BORDEEL - CABARET - DANCING ENACCOUNTANTSKANTOOR 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTO PRIJSVRAAG Zoals verwacht kon worden zijn we overspoeld door een zee van oplossingen na onze prijsvraag van vier weken terug, toen wij in de krant het hoekpand afbeeldden van de Westerplanta ge en het Klein Schavemek. Op slechts twee na waren al die inzendingen goed één abonnee dacht, dat we hier te maken hadden met het hotel de Nieuwe Doelen aan de Voorstreek, een ander dacht aan het Oranjehotel. Beiden waren dus wel goed door de oplossing te zoeken in de sfeer van de horeca, want het pand heeft vele jaren gediend als hotel, restaurant, cabaret-dancing en het is zelfs een echt en onvervalst bordeel geweest. Uit de dikke, dikke stapel binnengekomen brieven kunnen we slechts enkele citaten overnemen, maar graag gaan wij op de suggestie van verschillende inzenders in om te zijner tijd meer te vertellen van dit gebouw „met zijn zo rijke historie," zoals een van onze abonnees het uitdrukte. „Ik durf te voorspellen," schrijft ons de heer S. de Jongh te Leeu warden, „dat u deze keer veel goede oplossingen krijgt" en zo is het dus inderdaad ook gekomen. „Het afgebeelde gebouw staat op de Westerplantage, hoek Klein Schavemek. Ik weet niet veel van de geschiedenis van dit pand. Wel weet ik, dat er vroeger een hotel in gevestigd Was. Heette dat niet De Oldehove? Later was hier een soort cabaret, waar dar tele dames rondsprongen met weinig kleding, doch des te meer levensvreugde. Veel later hield de accountant L. Heeringa hier zijn kantoor. Dat waren de con trasterende bestemmingen, voorzover ik weet." „Ja," beaamt de heer B. H. Braam, ook uit Leeuwarden, de veronderstelling van de heer De Jongh, „dit is hotel De Oldehove, of beter bekend als 'Moulin Rou ge', op de hoek van het Schaver- nek en de Westerplantage. Voor al in de jaren 1924—1925 zeer bekend als Cabaret, er viel wat te zien en er was ook hotel bij GEZIENE GASTEN De logeergasten van de hotels Amicitia, de Nieuwe Doelen en de Phoenix waren er zeer gezie ne gasten - wij als jongens moch ten er niet komen. Speciaal op de donderdagavonden was het er zeer druk. Een borreltje of een pilsje was er een stuiver, soms wel tien cent duurder dan bij 'Duo Cards' in de Korfmakers- straat, maar de Moulin Rouge was toch diens grote concur rent." „Hier heb ik ruim vijftig jaar geleden het dansen geleerd," schrijft de heer B. Romkes, ook al uit Leeuwarden. Het was een soort cabaret-dancing en de eige naar was een zekere Van Hem men, een Duitser en niet direct een geheelonthouder. Mijn vrienden (kameraden, zei men vroeger) hadden dansles gehad; ik niet en ik zat er dus maar zo'n beetje bij. Natuurlijk werd ik geplaagd en uiteindelijk werd er gewed om een rondje dat ik niet durfde te dansen, ik moest toen wel, want een rondje voor vijf man was voor ons in die dagen niet te betalen. In alle beschei denheid wil ik nog wel even verklappen, dat ik later beter danste dan mijn vrienden. In die tijd kwamen ook veel leden van de Joodse voetbalclub Achdoeth in deze zaak en dan was het er vaak een gezellige boel." „Die dancing", aldus de heer A. van der Woude te Emmen, „had niet zo'n beste reputatie, of ver gis ik mij? Oude Leeuwarders hebben mij verteld, dat jongens van buiten er een vermaak in vonden om aan de overzijde van dit bordeel, want dat was het heel vroeger, het Stadsbordeel van Leeuwarden op de uitkijk te gaan staan om te zien welke notabelen van hun dorp het trap je beklommen om naar binnen te gaan. Was het echt een initiatief van het stadsbestuur?" De heer H. A. van Dijk te Norg noemde het pand van de Moulin Rouge een solied gebouw, „want", schrijft hij, „er is heel wat afgedanst daar. Als wij „vrij kwartier" hadden, kuierden we er vaak langs - 'Slag om het Schavemek' - en dan probeer den we wel eens een glimp op te vangen van de 'beroeps'dans- meisjes, die daar logeerden. We zagen ze ook wel eens vanuit het leslokaal bij mooi weer uit het raam hangen en probeerden dan 'contact' te krijgen." „Het was een dancing, waar nog al veel lichte cavallerie kwam," aldus mevrouw G. Veeman-Kop uit Stiens en wat dat betreft heeft de heer A. Reitsma te Leeuwar den een aardige herinnering. „Zo'n vijftig jaar geleden waren wij als jongens van een jaar of twintig de stad in geweest en besloten we in een gekke bui naar Moulin Rouge te gaan. Er draaide daar aan het plafond een mooie molenwiek met lichtjes. DAME OP DE KNIE... We waren nog maar net binnen of er kwam een aanvallende jon gedame op m'n knie Zitten en vroeg of ik ook een vuurtje had voor haar sigaret. Wij wilden in die jaren wel stoer doen, maar wisten wij veel af van zulke situa ties? Moet je nou komen! We waren dan ook blij, dat we even later weer heelhuids op straat ston den Verschillende inzenders herin nerden ook aan het grintterras om de zaak heen. „Dat terras", schrijft de heer H. Koopmans te Heemskerk, „heb ik altijd 'leeg' gezien. Leeuwarders wa ren geen terraszitters, hoewel er toch zomers wel tafels en stoel tjes stonden." „Ik weet mij nog te herinneren," schrijft de heer Anno Hendrik van der Veen te Assen, „dat op dit stekkie" en daar bedoelt hij dan het Schavemek mee - „een zekere Berend van Slooten exa men deed voor zijn rijbewijs en toen vergat bij het Schavemek de bocht te nemen, waardoor hij pardoes in het water verdween, gelukkig zonder nadelige gevol gen." VEEL INTERESSANTS Van onze abonnee, de heer Rits- ko van Vliet Senior te Leeuwar den ontvingen wij weer een lange gezellige brief, waarin hij veel interessants vertelt over de vroe gere cabarets in de stad, maar, we zeiden het al, te zijner tijd, wan neer we wat meer armslag heb ben wat de ruimte in onze krant betreft, komen wij graag op dit onderwerp terug. Wel drukken wij alvast een door de heer Van Vliet ingezonden foto af van een charmante dame, zoals die in vroeger jaren in het pand op de hoek van het Schavemek te be wonderen viel We moeten nu nodig afsluiten en dat doen we dan door het noe men van de naam van de winnaar van het fotoboekje 'Leeuwarden, ach, ja, zo was hetDat werd de heer L. Pietjou, Jelsumer- straat 21 te Leeuwarden. voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen. Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt éénmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministratie tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 1. 8921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. s Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50 - per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje is alleen mogelijk voor lezers, die akkoord gaan met de be paling, dat het abonne mentsgeld vooruit moet worden voldaan. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 31e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich per giro overschrijving als abonnee aanmelden moeten op het girostrookje vermelden: NIEUWE ABONNEE. Abonnees, die zijn ver huisd, dienen er op te letten, dat hun giro-overschrij- vingskaart het nieuwe adres vermeldt - het oude adres moet worden doorgehaald. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1982 | | pagina 3