Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen GROOTSTE KRANT Op mijn oproepje in 't Kleine Krantsje om een foto van de school in de Speelmansstraat is direct spontaan gereageerd door de heer W. N. Hollenga uit de Johan Willem Frisostraat in Leeuwarden, die mij foto's stuur de, waarvoor wij zeer dankbaar zijn. Ook zijn we door 't Kleine Krantsje weer in contact geko men met een familielid, een volle neef en ook hiervoor zijn wij bijzonder erkentelijk. Voor ons mag 't Kleine Krantsje 't Grootste Krantsje in de wereld genoemd worden. Rotterdam J. Langendijk DE WURDEMERDYK Er is de laatste tijd vooral 'zijde lings' nogal eens wat geschreven over de Wirdumerdijk. Wurdemurdyk, zeiden wij in de twintiger jaren, maar het komt mij voor dat de details uit de tijd van 1924-1939 nogal eens door elkaar gehaspeld zijn. Als vroe gere bewoner tenminste van die straat heb ik soms heel afwijken de herinneringen. Misschien schrijf ik er nog wei eens wat over. Hierbij in elk geval een foto van de panden Wirdumerdijk 15 (ge deeltelijk), 17 en 19. 'Ons' huis (met vader aan de deur) staat natuurlijk in het mid den. Inmiddels is 'de bank' links ervan ook al weer verdwenen. Het zal weinigen bekend zijn dat wij recht van overpad hadden, dwars door de bank heen, via de tuin er achter en vervolgens een lange gang tot aan de Waeze. Oorspronkelijk was er zelfs nog een deur, ongeveer halverwege een als bergruimte gebezigde gang (de muren bedekt met hon derden oude tegeltjesachter de bloemenwinkel, tegen de bank aan. Die deur heb ik nooit meer 'open' gezien, maar je kon er wel alle gesprekken dwars doorheen horen. Vader was een van de eersten, zoniet de allereerste, die in Ne derland als bloemist 'centrale De oude Wirdumerdijk met in het midden de bloemenzaak van Sierksma, links het gebouw van de Rotterdamse Bank en rechts de apotheek van Cath. Allemaal verleden tijd... verwarming' in de winkel nam; algemeen gold het in de dertiger jagen voor bloemen dodelijk, zo'n droge warme lucht! Weet iemand wat voor zaak er in dit pand gevestigd was vóór 1918, toen de bloemenzaak erin kwam, verhuizend vanaf de Wortelhaven, waar hij eerst ge vestigd was vanaf einde 1913? De apotheek van Cath op num mer 19 zullen heel velen wel gekend hebben. Het grote labo ratorium dat er (aan de Waeze) bijhoorde, met heel veel witte muizen in glazen bakjes, was natuurlijk ook een boeiende speelplaats! Het pand lijkt smal geweest te zijn, maar na een lange gang, achter de apotheek, kwam je in een groot woonhuis - een soort van 'achterhuis' - dat (met drie verdiepingen) achter het pand van de bloemist langs liep en ook weer grensde aan de tuin van de Bank (met óók in een schutting weer een deur en recht van overpad van daaruit). Er was iets leuks aan de hand met de geboortedata van de bewo ners/medewerkers van Bank, Bloemist en Apotheek: ikzelf ben 2 juli jarig - buurman Cath was 2 juli jarig-zijn voorganger apotheek was 2 juli jarig - een Ferwerda - en Tieman, eerdere bewoner van 'Ons huis', was 2 juli jarig - en tot slot was er in de Bank een dame ook altijd op die dag jarig Leuk is het nog even op te merken hoe stil het op straat was, toen de foto is genomen: het moet in de ochtenduren op een zonnige (zon)dag geweest zijn, want op het straatdek weerspie gelen de ramen vanPeek Cloppenburg aan de overkant! En tenslotte nog iets wat mij al lang intrigeert en waarover in 't Kleine Krantsje - zo dacht ik - een volkomen afwijkend of on volledig verhaal heeft gestaan: Volgens mij was de Sint- Jacobstraat, dankzij de aktiviteit en opofferingsgèzinclheid van de middenstanders daar, de eerste straat in Leeuwarden waar de basaltkeien van de rijweg door iets beters werden vervangen. In het Jacobstraatgeval waren de zwartkleurige (rubber?) tegel tjes, nog jaren voordat de alge mene asfaltering ingang vond. Toen die straat volledig klaar was, werd de laatste tegel gelegd door en voor de deur van de koperslager Doodkorte (hoek Raadhuisstraatje). Dit was een bijzondere tegel, want er stond met koperen letters een inscriptie in. Ik herinner me dit een en ander nog zo goed omdat er tegenover Doodkorte een kleine bloemen winkel was, maar. de bloe- men'krans' die rond die laatste tegel werd gelegd moest geleverd worden doorSierksma fan de Wurdemerdyk... omdat Dood korte hem nog gekend had als leerjongen, toen in