"WAT WAS HET VROEGER HEERLIJK SPELEN OP DE EEWAL MET AL DIE STOEPJES DAAR" 'T KLEIDE KRAHTSJE REACTIES OP FOTOPRIJSVRAAG In het vorige nummer van 't Kleine Krantsje hebben wij beloofd nog even te zullen terugkomen op onze fotoprijsvraag van een aantal weken terug, toen wij een oeroud plasty in de krant afdrukten van het begin van de Eewal bij de hoek van de Kleine Hoogstraat. Welnu, dat doen we graag, omdat wij vail onze lezers zoveel reacties kregen, dat we die onmogelijk in één nummer konden verwerken. Daarom nogmaals terug naar dat oude hoekje in onze gezellige binnenstad. "Ikhebzesentwintigjaaropde .'7"> Eewal gewoond" schreef ons mevrouw Sjieuwke Runia- Huizinga te Gorinchem "en op de trappetjes van uw foto lig gen heel wat voetstappen van mij. Het was vroeger heerlijk spelen op de Eewal met al dit stoepjes daar". De heer L. van der Meer tt Leeuwarden herinnerde ons aan het dempen van de Eewa in 1884, "toen de bewoners hun zin kregen" en dat sloeg op het feit, dat de aanwonen- den inderdaad erg hadden aan gedrongen op het dichtgooien van dit ongetwijfeld schilder achtige stukje gracht in het hartje van de stad. NAAR SCHOOL "Het eerste pand was van Jas per" schreef mevrouw Annie Huizinga-Hijlkema te Creil "en het volgende was van de familie Brinkmann, die daar jaren woonde. Wij kwamen altijd langs deze hoek, wan neer we naar de Elisabeth- school gingen, Slager Adema woonde rechts in de Kleine Hoogstraat op een hoek en even verderop had je Gerlach toneelrequisieten, tegenovei kleermaker Postma, die daai later veel spullen van maakte. En dan links op de hoek boek handel Zondervan, die ook schoolbehoeften verkocht Vlakgum noemden wij toen stuf, hetgeen nu wel een ande re betekenis heeft. Dan gingen we links een klem stukje Grote Kerkstraat en dan rechts de Pijlsteeg in, waar de kunst schilder Gerrit Benner woon de. Mevrouw had er - tegen over de Handelsdrukkerij - een klein bijouteriewinkeltje. Dan ging je rechts de hoek om naar de Perkstraat, waar onze school aan lag, tegenover het blauwe weeshuis en naast de Jodeschool met een woning van Beem er tussenin. Zo zou ik nog wel even door kunnen gaan met het ophalen van her inneringen, bijvoorbeeld over het Schoenmakersperk, waar we voor schooltijd altijd speel den". EEN WENS... Mevrouw Huizinga besluit haar brief met een wens, die we - tot ons genoegen - veel vaker horen: "Met plezier lees ik altijd 't Kleine Krantsje en wanneer we met de familie bijeen zijn komt er altijd wel weer een onderwerp op tafel,, dat zojuist behandeld is in uw en ons blaadje. Hopelijk blijft het nog jaren bestaan!" Dan kregen we nog een dikke brief van onze abonnee, de heer Ritsko van Vliet Senior te Leeuwarden en dat epistel zul len we helemaal overnemen. Vooraan zien wij de zaak van de Firma Jasper. Groothandel en kleinhandel in voer- en zaden en siervissen. De grossierderij en het pakhuis van de familie Jasper was bij de Potmargebrug, in de Posthoornsteeg, die in de Klan- derijstraat uitliep. De firma had voor het grote werk dan ook een bestelauto. Thans is er een café, "De Gouverneur", gevestigd. Naast Jasper woonde de familie Brinkman, die evenals mijn grootvader en vader, een gros sierderij in klein-textiel had. Toendertijd zei men - garen-en band. Ik zie nog de oude heer Brinkmann, die in 1955 stierf, zijn fiets met monsterkoffers, naar binnen brengen, onder het trapje, waar een deur was. Dit was dan nummer 47. Wij woonden op nummer 45, waar thans notaris Adema zetelt. Het huis heeft voor enige jaren een grote verbouwing onder gaan. Nu kan het best zijn, dat de foto van vóór 1930 is. Mijn grootva der kocht het pand nr. 45 in het jaar 1930 van een zekere Jens- ma, die er een grossierderij in suikerwaren en snoep dreef, wel ke in dat jaar aan de firma Sme ding in de Doelestraat werd over gedaan. Ook mijn grootvader liet er toen dertijd veel aan verbouwen. Ar- chitekt L. Reinalda (zijn vrouw, mevrouw F. Reinalda-Feddema, die thans in "het Nieuwe Hoek" woont, moest oom en tante tegen mijn grootouders zeggen) liet veel veranderen, en wel zodanig, dat ornamenten en kleuren aan "Jugendstil" deden denken. Het timmerbedrijf van de Gebr. Van der Weide uit de Cornelis Frede- rikstraat heeft alles vertimmerd. Het koetshuis, want er woonde heel vroeger een dokter in het pand, werd als garage verbouwd. Het pand liep door tot aan de Speelmanstraat tot aan de St. Vitusschool. De achterkant was vervolg op pag. II De Eewal, lang geleden gefotografeerd, toen de bomen nog klein waren. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50 - per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex.. 4.75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE Abonnees, die zijn ver huisd. dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt dient duidelijk de naam en i het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt j betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3