleden, legendari sche "pliesje Vis". "Het moet in de oorlog zijn geweest", aldus meld de hij ons, "dat ik voor mijn verjaardag een hen gel mocht kopen bij Anton Wanda, die toen een win kel had op de hoek van de Oude Oosterstraat en de Berlikumermarkt. Terwijl ik dat deed stond pliesje Vis, zoals dat in die goeie ouwe tijd vaker voorkwam, rustig met de handen op de rug op de hoek van de straat. Toen ik de winkel uitkwam en achter pliesje Vis langsliep wipte ik hem met m'n nieuwe hengel zo de pet van z'n hoofd." De reactie van pliesje Vis was kenmerkend voor de ze beminnelijke figuur. "Hij werd helemaal niet kwaad, draaide zich be daard om. glimlachte wat en pakte toen rustig z'n pet van de grond". Pliesje Vis - ten voeten uit! gemeente Leeuwarden" aldus schrijft ons de heer Ritsko van Vliet, "er wordt nu getrouwd. En er staan paaltjes voor om fout parkeren te voorkomen. Voor 1940 en ook nog kort na '45 bracht de Koninklijke familie al tijd een bezoek aan het paleis, omdat men daar overnachtte. KINDERAUBADES Voor 1934, het sterfjaar van Prins Hendrik en Koningin- Moeder Emma, konden wij als kinderen dan de intocht van de Koninklijke Hoogheden zien, die daar eindigde. De kinderaubades op 30 april en 31 agustus werden niet alleen in de Prinsentuin, maar ook wel op het Hofplein gehouden. In 1934 was er een zangbundel voor de schooljeugd, de Kleine Zangbundel voor het Nederlandsche Volk. In de zo mer van dat jaar hebben alle schoolkinderen van Leeuwarden op het plein voor het paleis een zang-aubade gegeven. Zij zon gen o.a. "Te voet" (Het huis uitgestapt met een vreugdevol hart) en De Kleine Hengelaar (Er ging een kleine blonde guit voor't eerst met zijn hengel uit). Het bundeltje is nog in mijn archief aanwezig. Dat was in de periode dat de heer Paardekam met zijn "Straatzangers" in de zomer op verschillende plaatsen in de stad zijn uitvoeringen gaf". OP BEZOEK De heer A. H. Bergsma te Haren meldt ons, dat hij legio malen langs het afgebeelde gebouw ge lopen is op weg van't Zaailand naar zijn school aan de Wisses- dwinger. "Als kleine jongen", schrijft hij, "genoot ik de eer een enkele keer een bezoek te mogen brengen aan de toenmalige be woner, Baron van Harinxma thoe Slooten. Het gold toen een boodschap van het Old Burger Weeshuis, waarvan hij voogd, of zijn vrouw voogdes was. Tegen- over het commissaris-huis be vond zich, enigzins afwijkend van de rooilijn, de woning van de heer Kamminga, als congierge werkzaam bij het gemeentehuis. Zijn zoon Leo, ook wel Libbe genoemd, was een schoolvriend van mij. Deze heb ik later wel eens in Groningen ontmoet, waar hij een functie had bij de Rijksar- beidsvoorziening". 'Tk heb mijn hele jeugd hier doorgebracht" schrijft de heer Johan Hilarius te Deventer, "en" zegt hij, "dat waren mijn mooiste jaren. In het huis links van dat van de Commissaris woonde zijn huisknecht en hiernaast stond de Hofschool voor meisjes en ver der links het gebouw van Van Gend en Loos". Ook mevrouw A. van der Zee te Leeuwarden schreef over de Hofschool ("waar ik menige voetstap heb liggen en waar nu de politiepost gevestigd is") en van het plein ervoor zegt zij: "een prachtig plein in onze oude binnenstad vol herinneringen". Mevrouw M. T. M. van Weering- Postma te Soest kan zich nog goed herinneren, dat H.M. Ko ningin Wilhelmina tijdens een bezoek aan Leeuwarden op het paleis werd ontvangen. "De om geving werd dan afgezet, achter langs het standbeeld van Us Heit naar de Sint Jacobsstraat. Daar vandaan kwam de stoet. H.M. Koningin Wilhelmina werd op het bordes o.a. ontvangen door Barones Van Harinxma thoe Slooten en haar dochter, die bei den prachtige reverences maak ten. Men keek daar vol bewonde ring naar en H.M. werd luide toegejuicht". "Ik hoop" zo ein digt mevrouw Van Weering haar brief, "dat de redactie van 't Kleine Krantsje stof genoeg heeft om het nog lange tijd te kunnen uitgeven, 't Is altijd weer: gauw even kijken wat er in staat en later alles nauwkeurig nalezen. Het is enig in zijn soort". De prijswinnaar van deze keer: dat werd de heer P. Tolman, Willem Lodewijkstraat 55 te Leeuwarden. Hij krijgt het boek je Populaire Leeuwarders met meer dan honderd foto's van be kende stadgenoten van vroeger en nu. De hoeden omhoog! Groot enthousiasme, wanneer Koningin Wilhelmina (in Fries costuumvoor een van de ramen in het Stadhouderlijk Hof verschijnt. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra s Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden. NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en - het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver- kis!

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3