VERMAKELIJKE GESCHIEDENIS BIJ AVONDVIERDAAGSE VADER WOU ZO GRAAG MEE STADSNIEUWS VAN VROEGER Bij het snuffelen in een doos met fotq's kwam ik een kiekje tegen, dat indertijd genomen is op de Marssumerstraatweg tijdens een Avondvierdaagse in de bezettings jaren. Op deze foto staan mijn Vader, mijn verloofde, Zus Stienstra, en ik zelf. Aan deze Avondvierdaagse is, dank zij Vader onbewustweer een vermakelijke geschiedenis verbonden, net zoals dat het geval was met de boottocht met Tante Trijn, waarover ik maanden geleden in 't Kleine Krantsje al eens heb bericht. Eerst echter even over een ander voorval tijdens diezelfde wan deltocht, waaraan ik me destijds zodanig geërgerd heb, dat ik me alles nog haarscherp voor de geest kan halen. Wat was namelijk het geval? Er liep ook een zekere Jan Faber mee, een telegrambesteller bij de P.T.T., een zoon van de bekende motoragent Faber. Deze Jan Fa ber, bijgenaamd 'Jan Kin' of 'De Kin', was lid van de N.S.B., later zelfs - naar ik meen - lid van de S.S. en hij is gesneuveld aan het oostfront. Hij heeft, voor zover ik weet, nooit iemand ook maar enige last bezorgd. Maar goed, hij liep dus mee en enkele figuren meenden, achter hem aanlopend, de straat te moe ten vegen, om ijlings de benen te nemen, zodra Faber zich maar even omkeerde. Ik vond dat, en velen met mij, een onwaardige vertoning. ANDER VERHAAL Maar nu het andere verhaal. Mijn verloofde en ik waren in training voor de Vierdaagse in Nijmegen, achteraf gezien helemaal ver geefs, want dat festijn werd op het laatste moment door de be zetters afgelast zij vreesden, mijns inziens terecht, dat er bij een te houden Vierdaagse zeKer aanhankelij kheidsbetuigingen aan het Oranjehuis te verwach ten zouden zijn. Vader had in een sportieve bui de wens te kennen gegeven om met ons mee te wandelen. Nou, lopen kon hij goed, maar praten nog veel beter, met het gevolg, dat hij voortdurend met anderen het voor en tegen van de wandel sport moest gaan bepraten - wij werden daardoor herhaaldelijk uit ons ritme gebracht, moesten nu eens stilstaan en dan weer een sukkeldrafje aannemen. Na het verrassende verloop van deze eerste avond kregen mijn verloofde en ik een lumineus idee, waarbij wij dachten de "kool en de geit te kunnen spa ren", terwijl onze problemen toch werden opgelost. AFSPRAAK Met de leiding .van de Avond vierdaagse konden wij namelijk de afspraak maken om ruim een uur later te starten, dit met het oog op de winkelsluiting. Ook Vader konden we overtuigen, dat het voor de goede gang van zaken in zijn sigarenwinkel aan de Wirdumerdijk beter was, dat hij zo lang mogelijk achter de toonbank bleef staan. Wel, wij dachten dit zo fantas tisch geregeld te hebben, maar het bleef wel bij denken, want in de praktijk kwam alles wel heel, heel anders uit. De tweede dag bracht toevallig een zomeravond, die misschien eens in de tien jaar voorkomt met prachtig weer en iedereen zat buiten om het voorbijtrekken van de wandelaars te aanschou wen en door dat mooie weer bleven de mensen ook veel lan ger buiten zitten. Toen de staart van de lange sliert wandelaars dus al méér dan een uur eerder voorbijgetrokken was, kwamen wij er met z'n drietjes nog eens aanzetten. Lie ve hemel, met wat we toen voor opmerkingen moesten aanhoren, kan wel een boek worden ge vuld. Om voor de vuist weg maar wat te noemen: de belangstellende vraag, of we nog' bezig waren met de tocht van de vorige dag, of dat we bang om te laat te komen al begonnen waren aan de tocht van de derde dag; óf de opmer king, dat het wenselijk zou zijn ons met de fietspomp wat lucht toe te dienen. Als het wat al te gek werd voelde Vader zich geroepen op de hem bekende manier tekst en uitleg te geven, waarbij hij niet schroom de zich hiervoor zo nu en dan over bruggetjes en door tuintjes te begeven. Het wandelritme raakte daardoor al helemaal zoek, want wij stonden dan maar geduldig en soms heel lang op de weg te wachten, tot Vader einde lijk eens klaar was met zijn uit leggerij. KLAP OP VUURPIJL De klap op de vuurpijl kwam, toen iemand, ik meen achter de Rooms Katholieke kerk aan de Huizumerlaan, een hek voor ons moest openen. Die man moest ik eerst van huis halen, omdat de laatste wandelaar voor ons al een anderhalf uur eerder was gepas seerd - hij stond misschien al op het punt naar bed te gaan. Deze persoon bestond het te vragen of hij niet beter eèn am bulance kon bellen, want men sen, die op zo'n snertafstand haast twee uren achterraakten, waren volgens hem rijp voor opname in een ziekenhuis. Hij deed dus de deur letterlijk en figuurlijk open en dicht - de hele Avondvierdaagse vond althans hiermee voor ons een abrupt einde - de volgende dag zijn we maar niet eens meer gestart. Leeuwarden J. Wouda Jr. Hedenochtend omstreeks half- acht legden de verhuurders van de stalletjes op het Wilhelmina- plein, ten behoeve van de stand werkers op de wekelijksche markt de laatste hand aan hun werk. Een zoon van Bekkema had aan iemand uit Groningen een stand op een bepaalde plaats verhuurd en daar dan ook de kraam ge plaatst. De andere verhuurder, Slof zag dit en verwijderde die tent weer, waarna Bekkema den stand weer op zijn plaats terug bracht. Dit spelletje had ten slotte een woordenwisseling ten gevolge, doch daarbij bleef het niet. W. Slof greep een houten hamer en sloeg een zoon van Bekkema daarmee op het hoofd, waarop een algemeene vechtpartij tus- schen de familie Slof en Bekkema ontstond. Op een gegeven oog- enblik kreeg J. Bekkema, een andere zoon, zóó'n slag tegen zijn voorhoofd, dat hij bewuste loos neerviel. Met een auto van V. en D. werd de getroffene naar een ziekenhuis vervoerd. De rust keerde eerst terug toen de politie zich met het geval bemoeide, die de betrokkenen voor een verhoor naar het bu reau leidde. (1936) Avondvierdaagse in vroeger jaren. De Wirdumerpoortsbrug is nog niet vernieuwd, Amicitia staat er nog

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 6