Friesland Bank óiéjfru&ef Uw eigen bank Lezers klommen in de pen MOTORBOTEN Naar ik hoorde zou de Vlietster Gerben Appeldoorn een der eer sten zijn geweest met een motor plezierboot, de Henriëtte, samen met Tjerk Voordewind. Nu is mijn vraag of zij die boot samen runden, of dat beiden alleen tot de eersten met een motorboot behoorden. Verder werd in een van de laatste nummers van 't Kleine Krantsje Tjerk Voordewind genoemd met zijn boot De Zeemeeuw op een festiviteit ter ere van Koningin nedag. Graag vernam ik via 't Kleine Krantsje iets meer over zijn bo ten en/of activiteiten daarmee. Indien mogelijk ook met data - bij wedstrijden misschien? Werden er reclamefolders uitge geven? Bestaan er foto's van? Het boek "Voor de wind" van de politiecommissaris kan ik hier niet achterhalen. Is dat in Fries land nog te koop? Hengelo Ov. Mevr. A. M. Dusink-Dijkstra UURWERKMAKER In een bijdrage in 't Kleine Krantsje nummer 315 van de heer Th. Weda, lees ik, dat de heer Schellingwou, in "de oude stad", uurwerkmaker zou zijn geweest. Indien mijn geheugen mij niet in de steek laat was de heer Schellingwou geen uur werkmaker, maar stoffeerder en behanger. De uurwerkmaker naast hem was naar mijn mening Reinalda of Reenalda? Op de dag van een grote zonsverduistering heb ik van hem nog een beroet horlo geglas gekregen om naar de zon te kijken. Wie heeft gelijk? Meer nieuws gierigheid, dan om "gelijk te hebben". De motorboot Henriette van G. Appeldoorn van het Vliet - boot voor pleziertochten in Leeuwarden? de.eerste Bergen Dal J. I. Kuhlmann. De heer Weda deelt ons mee, dat de geachte inzender het gelijk aan zijn zijde heeft. "Mijn aantekeningen waren goed" aldus de heer Weda, "maar mijn uitwerking was dat niet". Red. 't KI. Kr. WIRDUMERDIJK In uw nummer 413, "Fotoprijs vraag Korenmarkt", stelde Cor de Jong een vraag over een fotolijstje dat in zijn bezit is en werd gemaakt door P. Luiks Jr., van de Nieuwestad 74. Deze P. Luiks was mijn schoonvader en zijn zaak was inderdaad geves tigd op bovengenoemd adres. U gaf Cor de Jong het juiste antwoord, compleet met naam en toenaam van mijn man Nico Luiks, die later, in 1938, samen met zijn vader een zaak is begon- nen op de Wirdumerdijk 30A: Muurtooi, lijsten en wandversie ring. Erg leuk om dat in 't Kleine Krantsje te lezen en opmerkelijk dat u alles zo precies wist. Ons pand kwam ook in uw vorige prijsvraag, waarop allemaal leu ke reacties kwamen. Van de heer Ablij bijvoorbeeld, onze vroege re medebewoner en tandarts, en van de heer Wouda (had zijn vader later niet een sigarenzaak tussen banketbakker Jetse de Jong en restaurant De Beurs aan de overkant?). Hierbij stuur ik u een fotootje van de Wirdumerdijk met poort en molen, waarover werd ge schreven in uw uitgaves 414 (Veemarkt) en 410 (panden van nog latere datum). Het is gemaakt van een schilderij dat momenteel wordt bewaard in het Stadhuis. De naam van de schilder is mij niet bekend. Het hoekpand op dit fotootje was toen hotel 's Lands Welvaren en links daarvan ziet u de poort die toegang gaf tot de steeg die ach ter de huizen aan het Ruiters- kwartier langs liep. Deze steeg kwam uit in de Blauwe Poort, naast pand no. 175 aan het Rui- terskwartjer. Op dat huisnum mer hadden mijn man en ik in de periode van 1947 tót 1965 ook een winkel en werkplaats. Te genwoordig is op dit adres de boekhandel van de heren Dijk stra gevestigd. In de tijd dat wij onze werkplaats op het Ruiterskwartier hadden, stonden er in de Blauwe Poort nog twee huisjes die in gebruik waren bij de heren Wijtsma en Ferwerda (eigenaar City Bar). De eerste maakte er jutezakken, de tweede had er een pakhuisje. In vroeger tijden hebben er in die huisjes nog gezinnen gewoond. Mijn man meende zich te herin neren dat er zelfs een gezin woonde met maar liefst elf kinde ren. Een van de zonen was later oppasser in de Prinsentuin, zo dacht hij. De bewuste steeg liep ook naar de Wirdumerdijk door, waar eveneens een uitgang was. Waar schijnlijk naast de Doopsgezinde Kerk. De molen op het fotootje werd toendertijd bewoond door de heer Van der Meulen, de over grootvader van de huidige eige naar van bloemenmagazijn Sido van der Meulen op het Ruiters kwartier. De poort rechts is te