LEEWADDERS, WAAR IS DIT i FOTOPRIJSVRAAG illüllllllllllllllliilllllllllllllllllllllllllllllllliU llllllllllllillllllllllll!l!i:il!l!!l!lllil!ll!HII!||lll Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vnesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier pieken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Populaire Leewarders" door Fenno L. Schoustra. Der sal een neef fan Sientje uut Australië een maand of wat in Liwwadden ferkere. Dat sal ge- folgen hewwe foor Fokke en Sientje. Mar het set nou al een konfersaasje in beweging over bijnamen en over de groate pur- roblemen fan ons tied. Mutte wij daar swaar an tille, te j a of te nee. Het liikt even dat Hein en Tabe daar spul over krije salie, maar dat gebeurt niet. Met een nuvere set fan een buurman fan Sientje eindige dizze keer de pallavers fan Tabe Ruutsje, Sjouke Suker- slak, Wiebe Poatsje, Lange Mar ten, Minne Mager, Hein van 't Hobbelpeerd en Fokke Vutman. Fokke Vutman: Net as ik sêg, foorlopig hewwe wij de saken weer dik foor mekaar. Ik trek de wintermaanden bij Sientje in, en hur neef uut Australië gaat soa lang in mien huus. Mooi hé? Tabe Ruutsje: Froeger hadden jou een neef uut Kanneda, in het hartje fan Amérika, neffens het fersje. Dus dizze komt uut Au stralië, temeensenOf is ie oek een echte Aussie? Fokke: Nee, in de sestiger jaren is ie emigreard met sien huushou- wing. Al een keer of wat werom- weest, en nou liekt het hun soa mooi toe met de Kerst en Oud en Nij hier te wezen. Hein fan 't Hobbelpeerd: Dat binne oek hele gefoelige perioa- den, stel ik mie foor. Dan gaat er fan alles in je om. Seker as jou daar in een ander land sitte. Kanne wij hem? Fokke: Ik docht het niet. Bonne is een jaar of fieftig nou, dus feul jonger as de meesten fan ons. Ja Sientje seit altied fan Bonne Séra. Dat is uut één of ander fersje. Bonne Séra. Minne Mager: Een jaar of wat leden wurde dat nog wel een hoop songen, loof ik. Bonne Sé ra. Wij hadden froeger een jonge in 'e straat, Bouwe, die noemden se altied Bouwe Vlas. Dat was toen de groate baas fan 't Leger des Heils. Wiebe Poatsje: En wie Floris hiette, wurde faak Floris Vos noemd. Dat waar, as het mie goed heugt, een fent uut 'e Twee de Kamer, die wu alle tollen en tolhekken afskaffe. Floris Vos. Sjouke Sukerslak: Mar je hadden oek fan die faste bijnamen, dus niet as Nogablokje, of Mouwfes- je, en Slanke Willem en al soa meer, want daar sit faak een ferhaaltsje bij. Nee, ik sal mar sêgge, Jochem was altied Jochem Driebil. Lange Marten: Ik begriep Sjouke wel. Gosse was Gosse Bokje. En dan hadden je Keimpe Stutleer, en Douwe Muus, en gaan soa mar deur. Dat was overal geliek. Mar ik loof alleen mar bij jonges. Tabe: Nou siest es Fokke, waar de neef fan Sientje ons al niet brengt. Dou hest em nog nooit troffen? Nim em mar es met, as't soaker is, dan ken ie es wat fertelle, hoe of het daar is. Wiebe: Het is niet een land waar je feul over hore. J.a, ik weet wel, der is destieds wel gauw es één hene gaan. Krekt as naar Kanne da en Ammérika. Mar het sal daar oek wel niet meer soa hiep- hiep weze, net soa min as hier. Sjouke: Ik hew toch een buur- In oude jaren, toen er nog spoken waren, zijn er ook in Leeuwar den veel vreemde dingen ge beurd. Een buitenman, die hier in de stad zaken had gedaan, liep op een late avond rustig langs het Oldegalileën, op weg naar huis, toen hij plotseling op het land naast de kalkfabriek allemaal katten zag het wemelde er gewoon van de dieren. Maar ineens waren ze verdwe nen ook; nu echter begonnen eensklaps alle schragen bij de kalkfabriek te dansen. Het boer tje zette het op een lopen en is nimmer weer op een late avond op deze plaats teruggeweest. Bij het Vliet stond in die tijd een windmolen, waarop men nooit rode zeilen durfde te leggen; men was er zeker van, dat de molen in brand zou vliegen, wanneer dat wel werd gedaan. Op zekere dag verdronk er in de Harlingertrekvaart een oude trekschipper, een ruw en godde loos man, die men nooit anders had gezien, dan met een ruige muts op het hoofd. Precies op de plaats, waar de schipper verongelukte, begon die muts in nachtelijke uren te spo ken - althans zo werd het in de stad verteld. Iemand, die dat niet wou gelo- Vervolg op pag. 11 man, die omtrent seven-en- dertig jaar bij de selde baas werkt hét, en die hèt nou deen kregen. Hij is nou acht-en-fieftig. Hij fertelde het mie met tranen in 'e ogen. Minne: En aansen nog meer kom- puters en sjips, nee, niet om op te freten, en automatiese.beweging, en weet ik feul. Dan blieve der nog mar een paar duzend meen- sen over om te werken. Die kant gaat het uut!!! Hein: Jimme binne heel aardige meensen, en je suden hast sêgge: ga naar Den Haag en help die pollentieke hampelmannen daar een handsje, mar salie wij niet hene gaan en ons wat fleuriger praat anskaffe? Fokke: Dat kenne