DICKVAI NDEI H EIJDE J IR/RE KLAI M E CHR. NAT. SCHOOL AAN ZUIDERSTRAAT DAMESHOEDENZAAK VAN TREU WAS NIET OP DE PUT TOEN WE NOG OP DE SCHOOLBANKEN ZATEN jozef israëlsstraatH 0 leeuwarden 0£ >8-12' 1984 GEVAARLIJKE LOONDERVING KELLNERINNEN GEVRAAGD adviesbureau voor refclame en publiciteit Onze abonnee, de heer W. Kammenga te Den Bosch stuurde ons deze foto uit 1933 van leerlingen van de Chr. Nationale School aan de Zuiderstraat in Huizum, toen die met een schoolreisje in Bergen in Noord-Holland waren. We beginnen vooraan: Ettie Hannema, Bouwina van der Zee, Willie van der Mei, Klaasje Romkema, Hennie Jansma, Teunie van der Laar en Annie de Jong. Zittend eerst een jongen Kliuwstra, Sjoerd de Boer, een onbekende, Kier Klompmaker, Annie Weima, Hieke Westra, een onbekende, Anne Reen, Sjoerd Veenstra, Tjippie Kammenga, Annie van Althuis, Djoeke Marie Kammenga, Dirk Wesseling, Alie van Tuinen, At je Feitsma, Pietje Hannema en een jongen van Tuinen. Staand: Hendrika Kammenga, een onbekende, Marie Veldhoen, Sietie Oostra, Juf Veldman, Bart de Witte, Dirk Pitstra, een jongen Weima, Hobbe Vijver, een jongen Schuhmacher, Simon Hannema en Klaas de Jong. Dan de bovenste rij: Jan Ferwerda, Nico Post, Sjoerd Feitsma, twee onbekenden, meester Stulp, Wim Wiersma, weer twee onbekenden, meester Eisma, een jongen Feenstra, Piet Wartena, een jongen Sinnema, Juf van Dijk, een onbekende, nog een jongen Sinnema, juf Praamsma en meester Mulder. Bij het oplossen van een vorige prijsvraag "Leewadders, waar is dit?" is door een onzer abonnees de naam van Treu genoemd voor de hoedenzaak, die er vroeger is geweest op de hoek van de Groentemarkt en de Peperstraat. Wij reageerden toen met de ver onderstelling, dat de firma Treu een andere zaak in hoeden was en wij vroegen ons af of deze zaak wellicht gevestigd was op de Put. Hierop hebben wij weer verschil lende reacties gekregen, o.a. van De eigenaar van een wolwasserij te Verviers, de heer Pirenne, had een werkman, Tesson geheeten, twee francs op zijn loon gekort wegens een grove nalatigheid. Tesson zei niets, maar wachtte zijn patroon op, haalde een re volver te voorschijn en loste vijf schoten achter elkander. De heer Pirenne werd in zijn hoofd ge troffen en ligt op sterven. Tesson gaf zich zelf aan bij de politie. (1897) onze abonnee, de heer Joh. de Jong te Leeuwarden. Hij schreef ons het volgende. "Zoals altijd wordt 't Kleine Krantsje door mij met grote be langstelling gelezen. Bijzonder interessant vind ik onder meer de reacties van de inzenders bij de vraag "Leewadders, waar is dit?" Zo stuitte ik bij het lezen van deze rubriek op een ontboeze ming van de heer J. I. Kuhlmann A.zn., die meende, dat de dames Treu gevestigd waren op de hoek van de Peperstraat. De redactie van 't Kleine Krantsje echter veronderstelde, dat Treu geves tigd was op de Put, maar hele maal zeker was zij niet van haar zaak, want zij plaatste een vraag teken achter deze opmerking. WEL IN PEPERSTRAAT Welnu, genoemde zaak van Treu was inderdaad gevestigd in de Peperstraat, maar dan op het gedeelte van de straat, dat bij de verbreding werd afgebroken. Ik weet dit zo goed, omdat ik er als jongen meermalen hoeden heb bezorgd. Mijn vader was destijds als maga zijnbediende werkzaam bij de oude heer Treu, de vader van mej. Treu, die een hoedenmaga- zijn en gros had op Over de Korenmarkt 24. Ik