Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen DS. YPE SCHAAF Ik schrijf u naar aanleiding van een verschil van mening met mijn vrouw over ds. Ype Schaaf, die zo nu en dan voor de televisie optreedt. Wie is die dominee Schaaf eigenlijk? In mijn prille jeugd mocht ik dikwijls met mijn zusjes spelen bij de familie Bos met hun doch tertje Geertje en haar broer Jan, die bevriend was met mijn broer Piet. De heer Bos was vatenhandelaar en hij woonde in de Westerstraat, aan het eind van de straat, achter de schutting, zoals wij dat noem den. Mevrouw Bos was een lief mens en wij kregen vaak snoep van haar. Meneer Bos was een harde werker; ik zie hem nog hollen met zijn kar met vaten. Zij hadden ook een knecht, maar we hebben nooit geweten, waar die vandaan kwam. Ik weet nog, dat Geertje trouwde met een zekere Schaaf en dat die een viswinkel hadden in de Breedstraat. De familie Bos was verhuisd naar de Nieuweburen en Jan, ook getrouwd, kreeg een zaak in het Droevendal. De vraag is nu: was Geertje's man een zoon van Ype Schaaf de humorist of een zoon van de Schaaf van Zalen Schaaf? Ook woonde er indertijd een Schaaf in het Oranjebierhuis. Wie is nu dominee Schaaf? Ik heb nóg een Schaaf gekend, die werkte jaren met mijn vader in het bierpakhuis van Komter en Kuipers aan het Heerenwaltje. In die tijd moest ik Ome Sjoerd tegen hem zeggen. Later zei ik geen oom; toen had hij een kroeg. Zij dochter was getrouwd met Mendel, de zoon van een grote boer; zij hadden een ca feetje in de Sacramentstraat. Ik ben nu negenenzeventig jaar, mijn vrouw, zesenzeventig en dan praat je nog wel eens over vroeger. Het gaat dus om de hamvraag: wie spreekt wel eens voor de t.v., wie is de man met de voor mij zo beroemde naam Ype Schaaf? 't Kleine Krantsje weet altijd alles, dus redactie, die uw best! Hoorn L. Weber Dominee Ype Schaaf is een zoon van Charles Schaaf, die, zoals de geachte inzender al schrijft, een viswinkel in de Breedstraat had. Hij is ge noemd naar zijn grootvader, Ype Schaaf, de voordrager en kastelein in het Oranje Bier huis. Grootvader Ype Schaaf had vijf broers en twee zus ters. De oudste broer was Feike, een krijgshaftige figuur met een martiale houding: hij was als soldaat in Atjeh ge weest en kwam later in Soest- dijk terecht. De andere broers bleven in Leeuwarden. Sybe was de grondlegger van de nog steeds bestaande schoe nenzaak Schaaf aan de Nieuwestad, Sjoerd was de man van het cafeetje aan de Nieuweburen en Louis was de eigenaar van Zalen Schaaf in de Breedstraat. En dan was er nog een broer ]o; hij werkte bij de Rotterdamse Bank aan de Wirdumerdijk en was 'dus' het heertje in de familie, een keurige vent. Waarmee niet gezegd wil zijn, dat de andere broers Schaaf geen nette ke rels waren. De beide zusters, Feikje en Bank, zijn naar Amsterdam gegaan en met 'Hollanders' getrouwd. Red.'t KI. Kr. GEZONDHEIDSSTEKEN Beschikt een van de lezers van 't Kleine Krantsje ook over het recept van gezondheidssteken? „Gezondheidssteken om je nek te breken!Ik houd me daarvoor aanbevolen. Ik vond ze heerlijk en kon ze nooit vergeten. Hier is dus mijn kans. Fijn om 't Kleine Krantsje elke veertien dagen in de bus te vinden! Voorburg Mevr. A. Lucas-Keuning GASLAMPEN In de jaren 1914 - 1915 zijn wij verhuisd van de Harlingertrek- weg naar de Arendsstraat achter de Harmonie. Toen kregen wij voor het eerst gaslicht in de achterkamer. Moeder was er doodsbenauwd voor en wij trou wens ook. Als het kousje stuk was moest ik naar de gasfabriek voor een nieuw kousje. Dan moest ik lo pend van de Arendsstraat hele maal naar de gasfabriek op de hoek van het Hoeksterpad en het Hoekstereind met het bovenstuk en het glas. Het nieuwe kousje moest eerst worden voorgebrand. Dan heel voorzichtig lopend dat stuk weer terug: Voorstreek, Peperstraat, Nieuwestad, Doelesteeg en zo naar huis. Moeder stond dan al boven aan de trap, blij, dat ik er weer was. Eens, toen ik het zou overgeven, hield ik het glas in de hand en het hele geval viel op de grond; wat een ramp! Toen moest ik dat eind weer terug, maar toen hebben we dat hele geval in een bus gestopt. Dat was vroeger! Leeuwarden Mej.J.dcJong SCHUTTERIJ In het Kleine Krantsje nummer 415 schrijft de heer Hoekstra uit Franeker dat de Schutterij uit Leeuwarden is vertrokken in het jaar 1907. Zelf ben ik in 1913 geboren en ik zat tijdens mijn schooljaren op de school aan de Arendstuin. Bij ons was het "he^ soldatenmu- ziek" en in mijn herinnering zit vastgeroest dat wij in de vijfde of zesde klas zaten toen die muziek uit Leeuwarden vertrok. Wij hadden als onderwijzer A. van der Mark (reeds eerder in uw blad genoemd) en moesten, om dat we een kwartier te laat op school kwamen, op de gang blij ven. Het werd daar een Janboel en toen haalde meester ons in de