DE COÖPERATIEVE WINKEL BIJ HET WERKMANSLUST 'T KLEIDE 1 KKANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1. 8921 BP Leeuwar den Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: f 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex.; 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver- ^lengd. Niet zo heel erg gemakkelijk, de fotoprijsvraag van vier weken geleden, toen we een plaatje in de krant afdrukten van een fragment van een fors huis met een streekje huizen er achter en een paar bomen ervoor. Het moest voor velen, zoals ze het eerlijk toegaven, een gokje worden en voor niet iedereen pakte dat gokje toevallig goed uit. Zo kwamen er ook ditmaal weer verschillende foutieve oplossingen op onze redactiefafel, terwijl het uiteraard duister bleef hoevelen van onze abonnees het helemaal hebben moeten laten afweten. Dat toch nog zo ongeteld velen tot een juiste oplossing kwamen, bewijst het succes van onze prijsvragen - de meeste abonnees blijken zeer ingenomen met het puzzeltje waarvoor zij iedere veertien dagen weer worden gesteld. winkel een café met o.a. Brug man en Waslander. Stadszicht heette het toen en op de boven zaal werden vergaderingen en feesten gehouden; ook wij heb ben er, in 1946, onze trouwre- ceptie gehad". „Mijn ouders", schreef mevrouw N. Schaaf-Rodenhuis te Leeu warden, "hadden hier een krui denierszaak en mijn zuster, J. Sterck-Rodenhuis en ik zijn er geboren". Ook mevrouw Wijnants- Langendijk te Dordrecht, moet het plaatje in de krant bekend zijn voorgekomen, want, schreef zij, "ik heb er met mijn ouders gewoond. Het was een kruide nierszaak en in het verlengde van de winkel hadden we een soort drankverkoop. Daar stonden drie hele grote vaten en daar konden de mannen na hun werk een borreltje kopen. Boven was een toneelzaal, die 's avonds werd verhuurd aan verschillende verenigingen; er waren zang- to neel- en dansavonden en ik weet nog best, dat Kindermans er dansondericht gaf. Door latere bewoners werd het Stadszicht. In de loop der jaren is er een waran da voorgekomen. Een jaar of tien geleden heb ik het pand nog eens bezocht en toen speelden daar de Sambrinco's. Alles was er van binnen verbouwd." Laten we ditmaal beginnen met een greep te doen uit het kleine stapeltje met oplossingen van le zers, die aan andere panden heb ben gedacht, dan aan het huis, dat we werkelijk afbeeldden. „Eerst dacht ik aan het station en wel het gedeelte met het kantoor van V.V.V.", aldus mej. J. de Jong te Leeuwarden, "maar bij nader inzien denk ik aan de oude gasfabriek op de hoek van het Hoeksterpad en het Hoekster- end." „Mijn vrouw houdt het op Ach ter de Hoven, Hoek Tulpenburg en die winkel werd indertijd ge dreven door een Godhelp", schreef de heer A. H. Bergsma te Haren. OLDEGALILEEN „Volgens mij is het het Oldegali- leën met op de achtergrond de winkel met bakkerij van de Coö peratie. Die had destijds in Leeu warden allemaal broodkarren rij den met vers brood, dat niet eerder dan na tienen 's morgens mocht worden uitgevent", aldus De coöperatieve winkel, later Stadszicht, in 1972, kort voor de afbraak gefotografeerd. mevrouw Annie Huizinga te Creil. Maar nee hoor, het was niet het Hoeksterpad, het was- evenmin Achter de Hoven en het was ook niet het Oldegalileën, maar, en dat zal intussen iedereen begre pen hebben, het was de Gronin gerstraatweg met de Coöperatie ve winkel van het Werkmanslust, gesticht door de Werkliedenver eniging "Help U zeiven", zoals zoveel van de inzenders ons te recht wisten mee te delen. WINKEL „Hier moesten de huurders van de huizen van het Werk manslust vroeger hun inkopen doen", zo schreef ons mevrouw N. Ellens-Visser te Leeuwarden. „Er was een slager, een bakker en een kruidenier. Het straatje links op de foto was de Winkel straat (weet iemand nog de na men van de andere straatjes, er waren er vijf). Later werd de VEEL INDRUK Ook de ouders van de heer W. N. Hollinga hebben - van 1918 tot 1921 - in de Coöperatieve win kel gewoond en ook hij schrijft over de bovenzaal met o.a. dan sen en repetities. de muziek om er bij te dansen, maakte veel "Ik weet nog best, dat Klaas Kin dermans er dansles gaf. indruk op mij, zoals de Valeta, de IJspolka Mazurka, meest met piano, viool en klarinet. Ik weet nog, dat er veel Engelse soldaten kwamen te dansen - die waren geïnteresseerd in de barakken aan de Engelsestraat. In welk verband deze mensen hier wa ren, weet ik niet, dat zou ik graag eens te weten willen komen. Misschien dat u er iets naders van kan zeggen". De heer Ing. K. Visser te Leeu warden schreef ons, dat bij de verbetering van de Groninger straatweg in 1947 het gebouw Stadszicht vlak aan het trottoir kwam te liggen en toen vormde de hoek van de aangebouwde houten serre een obstakel voor de voetgangers, die plaatselijk op het fietspad moesten stappen. Bij de recente totale afbraak van het oude en de bouw van het huidige Werkmanslust, is ook dit gebouw verdwenen", aldus de heer Vis ser. FEESTAVONDEN „Vroeger", zo meldt ons de heer G. van Houten te Leeuwarden, "hielden wij er op de bovenzaal onze feest- en toneelavonden van de Weerklank. Hoeben en Gerrit Brouwer voerden daar dan humoristische stukken op. Dat is alweer een vijf en vijftig jaar geleden, maar het was mooi, dat weet ik nog wel". Vervolg op pag. 8 7-T-r-1v.'E

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3