„HIER HEBBEN WE VROEGER VAAK HOEDJES GEKOCHT" 'T KLEIDE KRADTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG Ja hoor, dat was wel een heel bekend punt in onze oude binnenstad, waarvan wij vier weken geleden een foto in onze krant afdrukten. De vele deelnemers aan de traditionele prijsvraag "Leewadders, waar is dit?" hebben dan ook weinig moeite gehad die vraag te beantwoorden en we visten dan ook maar één foutieve oplossing uit de dikke stapel op: de heer S. Wierstra uit Leeuwarden meende in! het gefotografeerde pand dat van de hoek van de Korfmakersstraat en Over de Kelders te zien. Inderdaad leek dat er op, maar het was het niet: waar het ditmaal om ging was het winkelpand op de hoek van de Peperstraat en de Groentemarkt. In vroeger jaren zat daar een hoedjeszaak" in, nu is het de juwelierszaak van Alex Copini. Bij mevrouw T. de Vries-van der Wal, nu te Franeker, gingen bij het zien van de foto de herinne ringen terug naar haar trouwdag, veertig jaar geleden, toen zij een mantelpakje had geleend en de familie vond, dat daar een hoedje bij moest. "U kunt het geloven of niet, maar ef was tenslotte op de toonbank geen plaats meer over voor een hoed, alles en alles werd gepast. Ik kwam uiteindelijk thuis met een soort panamahoed en daar is niets van overgeble ven, want het regende de hele dag." Wel zeer bijzonder was de oplos sing van onze abonnee, me vrouw A. M. J. M. Meyer te Leeuwarden, die ons verraste met een fotocopie van een vloei- blad, dat heel lang geleden door deze speciaalzaak in dames- en kinderhoéden werd uitgegeven. HET MODEHUIS Er blijkt uit, dat de zaak officieel "Het Modehuis" heette. "Wij brengen steeds iets aparts en hebben altijd de laatste Nou- "veautes" aldus de tekst op dit vloeiblaadje. "Als jong meisje" zo schrijft me vrouw A. Santema-Kiestra te Zwolle, heb ik daar de etalages wel bekeken, omdat ik dan wel eens een hoed moest dragen. Nu kijk ik liever naar de mutsen." "Vaak hebben we daar een nieuw hoedje gekocht" bericht ons mevrouw F. J. Haarsma- Sterenberg te Drachten. "Eerst een nieuwe mantel kopen en dan meteen door naar deze hoeden zaak om een bijpassende hoed uit Goed, een hoedenzaak dus en dan een, die bij velen nog goed in het geheugen ligt: wat waren er bij de oplossingen veel brieven van vrouwelijke abonnees, die ons schreven, ooit wel eens ol meermalen hoedjes te hebben gekocht in deze winkel, die lange jaren gedreven werd door de dames Romkes. "Volgens mij" constateert me vrouw Ali Talman uit Leeuwar- den zeer terecht, "zijn daar veel van mijn leeftijdgenoten geweest om een muts of een hoedje. Er MET OF ZONDER BAARD ""Piet", zei de meester, "als ik jouw vader honderd gulden leen en hij belooft me maandelijks twintig gulden terug te betalen, hoeveel heb ik na drie maanden dan nog te goed?" "Honderd gulden" zei Piet. "Ach jongen", zei de meester, van rekenen heb je niet het minste be grip". "Wel degelijk" antwoordde Piet. "maar u hebt niet het minste begrip van mijn vader werd je van alles op het hoofd gezet. Bij erg lange mensen ston den de dames op de tenen, want zo groot waren ze zelf niet." "Een bekende zaak uit mijn jeugd" schrijft mej. G. M. Roos winkel uit Ommen. "Met mijn Moeke heb ik er vaak een hoedje gekocht, Dat is lang geleden - ik ben nu vijfentachtig jaar." HOEDJES HUREN De heer Th. Weda te Leeuwar den wist ons te berichten, dat de dames Romkes zusters waren: "In deze hoedenzaak, nog tot in de jaren vijftig meen ik bestaand, huurde men voor familiefeestjes mooie grote dameshoeden uit het begin van deze eeuw, opgemaakt met struisvogelveren en linten, een ieder van oude foto's we! bekend. Op mijn koperen huwe lijksfeest kwam een van de da mes met enkele dozen vol hoe den bij ons binnen. Ook voor de heren waren er strohoeden, bol hoeden en hoge hoeden, maar die kwamen van een ander adres. Onder het zingen van het beken de-lied "Wie z'n hoed is dit, wie z'n hoed is dat?" werd iedere gast onder grote hilariteit zo'n hoed op het hoofd gezet. Ook was er in de oude Peperstraat, ongeveer in het midden aan de overkant, een hoedenzaak van de familie Wha le. Vaak zag je de heer Whale met een grote hoedendoos lopen om persoonlijk de gekochte waar bij de klanten af te leveren." te zoeken. Hier was veel keus en zonder hoed lopen was in die tijd niet gekleed, dus een hoed hoor de er bij. Dat is nu anders, zodat de meeste hoedenzaken verdwe nen zijn." Ook mevrouw Ch. J. Bergsma- Reitsma blijkt bij de dames Rom kes klant te zijn geweest: "Ik heb daar met mijn moeder nogal eens een hoed gekocht en het was voor die tijd een grote zaak. RONDSTE PIJP De heer Ing. K. Visser te Leeu warden constateert, net als veel anderen trouwens, dat de foto genomen is voor het verbreden van de Peperstraat, "gezien het al lang niet meer in gebruik zijnde verkeersbord "verboden voor rijwielen en motorrijtui gen", alsmede het nog aanwezig zijn van de oude Paardepijp, indertijd de "rondste" pijp van Leeuwarden, die vooral bij glad heid en ijzel voor iedereen een waar obstakel was." De heer J. I. Kuhlmann Azn. te Berg en Dal geeft in zijn oplos sing de dames van de hoeden zaak de naam van Treu, maar Treu was, menen wij, een andere zaak in hoeden in het oude Leeu warden. Op de Put misschien? De heer Kuhlmann noemt, net als mevrouw Gerdes Oosterbeek- Eisma te Wassenaar, ook nog verschillende andere vroegere bewoners van deze buurt rond de Paardepijp: de melkzaak van Van der Goot, de winkel in galan terieën van Schwaner, de drank zaak van Keyzer, Maurer de kruidenier, later Steinvoorte, schoenen, De Metz, Halbertsma en Koldewijn. Genoeg voor vandaag; aandacht nu voor de prijswinnaar of win nares, de heer of mevrouw Brandsma, Anemoonstraat 22 te Leeuwarden. Hij of zij kreeg het boekje Populaire Leeuwarders thuisgestuurd. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling Vredeman de Vries- straat 1. 8921 BP Leeuwar den, Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag*, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. s Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27.50 per 'jaar: voor het buitenland: f 50 - per jaar Losse nummers afgehaald 1.75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2.75 voor 1 ex.. 4,75 voor 2 ex 6,25 voor 3 ex Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de Ie februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro- overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden NIEUWE ABONNEE Abonnees, die zijn ver huisd. dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3