O Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen PLIESJE VIS Onlangs las ik in 't Kleine Krants- je dat de vroeger zo bekende "pliesje" Sip Vis op hoge leeftijd is overleden. Evenals ikzelf was hij afkomstig uit Minnertsga en één van mijn buurjongens die, het zal in het begin der jaren twintig geweest zijn, bij het Leeuwarder politie korps in dienst trad. Toen mijn ouders zich in 1924 op de Bleeklaan te Leeuwarden ves tigden in de sigarenzaak hoek Cambuursterpad, liet hij al spoe dig tijdens zijn late avondrondes, zo af en toe van zijn aanwezig heid blijken door met de rug tegen de winkeldeur staande met z'n vingers tegen een ruit in die deur te roffelen. Dit was voor mijn vader het sein een praatje met hem te maken en een sigaar te presenteren. Zo ging dat toen! In 1934 toen er al aan ver keersregeling in onze stad ge daan werd heb ik hem gekiekt als verïeersregelaar tijdens de vrij- dagsmarkt staande op een plat form bij het Beursgebouw. Een andere, uit mijn geboorte plaats afkomstige latere Leeu warder politieagent, was de be kende Frans Tjallingie, die on langs eveneens op hoge leeftijd is overleden, doch die blijkbaar geen aanleiding heeft gegeven om middels "smoute verhalen" in 't Kleine Krantsje vermeld te worden. Zo'n twintig jaar geleden heb ik tijdens een vacantie te Leeuwar den nog eens een verkeersagent op de Nieuwestad gefotogra feerd; de foto gaat eveneens hier bij. Ook deze agent zal intussen wel gepensioneerd zijn. Mogelijk weet een van de abon- nee's van 't Kleine Krantsje wie deze agent is? Middelburg H. Hoitsma Pliesje Vis als verkeersregelaar in actie in 1934. VILLA VAARTZICHT In nummer 411 van 't Kleine Krantsje zag ik een foto staan van de Villa Vaartzicht in Huizum. Nu, ik kan me best voorstellen, dat de heer De Jong, zoals hij in dat nummer schreef, verbaasd stond te kijken, toen hij ontdek te, dat die villa er nog stond. Ik hield het ook niet meer voor mogelijk. In 1937 ben ik daar als morgen meisje in betrekking geweest, namelijk bij de familie Cluyse- naar. Hij was destijds kinderrech ter in Leeuwarden. Het gezin bestond uit vijf perso nen, er was een dochter en er waren twee zoons. Het huis was heel groot met een salon, woon kamer, eetkamer, serre, vier gro te slaapkamers, grote gangen en een hal. Onder het huis lag een grote kelder. Dan had de heer Cluysenaar ook nog een grote studeerkamer. De keuken leek wel een balzaal. Het was toen al een grote, oude villa, smaakvol ingericht met antiek. In mijn (toen nog) kinderogen leek het net een museum - ik was nog maar vijftien jaar, toen ik er diende. Volgens mij stonden er op de twee paaltjes aan de Huizumer- laan tegenover de gemeente school de woorden Vaart en Zicht. Op de foto in 't Kleine Krantsje zie ik gordijnen voor de ramen hangen; nu, dat was veertig jaar terug niet het geval, toen waren bijna alle ramen glas in lood, wat heel erg mooi was. Nu ik met mijn gezin in Alkmaar woon, zal ik wel niet weer in Huizum komen om het nog eens te zien. Daarom vond ik het juist zo leuk de foto in de krant aan te treffen - hartelijk dank daar voor, Kleine Krantsje! Alkmaar mevr. H. Smit-Groen HOVENIERSTRAAT Zou u zo vriendelijk willen zijn om een oproep in 't Kleine Krantsje te plaatsen voor een afbeelding van de Hovenier straat? Daar zou ik heel erg blij mee zijn. En misschien weet iemand van uw lezers ook hoe die huizen er van binnen uitzagen, d.w.z. met name de (kelder?) kast tussen de bedsteden in de kamer. Ik heb zelf nl. de herinnering aan een inloopkast met er naast (in de kast dus) een diepe put met water. Mijn neef kan zich dat water echter helemaal niet herin neren. Wie weet de oplossing? Met hartelijke dank voor de te nemen moeite. A. M. D. Dijkstra Hengelo (O.) GRIEZE HAREN In een vorig Kleine