DICKVANDERHEIJDE JR/REKLAME TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN DE ELISABETHSCHOOL AAN DE GROTE KERKSTRAAT REACTIES FOTOPRIJSVRAAG jozef isreëlsstraatIO SCHOENLEPEL DE GOUDEN LAARS adviesbureau voor reklame en publiciteit iozef isreëlSStraatIO leeuwarden 05100-24984 In 1928 kwamen deze leerlingen van de Elisabethschool aan de Grote Kerkstraat op de foto, toen ze "in retraite" gingen. Hier komen de namen, voor zover bekend. Van links naar rechts, bovenaan: Nora Swildens, zr. Bernardo, zr Barbara (een zuster van Pater Titus Brandsma)Rika Mansveld, Toos Bijvoets, Yntema, onbekend, Andringa, Siepie Jordan, vier onbekenden, Jordan, Marietje van der Steen, onbekend en Sippie de Haan. Op de tweede rij: Elly Walthaus, Tecla van der Linden, Monie de Groot, Meintje Rauwerda, daarvoor mej. F. Bensdorp, onderwijzeres, Cilia Jong- ma, Dientje Siemonsma, Truus de Vries, Annie de Wit, Rutie van der Veer, Gretha Mulder, Annie Westra, Truus Hielkema, Lenie de Wolf, Guusta Ferwerda, Annie Hielkema, Jo Rauwerda, Annie Nauta, Jo Fluitsma en een onbekende zuster. Vooraan: Tecla Schut, zr. Tarcico, Wietske Jongma, Eerwaarde Overste, Beppie van Schaik, Pater Smit, Annie Basten, een onbekende zuster, zr. Magdalena, Truus Hulscher, daarvoor Annie Basten, Gien Tobben en Lizet Westra. (vervolg van pag. 3) dus bestemd als expeditie, waar de bestellers van Van Gend Loos met hun paardenwagens de goederen losten. Maar ook "de Stanfries", Expediteur Schat, Zetstra Hiemstra, enz. kwa men geregeld met goederen. Grootvader Van Vliet kwam in 1930 uit het pand nr. 82, aan de overkant, waar nu een drukkerij gevestigd is. Waarschijnlijk had den zij daar een kleiner opgezet bedrijf met ook particuliere ver koop. Mijn grootvader, die tot de slui ting van het Panwerk op het Oldegaliën (waar in 1896 mij vader Theunis van Vliet geboren werd) in 1916 daar chef was, is in dat jaar "met zijn handel" begon nen, in de Anjelierstraat. Woon de waarschijnlijk vanaf 1920 op de Eewal. Op 30 december 1962 heb ik nog eens een rookvergiftiging opge lopen, omdat het pand van de familie Hakvoort (lampenkap pen-atelier) volledig afbrandde. Het vroor 25 graden. In 1930 woonde in dit pand de antiquair Dijkstra, die later naar de Nieu- weburen verhuisde. Boven het pand woonde later een Joodse familie, de naam is mij ontscho ten. Zij zijn allen in 1943 wegge voerd en niemand is terug ge keerd. Zij handelden in papier. Ook is hier een typezaak van de familie Monsma geweest. Verder woonden de Joodse fami lies Velleman en De Vries. De oude heer De Vries en zijn vrouw zijn de gehele oorlog on dergedoken geweest bij een boer bij Barrahuis, en hebben dus de oorlog wel overleefd. De familie Velleman is nooit terug gekeerd. Thans is het accountantskantoor van Zeijfers en het offset-bedrijf "Fedde Dijkstra" van Touwen in deze panden gevestigd. Touwen zit ook in het pand, waar jaren lang de tandarts Anna Hartmans met haar ouders gewoond heeft. En dan kwam de familie Van Erp, het schildersbedrijf. De familie Van Erp is onlangs verhuisd naar Aldlan. De drukkerij was er ook altijd. De Huygenstraat is er niet altijd geweest. Zal doorgetrokken zijn, om vroeger bij de oude Domini- cuskerk te komen. Om alle zaken op te noemen, zou te veel tijd en plaats innemen, maar één ding staat vast, de meeste grossierderijen zijn ver dwenen. Mijn broer, L. M. van Vliet, heeft nog tot 1976 (het bedrijf heeft dus 60 jaar bestaan) de zaak kunnen handhaven, en is toen in een soort afvloeiingsregeling te recht gekomen. De firma Ruiter, lederwaren, Huizinga, lederwaren (niet te verwarren met Huizinga's stalin richting, die verhuisd is!), de firma Marcus Turksma, Van der Meulen's Uzerhandel, de apo theek van Ten Velthuis, later Van Spanje, alle zaken zijn al verdwe nen. Er was ook altijd een knus winkeliersbedrijf van de Gez. Smits. De grote bomen zijn ook door de jaren haast allemaal gerooid. Het waren prachtige lindebomen, waardoor het bij ons 's zomers altijd koel in huis was. Onze tante Anna, die 93 jaar oud werd, en in 1880 geboren was, vertelde vaak, dat zij als kind de ongedempte Eewal nog gekend had. De Eewal moet dus tussen 1880 en 1890 gedempt zijn. Precies aan de andere kant van de foto woonden dan de schoor steenvegers de Delea's en in 1930 woonde postzegelhande laar Hartering ook al in het hele kleine huisje, naast Van der Meu len's Uzerhandel. Alles is nu veranderd. De meeste oude bekende zaken zijn weg, de Sint Vitusschool, met daarnaast de R.K. Bibliotheek, in de Speel manstraat, zijn inmiddels afge broken en in de omliggende stra ten, zoals de Kleine- en Grote Hoogstraat is ook alles erg veran derd. In een vorig Kleine Krantsje heb ben we geschreven over de schoenenzaak van de heer Roel Steinvoorte, die in vroeger jaren gevestigd was op de hoek van de Berlikumermarkt en de Oude Oosterstraat. Naar aanleiding daarvan kregen wij op de redactie bezoek van onze abonnee, de heer S. Vijver te Leeuwarden, die nog altijd in het bezit bleek te zijn van een door de firma Steinvoorte gele verde schoenlepel. 'Schoenenmagazijn De Gouden Laars - R. Steinvoorte Leeuwar den' staat er ingegrift en voorts de mededeling 'Opgericht 1890 en Telefoon 845' en uit die laat ste informatie kunnen we opma ken, dat die lepel al van heel, heel lang geleden dateert. Het voorwerp zou echt iets zijn voor een Kabinet van Leeuwar der Oudheden, maar helaas, dat is er niet.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 11