genwoordig de ingang van onze lijstenzaak. Het gedeelte waar wij nu onze klanten ontvangen behoorde in die tijd waarschijn lijk bij het hotel, want het zit onder het zelfde dak. De ramen ernaast zijn de ramen van onze huidige toonzalen en daaronder zit nu de platenzaak Bij de Put. Onder de diverse panden op de Wirdumerdijk en het Ruiters kwartier hebben grote kelders gezeten. In deze kelders, zo heb ben wij ons laten vertellen, ston den vroeger koeien, want de veemarkt zou toen op het Rui- terskwartier zijn geweest. Dit verklaart ook de vele cafeetjes die het Ruiterskwartier toen tel de en waarvan er nu zelfs nog enkele over zijn. Aan het Ruiterskwartier no. 175 had de vader van de eerderge noemde heer Ablij vroeger een kapperszaak. Wij hebben dit niet meer meegemaakt, maarin onze tijd woonden de ouders van me vrouw Ablij, mevrouw en me neer Peereboom, nog wel boven. De heer Peereboom had in zijn tijd een grote drankenhandel in de Baljeestraat. In het laatste Kleine Krantsje schreef de heer Sierksma ook nog over de Wirdumerdijk en de bloemenzaak van zijn vader, die wij ook goed hebben gekend. 'U ziet, het Kleine Krantsje roept heel wat herinneringen op. Daar om is het ook zo heerlijk om steeds weer te lezen. Het is niet alleen omdat wij ouder worden (nostalgie?), maar ook omdat het Leeuwarden van toen en nu nog steeds onze warme belangstel ling heeft, ondanks de soms in grijpende veranderingen die de D.S.O. doorvoert en waar wij als oud-Leeuwarders wel eens een vraagteken bij plaatsen. Uw blad laat die veranderingen keer op keer zien en of ze nu ten goede of ten kwade zijn, we zitten soms urenlang te puzzelen over bekende gebouwen, oude stadgenoten, straten enz., en dat verschaft ons toch weer een hele boel plezier. Mijn man en ik dragen 't Kleine Krantsje dan ook een heel warm hart toe en we hopen dat het nog tot in lengte van jaren bij ons in de brievenbus mag vallen. Leeuwarden Tity Luiks-Sjoukema HUISNUMMERS Op de hoek van de Kleine Hoog straat en de Eewal staat het café-proeflokaal De Gouver neur. Dat pand heeft het huis nummer Kleine Hoogstraat 2. Het huis naast de Gouverneur, aan de Eewal, heeft het huisnum mer 43, het pand daarnaast 45 enzovoort. Kan de redactie van 't Kleine Krantsje mij vertellen, waarom hier begonnen wordt met 43 in plaats van met 1? Leeuwarden Men kent Sr de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke én provinciale belangen te dienen meer "aardigheidjes" in de huisnummering in Leeuwar den wijzen en wellicht zullen we dat nog eens in 't Kleine Krantsje gaan doen. - P. de Jong De huisnummering van de Ee wal en ook van andere straten in Leeuwarden dateert van 1877, toen de oude door nieu we nummers werden vervan gen. Het eerste pand aan de westzijde van de Weerd kreeg toen het nummer 1, het laatste pand in deze straat het num mer 19. Daarna ging de num mering door op het Raadhuis- plein (21 toten met 27), op het Hofplein (29 tot en met 33), op het Gouvemeursplein (35 tot en met 41) en op de Eewal: 43 tot en met 77. Ietwat eigenaar dig dus, maar zo is het altijd gebleven. We kunnen op wel Red. 't KI. Kr. BEDANKT Graag wil ik nog even reageren op het mooie artikel van mevr. Sarie Boetes-Nicolai in nummer 413. Met heel veel plezier heb ik het gelezen, te meer daar ik de hoofdrolspelers, Sarie en Ma- rietje, goed gekend heb. We zaten samen op het kinder koor „Jong Excelsior" en ik heb de foto even opgezocht en beke ken en ja, hoor, Sarie (met jon genskop) en Marietje Dijkstra staan daar naast elkaar op. Ook de moeder van Sarie kan ik me nog goed herinneren; ze had donker krullend haar en ze had twee vooruitstaande tai.den en als ik het goed heb was ze een vriendin van de moeder van mijn vriendin en wel Annie Kiestra uit de Polderstraat. Voor Sarie was dat tante Marie. Erg fijn om nog weer eens de foto's te zien van de bloemen markt op Hemelvaartsdag en de 1 mei optocht waaraan ook ik hele mooie herinneringen be waar. Bedankt, Sarie en het aller beste. Annen Klaasje Bovenkamp-de Boer De Wirdumerdijk in een ver vervlogen tijd met de nog bestaande fraaie Wirdumerpoort en de molen, die op de plaats van het huidige Beursgebouw heeft gestaan.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4