LANGS OUDE FRIESE KERKHOVEN ggggyirwfsifirggggitrggire-irirggggggggggirgayjjggggggggggggggagg'Sg'ggg Het kleine begraafplaatsje van Bayum. Hier rust, vlak naast'de kerk, het stoffelijk overschot van Wibe Rinzes Elzinga. Hij is geboren in 1807 en hij stierf, aardig op weg naar de honderd, in 1903. Hij heeft in zijn lange leven twee vrouwen gehad; hij was eerst gehuwd met een M. R. Meyer, daarna met een T. P. Zijlstra. De zware steen op het graf van Wibe bevat een opvallende tekst: 'Oud strijder voor Hasselt en Leuven'. Wibe Rinzes Elzinga heeft dus in 1831 als jongen van vier en twintig de Tiendaagse Veldtocht meegemaakt, toen de Neder landse troepen België binnenvie len. Op de achtste augustus in dat jaar vocht hij in de Slag bij Hasselt, waarbij het Belgische Maasleger op de vlucht werd gejaagd. Vier dagen later verschenen de Ne derlandse troepen met de krijgs haftige Wibe in hun gelederen voor de poorten van Leuven en ook hier kraaide de Hollandse haan victorie. Nu moest het Scheldeleger van de Belgen de aftocht blazen en bezetten de Nederlanders de stad. De Slag bij Leuven vormde in deze korte Veldtocht het laatste bedrijf. GROTE HELD We mogen wel aannemen, dat Wibe Rinzes Elzinga heelhuids terugkeerde naar het heitelan en hij zal hier nog lang als een grote held hebben geleefd. Zeventig jaar na het wapengekletter in het Belgische werd het in ieder geval nog de moeite waard geacht zijn militaire acties te vereeuwigen in de steen op zijn graf. Maar meer weten we ook niet van deze oude soldaat, zelfs niet of hij in z'n beide huwelijken kinderen kreeg. De steen, op dezelfde akker, van een tijdgenoot van Elzinga, Haye H. Jansen, die leefde van 1803 tot 1887, bevat een geheel ande re, maar toch eveneens opmerke- lijke tekst: 'In leven rentenier alhier'. Zou die Haye Jansen nu werkelijk z'n hele lange leven niets hebben uitgevoerd eri com fortabel hebben geleefd van de renten van z'n geld DE WENSELAARS Tegen de kerkmuur aan het graf van de Wenselaars, Sjoerd J. Wenselaar, geboren in 1865 en overleden in 1932 en Mintje K. Feitsma, geboren in 1872 en overleden in 1921. Zij waren de ouders van de in Leeuwarden wonende Jarich Wenselaar, die in 1922 spoorloos verdween en over wiens myste rie wij vroeger al uitvoerig heb ben bericht. Hoewel de vondst van een ge raamte bij het Ouddeel in de dertiger jaren wel met de on verklaarbare verdwijning van Ja rich Wenselaar in verband is gebracht, werd het raadsel nim mer opgelost. Moeder Wenselaar was al overle den, toen Jarich overleed, de ongelukkige vader moet tot zijn dood zijn gekweld door de ge dachte niet te weten, wat er werkelijk met zijn zoon was ge beurd. Wij hebben nu toch nog een reactie gekregen op wat wij schreven over de laatste rust plaats van het meisje Gaische Drijver op het kerkhofje van Hempens. Gaische was in 1873 geboren in Leeuwarden en zij overleed daar in 1892, nog maar achttien jaar oud. Er staat een aandoenlijk vers op het gedenkteken op haar graf: "Haar vriendelijke oogen zijn gesloten/Gestreden is haar laat ste strijd/Voorbij al wat wij saam genoten/Haar plaats is ledig voor altijd." Onze abonnee, de heer A. Drij ver te Leeuwarden, schreef ons dat Gaische een zuster was van zijn vader, die met twee broers eigenaar was van de scheepswerf De Nijverheid op Schilkampen, een werf, die nu helemaal ver dwenen is. "Het was" schrijft de heer Drij ver, "dus een tante van mij, hoewel ik haar nooit heb gekend. Gaische was een lief en inne mend meisje, op wie ze erg ge steld waren. Zij was 's middags even de weilanden ingegaan om wat bloemen te plukken en met hevige buikpijn thuisgekomen. Daar moest ze erg overgeven. GIFTIGE BESSEN Doktershulp mocht al niet meer baten; ze is dezelfde nacht nog overleden. Men vermoedde, dat ze giftige bessen had gegeten, maar het kan ook wel een acute blindedarmontsteking zijn ge weest, waar destijds geen gene zing voor was. Wat de lange levensduur van het bordje be treft: dit werd vroeger geregeld in de hellingschuur opgeknapt. Wie het nu doet weet ik niet, ik vermoed een aangetrouwde neef. Naast Gaische liggen haar ouders begraven, Abe Drijver, geboren in 1835 en overleden in 1902 en Gijsbertje Wijtses, gebo ren in 1836 en overleden in 1916". :>k f £*t*-jfeTy v go, ,L",V 'h^0C[fi2{ i"'"- mi),-:, Oud-strijder voor Hasselt en Leuven

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 10