HET CIRCUS KOMT TULLENERS RECLAMESTUNT GEVAARLIJK KAARTSPEL Een bekend kaartspeler uit Spa, de koopman Nizet, trof dezer dagen in een koffiehuis den wa genverhuurder Hudorff aan en noodigde dezen uit tot een partij piquet. Hudorff nam het aan en beiden speelden twee dagen lang. Toen de partij haar einde naderde stond Hudorff op, Nizet toevoegende: "Je bent een be drieger1." "Je liegt!" was het woedende antwoord en tevens gaf de koopman zijn tegen met een Amerikaans boksijzer een zoo gedachten slag op het hoofd, dat hij dood neersmakte. Nizet werd gegrepen. (1897) In vroeger jaren kon het ge beuren, dat circussen, die Leeuwarden met een bezoek vereerden zomaar ergens op straat een proeve van be kwaamheid aflegden, ge woon uit het oogpunt van publiciteit. Zo verscheen op een goeie dag in 1930 het Circus Kaptein Schneider plotseling op het Spanjaards plein om er voor een groot publiek even gratis op te tre den. Er kwamen een paar kunstrijders in actie op een kolossaal hoge eenwielige fiets en op een mini fietsje en het circusorkest speelde er lustig op los. Van dit optreden zijn deze beide foto's ge maakt- misschien zijn er nog oudere Leeuwarders, die zich dit gebeuren kunnen herinne ren. Een geliefde wandeling op zon dag voerde langs het kerkhof rechtsaf het land in. Een smal stenen paadje leidde, soms te midden van daar grazende koeien, via een land van Kingma naar het Juffersreedsje, een weg, die vanaf de stroopfabriek naar de Schrans liep. Later werd dat Juffersreedsje omgedoopt in Badweg naar het daar aangeleg de zwembad. Naar links kijkend, dus richting stroopfabriek, zag je twee aanel- kaar verbonden huisjes, waar ar beiders van Kingma woonden. Rechtsaf kwam men over een houten brug over de Wirdumer- vaart, dat was de Zwarte Planke. Links voor de brug stonden een paar huizen en twee boerderijtjes op een stuk grond, dat De Pölle werd genoemd. KORT AANGEBONDEN Voorbij de Zwarte Planke stond rechts aan de Wirdumervaart de boerderij van de familie Keestra. Daar waren twee zoons, Geert en Rindert, die bij mij in de klas zaten. Met andere jongens spelen na schooltijd was er voor de broers Keestra niet bij. Ze moes ten direct naar huis en op de boerderij meehelpen. Boer Rits- ke Keestra stond bekend als een zeer kort aangebonden man. Maar haar bekendheid kreeg de familie Keegstra door twee za ken. Wanneer er familiebezoek moest worden afgelegd ging het ver voer per transportfiets. In hun donker paasbest fietste Keegstra, met zijn vrouw voor zich op het transportgedeelte van de fiets naar de plaats van bestemming. Onderweg hadden ze niet over belangstelling te klagen - daar trokken ze zich niets van aan. Verder werd Keestra bekend, omdat hij zijn eigen melk uit ventte. UITZONDERING Was dat al een uitzondering, omdat het meestal door melk boeren werd gedaan, die de melk tegen een overeengekomen prijs van de boeren kochten, uitzon derlijk was zeker het tijdstip, waarop Keestra de melk aan de vrouw bracht. Dat gebeurde na melijk niet in de loop van de morgen of middag, maar 's avonds en zelfs 's nachts. Zo kon het dan ook gebeuren, dat je Keegstra nog laat op de avond in de Schrans aan het werk kon zien. Dat tijdstip gaf voor de vaard op af ging. Omdat die herrie 's morgens voor schooltijd maar bleef voortduren heeft meester Koiter de zaak tenslotte, op de hem bekende manier, op gelost. Ze vormden een pittig ras, die Stuiten. Broer Sipke ging op jon ge leeftijd met een vriend een fietstocht door Europa maken. Dat was in die tijd nog een hele gebeurtenis. Konden de Stuiten allemaal goed en vooral ook mooi schaatsen, de oudste dochter Tine won alleen en later ook als paarrijdster, veel prijzen. Naar ik meen schaatste ze dan - bijvoorbeeld op het Schavernek voor de latere kweekschool - met Bavius Vis ser, zoon van Siemen Visser uit de Huizumerlaan. Later had Ba vius nog veel succes, samen met Klaske Loijenga. FEINTSJE Bontje Stuit, de jongste dochter, was een klasgenote van mij. Als ik op bezoek was zei moeder Stuit altijd: "Dou bist Boukje har feintsje." Ze vond zeker, dat we later maar moesten trouwen. Ook Bontje