Krantsje had mevrouw Bos-Nieuwenhout het over Panbakker. Gebeurde het vroeger, dat iemand grijs aan de slapen werd, dan kon hij vaak de opmerking horen: "He jo, dou Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. must an Panbakker vrage om sien verfkam te brüken, dan sien se die grieze haren niet En op de foto van "Japie-bij-de- paal" in hetzelfde nummer van 't Kleine Krantsje staat op de ach tergrond met hoed Willem van der Boom, zoon van drukker Van der Boom uit de Kleine Kerk straat. Beiden waren indertijd bekende dansmeesters in Leeuwarden. En Willem, hoe bestaat het, was bevriend met Rinse Nieuwen- hout, een broer van mevrouw Bos-Nieuwenhout uit Gronin gen, die over Panbakker schreef. Leeuwarden J. M. Brugman DE C.D.K. Er stond onlangs een foto in 't Kleine Krantsje van wat wij noemden het Paleis van de Com missaris aan het Hofplein. Ik was al vrij vroeg genezen van het idee, dat de Commissaris der Koningin daar zou wonen, want als ik mij goed herinner woonde de heer Linthorst Homan aan de Emmakade. Hij ging altijd per fiets naar zijn kantoor en passeerde dan de Margaretha de Heerstraat. Wij waren op de Groen van Prinste- rerschool aan dezelfde straat. Eens gebeurde het, dat ik in het vuur van het spel onder de fiets raakte van de C.d.K. Het ver baasde me zeer, achteraf natuur lijk, hoe behulpzaam de C.d.K. was, want ik moest mee naar-zijn huis voor een pleister etc. Ik vond dat toen echt niet nodig en ieder vervolgde zijn weg. Emmakade, Troelstraweg, Gie- kerk - alleen al aan de hand hiervan is geschiedenis te schrij- De heer Mr. H. P. Linthorst Homan heeft direct na zijn benoeming tot Commissaris der Koningin in Friesland tij delijk het huis Emmakade 41 (Noordzijde) bewoond. Toen men met herstelwerkzaamhe den aan het "Paleis" gereed gekomen was, is de heer Ho man naar het Hofplein ver huisd. Zijn opvolger, Mr. H. Rijpstra, was de eerste Com missaris, die ging wonen in "een gewoon huis": het pand nummer 1 aan de Troelstra weg, waar eerder dokter R. A. Hoekstra woonde. De heer H. Wiegel is de eerste Commissa ris, die zich vestigt buiten Leeuwarden. Red. 't KI. Kr. POLITIE VROEGER... Ik ben verbaasd over de voorpa gina in nummer 414 met de foto van de eerste steenlegging van het rusthuis Sonnenborgh. Com missaris Wesser werd als popu laire man uitgenodigd een gebeu ren luister bij te zetten en notabe- ne, hij is tussen al die dominees, die maar een beperkte bekend heid genieten, niet herkend. Nu we het toch over dat politie hoofd hebben: bij een tekort aan agenten kwam hij bij vriend Piet Bokma aan de Tuinen uit diens pakhuispersoneel zijn corps aan vullen met agenten en recher cheurs. Ook een bekende politieman was Baron van Nagel. Omstreeks 1920 was drukker Eisma van de hoek van de Tuinen ernstig ziek en een groot gedeelte van de Oosterkade werd toen met een dikke laag zand bestrooid om geluidshinder te beperken. De mannen, die op het dek rond om de drukkerij "postten", wachtende op een "sjouwtsje" moesten daar ook vandaan. Dat namen ze niet. Een agent, die sommeerde te verdwijnen, werd over de brugleuning gehouden, tot hij beloofde rapport te zullen uitbrengen, anders verdween hij in de plomp Baron Van Nagel ging met de mannen praten. Zij beloofden de uiterste stilte te betrachten en zij behielden hun stekje, dat nu juist vanwege dat zand beter floreer de: de karren, beladen met groenten, hadden extra hulp no dig om over de hoge Tuinster- brug te komen. Het had ook weer tot gevolg, dat de karren door het extra duwtje op de brug ook weer meer vaart kregen, waardoor ze soms onbestuurbaar werden en dan bij vervolg op pag. 9) De Villa Vaartzicht staat er nog... Heerenveen Ing.G.v.d.Kooi. Nog een pliesje, anno 1962. Wie?

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4