klas. Hij had voor het zingen een rieten stokje en daar heeft hij toen wel wat klappen mee uitge deeld. "Het soldatenmuziek" hebben wij toen uitgeleide ge daan tot "Oud Tolhuis". Nu weet ik natuurlijk niet of de "Schutte rij" en "Het soldatenmuziek" hetzelfde waren. Mogelijk zijn er mensen die hier meer over we ten. Mijnheer van der Mark neemt mij niet kwalijk dat ik dit even aanhaalde, maar het respekt voor U blijft onaange tast. toch verwijten, dat ik de zaak zelf niet had gecontroleerd. De hoofdzuster evenwel, zei toen: „Chauffeur, u moet maar denken, er werkt niemand zon der fouten." Dat is me altijd bijgebleven. Leeuwarden HET VLIET Th. Weda Leeuwarden FOUTEN Jac. Bakker In de rubriek van de fotoprijs vraag verscheen onlangs een foto van het Diakonessenhuis, waar van het terrein vroeger was afge sloten door een sloot met daar over een stenen bruggetje. Aan dat brugje bewaar ik nog een vervelende herinnering. Als chauffeur - ik werkte toen nog in een garage - moest ik een me vrouw halen, die genezen naar huis ging. Nadat ik me had ge meld en er afscheid was genomen van een zuster en een hoofdzus ter, zei de echtgenoot van de dame: „Chauffeur, gaat u maar zitten, ik zal het portier wel sluiten." Nu was in de wagen, waarin ik reed, de chauffeur door een gla zen wand gescheiden van zijn passagiers; ook de versnellings- handel zat nog aan de buiten kant. Na nog eens gevraagd te hebben of het portier goed was gesloten reed ik weg. Maar net toen ik over het bruggetje de bocht naar rechts nam, sloeg het portier open en tegen een boom aan. De ruit kapot, grote consternatie, mevrouw overstuur, maar geluk kig niemand gewond. Teruggereden naar het zieken huis kreeg mevrouw een glaasje water van de toegesnelde zusters om van de schrik te bekomen. Haar man wilde alle schuld op zich nemen, maar ik bleef me Iedere keer geniet ik van 't Klei ne Krantsje, omdat ik in Leeu warden geboren en getogen ben. Het Vliet vooral ligt me nog na aan het hart. Vroeger was het daar gezellig met Koopmans Meelfabriek, waar dag en nacht werd gewerkt. Veel grote boten met graan, dat door elevators naar boven werd gebracht. Er werd gezongen door de dragers en gelachen. En dan die gezellige winkels en de mooie bomen, die in 't najaar zo lekker ruisten in de wind. Als ik er nu nog wel eens langs rijd denk ik vaak: al het gezellige en mooie is weg uit Leeuwarden en dat komt nooit meer terug. Dordrecht Mevr. Wijnants-Langendijk DIAKONESSENHUIS Ook ondergetekende zag on langs in 't Kleine Krantsje direct, dat het een foto was van mijn "stamcafé", die in de rubriek "Leewadders, waar is dit?" was geplaatst, de plaat van het Diako nessenhuis. Ik heb toen niet ge reageerd, maar nu ik zoveel reac ties lees en ook de naam van Zuster Meinardy, wil ik toch nog even schrijven. Ik noem het inderdaad mijn stamcafé, want ik heb daar een groot gedeelte van mijn leven in doorgebracht, vooral als patiën te, maar ook als bezoekster en we zingen er soms ook nog wel eens met ons koor. Toen ik drie jaar was heb ik er een paar jaar in gelegen in het gips, terwijl er toen ook nog twee broers in lagen, twee en vier jaar ouder dan ik. Mijn vader, de wachtmeester Oost, mocht dan 's avonds of 's nachts even door de tuin om naar zijn apie's te kijken! Zo lag ik er ook met mijn vijfen twintigste operatie en kreeg toen een vlaggetje op m'n kussen en met mijn twintigste verjaardag Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen lag ik er ook om door dokter Straat te worden geopereerd. Er lag toen ook een Foekje uit Pingjum en wij waren zeer ge liefd bij dr. Straat en o.a. Zuster De Beer. Toen wij in Onder de Luifel ons twaalf en een halfjarig jubileum als vriendinnen vierden hadden we Zuster De Boer en dr. Straat uitgenodigd; de laatste kon echter niet, maar ik heb van hem nog een mooie brief be waard. In juli van dit jaar hebben we ons vijfenveertigjarig "jubileum" ge vierd en toen Zuster De Boer op een autoritje en thee in Bolsward getracteerd. Ik heb dus in dat D.H. vele herinneringen liggen en zou daar wel een Klein Krantsje mee kun nen volschrijven. Als Zuster Mei nardy zich ons nog kan herinne ren - dan gegroet! Leeuwarden Jitske (Jikky) Oost WIJ ZIJN JONG. Wij zijn jongHet begin van een lied dat wij zo'n vijftig jaar geleden zongen in de straten van Leeuwarden en ver daarbuiten, in Olterterp, Appelscha en noem maar op. „Wij zijn jong, de aard' ligt open..." We waren heel jong en hadden idealen! Als ik zo om me heen kijk denk ik wel: heeft de jeugd nog idealen? Wij hadden armoede, van idea len kun je niet eten, maar onze hoop op een betere toekomst was onverbrekelijk. Daar liepen wij in de straten, vaak een rijbroek of Vervolg op pag. 8 Het onvergetelijke Vliet

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 4