ANTIEKBEURS IN DE FRIESLANDHAL LEZERS IN DE PEN LEE W ADDERS, WAAR IS DIT kveieenSe' pi Brillen Center BEST STADSNIEUWS VAN VROEGER «jW I \\M \|)l I KlvW 111 I 11 RS nertt Politie vroeger (vervolg van pag. 4) de zaak in verf en schoonmaakartikelen van Elzin- ga door de ramen gingen. Bij een ruzie tussen twee schip persvrouwen, die elkaar letter lijk in de haren zaten en hun kammen als wapens gebruikten, trad Van Nagel op door ze beiden bij het nekvel te pakken en ze zodanig tegen elkaar aan te wrij ven, dat de inhoud van de neus van de een achterbleef op de wang van de ander. Luid huilend verdwenen de da mes daarna in hun scheepjes tot grote hilariteitr van het talrijke publiek. De laatste politieinspecteur in Leeuwarden, die nog enige be kendheid had, was - na 1940 - de heer Dreeuws. Het is in die bran che uiterst stil geworden. Nu weet of hoor je van de opvolgers niets meer. Of is dat beroep uitgestorven? Leeuwarden zover is, en Griet ging weer naai de kamer. Sipke, de arme kerel, kon et niet goed bevatte. Ineens was alle spanning weg. Even later kwam Griet em halen. Hij liep de kamer in ivaar vrouw Draaisma ston met een welge- skapeti dochter - zien dochter - in heur armen. Maar Sipke kon et niet goed zien. Deur een waas van tranen zag ie een voorwerp dat de vorm van een grote gerimpelde rups had. Oh, wat moai, oh wat moai, riep ie deur de tranen heen. Oh. Martha, ik bin zo blied, ik bm zo blied, oh, oh. Stil maar, stil maar. zei Martha. En toen Sipke haar een tuut gat was oek de wang van Martha nai van tranen. Bart van der Weerdt. J. M. Brugman De geachte inzender moet zich vergissen, wanneer hij politie commissaris Wesser op de foto van de eerste steenlegging van Sonnenborgh ziet staan. Wij kunnen hem er niet op ontdek ken. Er staat wel een heer op, die op Wesser leek; dat was de heer Sierk Goedemoed, wiens naam ook in het onderschrift werd genoemd. Over de cu rieuze politieinspecteur Baron Van Nagel hebben wij jaren geleden in't Kleine Krantsje uitvoerig geschreven Red 't KI. Kr. De nijbakken vader Vervolg van pag. 5 Hij strukelde zowat over zien eigen woorden. Et is een meiske, zei Griet. Kan ik ze nou even zien, vroeg de nijbakken vader. Nog niet, zei Griet, dou must nog even wachte. Dou must nog eventjes geduld hewwe, de baker is nou nog even met Martha bezig. Ik zal dij wel waarskuwe as et HUIS UITGEBRAND Hedenochtend, halftwaalf was de echtgenoote van J. de Haan, slagersknecht, wonende aan de van Heemstrastraat 1, even bij een buurvrouw binnengeloopen, die zich had gebrand. In haar keuken had zij achtergelaten een laag brandend petroleumstel, waarop een pan met een poffer, waarover zij bovendien nog kranten had gelegd. Toen dewrouw na een minuut of tien terugkeerde en de voordeur had geopend, sloegen de vlam men haar tegemoet. De kranten bleken in brand geraakt te zijn, waarna het vuur zich aan het houtwerk van de keuken had medegedeeld. Spoedig kwam hulp opdagen. Eenig huisgeraad werd naar buiten gedragen. In middels had het vuur zoo'n om vang aangenomen, dat van een uitslaanden brand kon worden gesproken. In een ommezien was de brandweer aanwezig. Doch in dien korten tijd was het achter huis zoo goed als uitgebrand en het binnenwerk van het voorste gedeelte ernstig geblakerd. (1929) Op 17,18 en 19 september zal in de geheel vernieuwde en goed verwarmde Frieslandhal aan de Heliconweg te Leeuwarden weer de grote Antiekbeurs worden ge houden. Ook nu is weer een groot aantal, vaak zeer gespecialiseer de, antiquairs aanwezig. Eén van hen brengt een schit terende kollektie maten en ge wichten, waarvan we op bijgaan de foto enkele voorbeelden zien. Het verzamelen van maten en gewichten is de laatste jaren een zich steeds meer uitbreidende hobby. Voor deze verzamelaars is een bezoek aan de Antiekbeurs Leeuwarden dan ook bijna een "must". Natuurlijk is ook een zeer ruim aanbod aanwezig in meubelen, gereedschap, lampen, tapijten, Imari,' koper, zilver, tin, ijzer, kristal, klokken, poppen, mun ten, sieraden, aardewerk, tegels, rammelaars, naaigerei, etc. De Antiekbeurs Leeuwarden zal zijn geopend op: vrijdag 17 september van 19.00 tot 22.00 uur; zaterdag 18 september van 12.00 tot 19.00 uur; zondag 19 september van 11.00 tot 18.00 uur. Op de foto boven verschillende Nederlandse inhoudsmaten, alle uit de vorige eeuiv. Links een tinnen jenevermaat uit 1837, elk jaar geijkt tot 1910. Daarnaast drie z.g. droge maten, in gebruik bij de kruidenier voor het meten van liters bonen, erwten en gedroogde zuidvruchten. Op de voorgrond links een 2 dl. melkmaat, geheel van geel koper en met een mooie rij ijkmerken vanaf 1890. Daarnaast vier ijzeren oliematen van een halve deciliter tot een halve liter met een koperen plaatje waarop de inhoud staat vermeld en met het merk van de maker. Op de foto beneden verschillende oude gewichten. Links: .bronzen opiumgewichten uit Thailand in karakteristieke dierfiguren uit het midden van de vorige eeuw. Midden: drie Nederlandse ijzeren gewichten uit de 18de eeuw, die in 1820 werden aangepast aan het nieuwe metrieke stelsel door het opgieten van lood. Rechts: messing gewichten met een welgevormde, ronde z.g. druppelknop, uit 1870. Op de voorgrond een blok apothekersgewichten van 1 gram tot 5 heklogram, die volgens de ijkmerken meer dan honderd jaar lang in gebruik geweest zijn. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier pieken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leewarders" door Fenno L. Schoustra. aU^rs' JagtK*" Ziet u ze zo? Wazig, onregelmatig zwart? Dan is het briltijd. Of tijd voor andere glazen. Maar altijd via de vakman. Dat 's letterlijk beter! Nieuwestad61A - Tel. 123782

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 9