we wel doen, en het is muskien oek wel fer- standig, want late we eerlijk we ze, kenne wij der wat an feran- defe? Nee ommersü Mar het liket wat op struusfogelpollitiek. Kop in 't sand! Wiebe: Is dat niet een beest dat in Australië foor komt? O, meer in Afrika. Ja, ik bin in 'e war met 'e kankeroe. Son springbeest, en die hèt sien jongen in een soort skolkje foor bij de buuk. Tabe: Just, de kangoeroe. Dat siene jou wel es op 'e tillefizie. Mar ik loof as dat se uutsterve. De meensen roeie heel wat uut. Beesten en planten en al soa meer. Hewwe jim daar wel es over na docht? Hein: Och here, daar begint Tabe oek nog. Dè meensen, dus wij allemaal, hewwe fan alles uut- heefd, wurdt er dan beweerd. Mar dizze Hein hèt nog nooit een neger doadslagen of een jonge seehon. Skei toch uut!! Marten: Mar dou hest loof ik wel es fergiftige rommel in 't Vliet gooid. Of was 't in 'e Dokkumer Ee? Nee, stil mar Hein, 't is mar een grapke. Ik wu die een bitsje helpe. Sjouke: En dan sêgge wij dat Marten op Cambuur met de pliesje fochten hèt. Met een paar maten hèt ie eerst een fles Bee- renburg leegsopen, en toen hèt ie de lege fles stukken slagen op een pliesjehassus, nou ja, sêg mar kop. Pliesjes hewwe hoofden hé? Minne: Fan kop sproken, ik weet nog één. Ik hew wel twee of drie Simonnen kannen, en die noem den we Simon Pijpekop. Mar wat bistou stil wurden, Tabe, en dou siest as een ule. Tabe: Nou ik fon, dat Hein mie wat sneu over de snuut sloeg. Ik denk wel es over die dingen na. Der is soa foor en na heel wat weg wurden of kepot maakt. En al hewwe wij dat niet deen, we hadden het muskien foor komme kannen. Dat is mien sêggen! Marten: Ho, ho, daar su ik nou mar niet al te erg over in sitte. Want ik denk dat Hein dat laaste wel met foele ken. Ja, hoorst wel. Waar het om gaat, is dat in de jaren, dat we hier nog weze magge, we niet te feul meer op ons ouwe nek nimme mutte. Minne: De tee-vee is tweeledig. Hij setje an het denken, daar hèt Tabe groat geliek an. En soms skeure je je de busen uut fan 't lachen. En as ie een paar dagen stukken is, mis je em oek nog. Fokke: Dat was soa mooi met Sientje hur ene buurman. Die is oegrieslijk sunig. En sien tee-vee was stukken. En hij belt de saak op, of se komme wille. Jawel. Mooi. En hij seit, dan mar achter om komme. Sjouke: Achterom komme? Waar was dat goed foor? Fokke: Dat is de grap. Hij sei later teugen Sientje, en hij meen de het oek nog: Laat se mar mooi achterom komme, want. dat foor-rieden alleen al, kost mie twintig of dertig gulden!!! Vlga vervolg van pag. 3 De heer Th. Weda te Leeuwar den noemt als beheerders van de winkel de familie Brugman, na dien Singelsma en Waslander. „In de jaren tien", aldus de heer Weda, "was de Coöperatieve het laatste pand aan de Groninger straatweg. Wel stonden er nog enkele boerderijen, waaronder het bekende Heechterp, maar verder was het weiland en waren er gardenierstuinen. In de jaren twintig kwam er op de hoek van de Lekkumerweg een huis voor onbehuisden, in de volksmond genaamd de Filantroop, of was dit de officiële naam? De bewo ners kregen al gauw een slechte naam bij de Leeuwarder bevol king. Het pand werd totaal uitge leefd. Op het laatst staken de kachelpijpen tussen de raam- sponningen door naar buiten. Omdat de gemeente het niet lan ger wilde onderhouden raakte het pand leeg. Na een opknap beurt kwam het in het bezit van de A.J.C., de Arbeiders Jeugd Centrale. Het kreeg toen de naam Sinneljocht. Op de Canter- landseweg zag je vaak groepen A. J. C.ers wandelen onder het zingen van hun clubliederen en begeleid door mandolines." Tot slot schrijven wij nog graag even over wat de heer S. de Jongh te Leeuwarden ons schreef: „Tegelijk met het Werkmanslust werd aan de zijde van de Gronin gerstraatweg - 'de Zwarteweg' - een coöperatieve winkel ge bouwd. De bedoeling was, dat de bewoners van het Werkmanslust daar hun inkopen zouden doen. Zo goed ik mij herinner werd hier zelfs een zekere mate van dwang uitgeoefend. In de jaren negentig van de vorige eeuw heeft Konin gin Emma met haar dochtertje, de latere Koningin Wilhelmina, een bezoek aan een der huisjes gebracht. Deze simpele wonink jes golden in die jaren als model behuizing voor de werkman. Vandaar die armetierige bena ming 'Werkmanslust'. De vrouw van de 'werkman', wier woning door de koninklijke familie werd bezocht, werd dan ook door de zeer jeugdige prinses Wilhelmina begroet met 'dag vrouwtje'. Na dat de coöperatieve winkel was opgedoekt, is daar nog een café gevestigd geweest, namelijk café Hoen. Een dochter van de heer Hoen, later mevrouw Norber- huis-Hoen, was een verdienste lijke zangeres in een operette- v vereniging?' Mooi zo, en dan nu de prijswin naar. Het werd de heer B. Rom- kes, Van Beverwijckstraat 71 in Leeuwarden.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 8