ging later de door haar zelf gekozen weg, zoals het de Stuiten betaamde. Op weg naar Rapenburg kwam je na de Pölle door het land van Stuit. Dan moest je weer om een hek heen en daarachter stond een klein huisje. Wie er in woon den weet ik niet meer. Toch ben ik er als kind wel honderdmaal langs gekomen. Restte nog een stuk land van boer Van der Kooy aan de Hempen- serweg en dan was ik bij de tuinderij van Oom Cornelis Bear- da, (Omke Knilles), een broer van mijn moeder. Over de vele uren en dagen, die ik daar in mijn jeugd heb doorgebracht hoop ik later nog eens te vertellen. Achter de tuin van mijn oom was die van de broers Botke (Y.? en Gerrit). Hun huizen hadden ze aan weerszijden van de Hempen- serweg, waar nu Aldlanstate is. Later verhuisde Botke met vrouw en twee kinderen naar de Torenstraat. AANSTEKELIJK LACHEN Mijn moeder en vrouw Botke, die zo aanstekelijk kon lachen, waren erg op elkaar gesteld. Ook bij hen heb ik als jongen wel overnacht. Naast Botke woonde Werkman, die zeer grote bekendheid kreeg, Vervolg op pag. 9 bezit te zijn van een heel merk waardig vaasje met een zilveren voet, dat van deze firma Tulle ners afkomstig is. Mevrouw Smit is onlangs met dit vaasje bij het Fries Museum ge weest en daar konden ze uit het zilvermerk met de letters HT en het cijfer 64 opmaken, dat H. C. Tulleners de zilversmid was ge weest. Het porcelijnen vaasje, dat uit plusminus 1850 dateert, draagt de beeltenis van 'Z.K.H. De Prins van Oranje', die blijkens een onderschrift 'Opperbevelheber van het Leger' was - let wel: bevelheber en niet bevelheb ber. Mevrouw Smit veronderstelt, dat haar vader het vaasje indertijd heeft gekregen van baron Hector Baert van Sminia uit de Peper straat, de man van de autorijexa mens, maar ook daarover bestaat geen zekerheid - de baron zelf leeft al lang niet meer. klanten trouwens helemaal geen probleem - ze zetten de melkkan bij de deur met het geld er in. Naast Keestra woonde tuinder Jacob Kaastra. Een van de zoons, Jacob, zat ook bij mij in de klas. Liep je het Juffersreedsje nog verder af naar de Schrans, dan zag je links en rechts nog enkele huizen met tuinderijen staan. Ook passeerde je enkele huisjes, wanneer je het Juffers reedsje overstak. In het eerste woonde Sipke Veenje. Diens dochter Aaltje hielp mijn moeder met de grote was. Een andere dochter was getrouwd met schip per Baron en hun schip lag zo nu en dan bij de brug; ik ben er wel met mijn moeder aan boord ge weest. Die huisjes vormden een deel van wat dus de Pölle werd ge noemd. Ook waren er nog twee boerderijen; die in de bocht van de Wirdumervaart was van boer Stuit. Eens per jaar kwamen mijn ouders daar op bezoek, 's Mid dags gingen mijn moeder en ik er na schooltijd heen en na het melken kwam mijn vader. GEWELDIG GEVECHTEN Omdat ik, volgens het idee van m'n ouders, anders te laat op bed zou komen, want het was daar in huize Stuit een vrolijke boel. Ik meen dat er vier kinderen waren. Teun, die de oudste was, leverde op het schoolplein een viertal geweldige gevechten met An- dries de Jong, een broer van Douwe uit de Huizumerlaan. Ge weldig in onze ogen omdat Teun veel kleiner was, maar er onver- NAUW 15 LEEUWARDEN TELEFOON 556 In september publiceerden wij een verhaal in onze krant over een opzienbarende reclamestunt van de firma Tulleners in het Naauw in 1927, toen het bedrijf precies honderd jaar bestond. De toenmalige eigenaar, de heer Willem Fluitsma, gaf zomaar alle artikelen cadeau, die zijn klanten op een bepaalde dag in de winkel hadden gekocht. Wij vroegen ons af, of er nog Leeuwarders waren met in hun bezit voorwerpen, die hen op die manier zo voordelig in handen vielen, maar wij kregen daar geen enkele reactie op. Het is ook alweer vijfenvijftig jaar geleden, dat deze veelbesproken stunt werd uitgehaald. Wel echter kregen wij een tele foontje van een van onze abon nees, mevrouw H. Smit uit Leeu warden, die ons vertelde in het FIRMA TULLENERS GOUD. EN ZILVERSMEDERIJ De Pólle met nog net zichtbaar een stukje van de leuning van "de Zwatte Planke

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 5