deed daar af en toe wel eens boodschappen voor en zo moest ik ook wel eens wat bezorgen in de Peperstraat." Van onze abonnee de heer L. Heins te Leeuwarden kregen wij de volgende brief: DE WEERD "De heer Kuhlmann veronder stelde, dat het in 't Kleine Krants je afgebeelde pand destijds de hoedenzaak was van Treu. Dat was dus niet zo. Er was wel een dameshoedenzaak in de Weerd aan de kant van boekhandel Hi- larius en die voerde de naam Treu. De zaak op de hoek van de Groentemarkt werd gedreven door de dames Sikkens, twee ongehuwde zusters van de heer Adriaan P. J. Sikkens, die een Agentuur en Commissiehandel had in textiel en die kantoor hield aan huis, Tjerk Hiddesstraat 5-d. In de jaren 1929 - 1931 was ik daar kantoorbediende. In die tijd kwam ik af en toe wel eens bij de dames in de Weerd, niet om er een hoedje te kopen, maar om er de rekeningen van leveranciers te controleren. Later is de zaak van Treu verplaatst naar de Pe perstraat aan de kant van Covers, maar in welk jaar dat is geweest is mii niet bekend." De "affaire Treu" deed ook onze abonnee, de heer Jhr. E. C. Storm van 's Gravesande te Leeuwar den in de pen klimmen. "Wij lezen 't Kleine Krantsje steeds met aandacht en veel ge noegen. Wij wonen hier al meer dan tweeenvijftig jaren. De da meshoedenzaak op de hoek van de Peperstraat en de Groente markt was een bekend en goed adres. Een goede bekende van mij is de oud-officier der Konink lijke Landmacht de heer H. A. Treu te Oisterwijk. Hij heeft mij wel eens verteld, dat hij als kind ging logeren bij zijn tante Treu in Leeuwarden. Daarom zal ik hem het laatste nummer van 't Kleine Krantsje toezenden. Hij kan be vestigen (of ontkennen), dat het bewuste pand dat van zijn tante was. U hoort nader van mij!" Wel, dat laatste zal dus nu niet meer nodig zijn, omdat het intus sen wel duidelijk werd, dat de dames Sikkens met hun hoedjes gevestigd waren op de hoek van de Peperstraat en dat mejuf frouw Treu haar hoeden ver kocht aan de andere kant van de Peperstraat, na haar zaak eerst in de Weerd te hebben gehad. Maar zouden de dametjes Sikkens en Treu ooit hebben kunnen denken, dat er zo lang na hun verscheiden nog zo druk over hun affaires zou worden gepraat? Zeker individu te Amsterdam, volgens opgaaf houder van een net café aan de Keizersgracht no. 660, plaatste dezer dagen in een Nijmeegsch blad een annonce tot het bekomen van kellnerinnen en deed ook langs anderen iveg pogingen tot aanwerving van vrouwelijk dienstpersoneel on der voorspiegeling van een we- kelijksche verdienste van fl. 15,- a fl. 20,—. Een fatsoenlijk Nij meegsch meisje, op dat aanbod ingaande, trad in corresponden tie met den mijnheer, een zekere Van C. Dientengevolge werd door dezen bepaald, dat zij op Dinsdag j.l. te Amsterdam zou komen. Óp het vastgestelde uur aldaar arriverend, werd zij aan het Centraalstation afgehaald door een bediende van "mijn heer" en "mevrouw" Van C. Het argelooze meisje, onbekend in Amsterdam, kwam echter al spoedig tot de ervaring, dat zij niet in een deftig café aan de Keizersgracht, maar in een zoge naamde sociëteit in de Nes was aangeland. Na een bangen nacht in dat zedenbedervend hol te hebben moeten doorbrengen, wist zij Woensdag daaruit te ontkomen en kwam zij behou den te Nijmegen aan. Dit ter waarschuwing voor anderen. (1897)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 11