die bloemen zaak zekere Kerkhof bloemen verkocht. Het is heel best mogelij k dat ik nu tussen het bovenstaande een en ander vertel dat anderen beter weten. Mag ik het dan horen? Muiderberg KI. Sierksma WINSEMIUS Al een tijdje lezen wij 't Kleine Krantsje en als oud-Leeuwarder wil ik graag even ingaan op het stukje betreffende de firma Win- semius in het nummer 412. In 1915 kwamen wij vanuit de Saskiastraat aan de Nieuwebu- ren 123 te wonen. Deze woning bestaat nu niet meer; ze is door de Leeuwarder Courant afgebro ken. Wij woonden toen scheef tegen over de zaak van Winsemius, Volgens mij was de winkel van Winsemius er al in de jaren 1919-1920. Groningen Mevr. G. R. Bos-Nieuwenhout SMILDE Wie schetst mijn verbazing dat in 't Kleine Krantsje nummer 412 een grote foto op de voorpagina prijkt die maar eensdeels te ma ken heeft met het feit dat ik oud-Leeuwarder ben. Natuurlijk herken ik het pand aan de Nieuweburen, het is n.l. volledig afgebeeld en geen deel van een puzzel, maar wat meer is: het opschrift. Als directeur van Smilde- Heerenveen is het voor mij na tuurlijk erg leuk een dergelijk bord in Leeuwarden te zien. Het merk "Natura" (links op het bord) was en is een groot merk van Smilde. Vroeger gebruikt voor binnenlandse activiteiten nu een export-merk van de eer ste orde. Het reist om de hele wereld. De exportslachterij zoals aange geven is niet meer, maar de vethandel des te meer. Als groot ste vetsmelter van zowel rund als varkensvet, is Smilde mee bepalend voor het wereldmarkt- gebeuren van deze produkten. U weet ongetwijfeld dat Bennin- ga-Leeuwarden (wie kende niet de BFM, Benninga's Friesche Margarine) in Smilde is opgeno men. Heerenveen G. v. d. Kooi waarvan het pakhuis later tot winkel is verbouwd. Panbakker woonde aan de ene kant van ons en slager Zijlstra aan de andere kant. Mijn vader was schoenmaker Nieuwenhout, destijds 'n beken de naam in Leeuwarden. Zijn zoon Jan was bij hem in de zaak; hij was ook orthopaedisch schoenmaker. Later, toen vader was overleden, is broer Jan verhuisd naar de Weerd, waar hij nog vele jaren een schoenmakerij heeft gehad. Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. O ja, dan nog dit: er worden drie zoons genoemd van Roelof Steinvoorte van de Gouden Laars, ^Lammert, Henk en Roel, maar Jan was er ook nog, oftewel Jan Fiets. Hij had een zaak in rijwielen in de Bumaniastraat. Leeuwarden P. Boonstra DE STEINVOORTE'S In 't Kleine Krantsje nummer 409 las ik een verhaaltje over de schoenenzaak van Steinvoorte, die begonnen zou zijn aan de Tuinen, vandaar verhuisde naar de hoek van het Klein Schaver- nek en de Nieuwestad en tenslot te terecht kwam op de hoek van de Oude Oosterstraat en de Berli- kumermarkt. Maar weet u, waar die oude Roel Steinvoorte be gonnen is? In een pandje aan de Lindebuurt, vlak bij de Hoekster- singel. Ik weet dit zo goed, omdat de Steinvoorte's klanten waren van mijn vader, die hen van melk voorzag. Vergis ik me niet, dan was er voor het huis aan de Lindebuurt eenzelfde (of dezelf de?) stoep, die nu nog te zien is bij het Klein Schavernek en waarover ook in uw krant ge schreven wordt. Jan was de oudste zoon van Roelof Steinvoortehij had in de Burmaniastraat een gara ge en handelde in banden en rijwielen. Dat hij Jan Fiets werd genoemd wisten we nietwel, dat hij bij veel Leeuwarders bekend stond als Jan Pook. Hij moet in hoge mate de kunst van het "po ken" hebben verstaan, het in de maling nemen van ande ren, bij voorkeur aan de stamtafel, bijvoorbeeld die van de oude Klanderij. Daar heeft zich ook het geval afge speeld van een man, die na drie, vier borreltjes in de ga ten kreeg, dat hij een poosje eerder een fiets had gekocht van de meneer, die tegenover hem zat. "Die fiets is mie niet metvallen" zie de man. "Er zat helemaal gien chroom an". "Gien chroom?" vroeg Jan Steinvoorte hoogst ver baasd. "Wat was dat dan voor een fiets. Eén met son gebogen stuur?" "Ja" zei de man. "En één met so'n za del?" "Ja" zei de man. "En één met een klein taske an't zadel?" "Ja" zei de man, "klopt allemaal precies" "Nou" zei Jan Steinvoorte toen, "dan he je niet goed sien, want in dat taske sat het chroom!" Red.'t KI. Kr. Jan Steinvoorte, alias Jan Pook, de tweede meneer van rechts met sigaret: gevreesd om z'n zeer snedige opmerkingen...

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4