VOGELTJES WINKEL VAN JASPER BLEEF IN HERINNERING VAN VELEN VOORTLEVEN *T KLEINE KKAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG De laatste opgave in onze traditionele fotoprijsvraag "Leewadders, waar is dit?" behoorde zeker met tot de moeilijksten in de langzamerhand al lang geworden reeks. Weer hadden we een punt gekozen in onze oude binnenstad en een enkele scherpe opmerker ontdekte, dat het nu afgebeelde fragment notabene ook was te zien op de in hetzelfde nummer van onze krant afgedrukte foto van onze vorige prijsvraag met het oude Stadhouderlijke Hof er op. Het was daar dus wel heel dicht bij in de buurt: waarvoor wij deze keer de aandacht vroegen van onze abonnees was een stukje van de Eewal, vlak bij de hoek waar de Kleine Hoogstraat begint. Hoewel verschillende inzenders bekenden eerst aan andere hoekjes in de oude stad te hebben gedacht, kwam er uiteindelijk geen enkele foutieve oplossing bij ons binnen - alle inzenders hadden het ditmaal bij het rechte eind. "Aan de hand van oude foto's en tekeningen uit het laatst van de vorige eeuw is te zien, dat na het dempen van de gracht in 1884 veel panden op dit punt in de oorspronkelijke staat zijn geble ven" aldus schrijft ons de heei Th. Weda uit Leeuwarden "Zelfs aan de twee bordesjes is niet veel veranderd. Elke oudere Leeuwarder moet zich nog de prachtige, grote lindebomen her inneren, die aan beide kanten, van de straat hebben gestaan. GENOEGEN Wat was het een genoegen om op een mooie zomeravond, wan neer de linden in bloei stonden, zo tijdens de Leeuwarder kermis, hier nog even van de heerlijke geuren te genieten. Aan de over kant, tussen de Grote Hoogstraat en de Minnemastraat, waren de kelders, die vroeger uitmondden op de gracht, bij verschillende panden bewaard gebleven. In het trottoir zaten glazen platen van ongeveer vijf centimeter dikte met een middellijn van een halve meter om het daglicht door te laten. Als jongens keken wij wel door het glas, wanneer er licht brandde in de kelders, bijvoor beeld bij de apotheek van Ten Velthuys of bij Van der Meulens Ijzerhandel. Veel was er trou wens niet te zien, want het glas was sterk bekrast. Die platen zijn er nu al lang niet meer, maar de kelders misschien nog wel." "Ik ben al zevenendertig jaar uit Leeuwarden vandaan, maar dit plekje herkende ik direct", aldus mevrouw H. Stienstra uit Ouder kerk aan de IJssel, en dat gold ook voor de heer S. F. ter Horst te Breda: "De foto meende ik te herkennen, omdat ik geboren ben en gewoond heb op de ande re hoek van de Kleine Hoogstraat De winkel in granen en zaden, ofwel "de vogeltjeswinkel van Jasper" bleef iri de herinnering van velen voortleven. en het Gouverneursplein, name lijk in "De Groote Manchet", later de bibliotheek van de heer Jansen en nu meen ik gemeente kantoren of iets dergelijks. De eerste deur in het pand was vroeger de ingang van de woning van een joodse familie. Naast de deur was een keukentje en daar heb ik menigmaal tegen vergoe ding van een zuurtje op de Sab bath het petroleumstel moeten aansteken of uitdraaien." Wat vrijwel alle inzenders in hun brieven noemden was de winkel van Jasper op de hoek ("Jaspers" schreven heel velen), die blijk baar op tal van oudere Leeu warders een onuitwisbare indruk heeft gemaakt. "Elke keer als ik hier in de buurt was stond ik een poosje te kijken naar de goudvissen en de vogels achter de ramen van de winkel", aldus mej. A. Wesbonk te Leeu warden. KANARIEPIET "In de oorlog stond ik daar wel eens in de rij, dan was er zaad voor de kanariepiet te krijgen. Gewapend met "de buit" had ik dan een excuus om lekker te laat op school te komen" schreef mevrouw J. Korpershoek- Boonstra te Vlaardingen. "Hier werden niet alleen zaden verkocht, maar kon men ook terecht voor siervogels en dito vissen" bericht de heer Joh. de Jong te Leeuwarden. "Wij kwamen er altijd" aldus mevrouw Annie Huizinga- Hijlkema te Creil, "om Slumps kippenvoer of ochtendvoer, waar dan warm water bij moest. Het leek net Brinta, maar het stonk verschrikkelijk, waar schijnlijk door het vismeel, dat er toen in kwam." De heer L. G. Jensma te Bussum schrijft, dat hij in beide panden, die op de foto voorkwamen heeft gewoond. DORADO'S "Op nummer 45 ben ik geboren en op nummer 43 woonde ik tot plusminus 1928-29 - precies (vervolg op pag. 9) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave vèn Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1. 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3