Friesland Bank VOGEL- VERSCHRIKKER déJouAef mg fruujt.... Uw eigen bank Lezers klommen in de pen t HOEDENZAKEN Mag ik nog even terugkomen op het schrijven van enkele abon nees inzake de vroegere bewo ners van het hoekpad Groente markt-Peperstraat, namelijk de dames Sikkens en Treu? Die hebben daar nooit een hoe denzaak gehad - het waren de gezusters Romkes. Die hadden eerst een dameshoedenzaak in de Oude Oosterstraat, hoek Hee restraat en ze kwamen later naar de Groentemarkt. Mijn vrouw weet zich te herinne ren, dat zij op dit laatste adres met haar moeder is geweest in 1919 of 1920 om daar een hoedje te kopen. De jeugd van toen liep, om in stijl te blijven, niet op straat met een onbedekt hoofd. De zaak is blijven bestaan tot in de vijftiger jaren. Daarna kwam in het winkelgedeelte de juwelier Copini. De dames Romkes ble ven boven wonen. De laatste is enige jaren geleden op hoge leef tijd overleden. Schuin tegenover de dames Rom kes was de hoedenzaak van de familie Wahle. Die kant van de oude Peperstraat is in 1932 ge sloopt. Een geboren Leeuwarder (tach tig jaar) vertelde mij, dat Treu gevestigd was in het Naauw en niet in de Peperstraat. In de Weerd was vroeger wel een da meshoedenzaak; de naam van die zaak weet ik niet, wel weet ik, dat er een familie Vergnes boven woonde. In een hooiberg onder Meppel is door de rijkspolitie aangehou den een jongen uit het Opvoe dingsgesticht te Avereerst. De kleding van den vogelverschrik ker uit den tuin van dat gesticht, had dienst gedaan om den vluch teling aan het speurend oog der politie te onttrekken, hetgeen hem niet is gelukt. (1899) Waar de dames Sikkens een hoe denzaak hadden? Niemand van de oudere Leeuwarders, die ik gevraagd heb weet het. Wel noemden ze Romkes van de Groentemarkt. De heer Sikkens in de Tjerk Hiddesstraat over wie de heer Heins geschreven heeft, kende ik wel. Zijn bijnaam was 'Kwart- over-drie' wegens zijn manier van lopen met nogal naar buiten gespreide voeten. Leeuwarden Th.Weda LANGENDIJK zoveel mogelijk contact met el kaar houden en het zo gezellig mogelijk maken, dan komt alles goed. Wij hopen nader wat te mogen vernemen. Fam. Jan Langendijk 3034 PR Rotterdam (N.W. Crooswijkseweg 52b, tel. 010-126933) WERKMAN-WERKEMA In de rubriek Huizumer Herinne ringen in 't Kleine Krantsje num mer 420 lees ik: „Naast Botke woonde Werkman, die een van de eerste radiozendamateurs was." Wordt hiermee ook bedoeld de heer Werkema, die in de Toren straat woonde? Deze Werkema, overleden in 1975, was een grote vriend van mijn vader. Samen luisterden zij omstreeks 1920 vaak naar de verschillende ra diouitzendingen, o.a. ook naar de uitzendingen met betrekking tot de poolvlieger Nobilé. Tietjerk DUUR ETENTJE D. Het is bijna vijf en twintig jaar geleden dat ik uit Leeuwarden vandaan ging. Geboren en opge groeid ben ik er, en eindeloos heb ik er gelopen langs de Oldehove en de Waag, de Kanselarij en het Gerechtshof. In de stad van mijn jeugd is veel veranderd in die jaren. Maar veel ook niet. Toen ik er weer binnen reed, op die zonnige septembermorgen, stond 'üs Mem' nog altijd trouw in haar plantsoentje bij de spoor wegovergang, en was de rijwiel stalling bij het station nog even druk als vroeger. Het wordt een ingewikkelde zaak met die vroegere hoed jeswinkels in Leeuwarden! In een adresboek van 1932 von den wij als bewoonsters van het pand nummer 22 iti de Weerd de dames J.A.M.enA. A. M. Sikkens, modistes. In hetzelfde boek staat een ad vertentie van de fa. C. Treu, Weerd no. 22(7), Gegarn. Da mes- en Hinderhoeden en Chappelleries, Telephoon 6323'. De 'reiziger' A. P. j. Sikkens woonde in datzelfde jaar op het adres Tjerk Hid desstraat 5d en een meneer F. Th. Treu, koopman in mode artikelen, woonde in de Van Sijtzemastraat 27. Natuurlijk moest er koffie wor den gedronken, en opgewekt parkeerden we de auto. Glunde rend om het mooie plaatsje dat we hadden gevonden, vlak bij het restaurant, lieten we onze kwartjes in de parkeermeter glij den. En de koffie met slagroom smaakte, zoals alleen de koffie in je geboorteplaats smaakt. Wat later zwierven we door de bekende straten, mijn vader en ik. De auto bleef op zijn mooie plaatsje, en lopend bekeken we Leeuwarden. Wat was het er gezellig. De stoeltjes naast de Waag, in de zon, wenkten verlei delijk. Maar de parkeermeter wachtte. We slenterden terug, en rinkelend verdwenen de kwar tjes weer in de gleuf. Gezeten voor het raam van het gezellige restaurant, keken we, al etend, naar het verkeer dat onaf gebroken aan ons voorbij trok; vijf en twintig jaar hadden het wel intensiever gemaakt. Maar de straat was nog dezelfde, en riep eindeloze herinneringen op.. Voldaan lieten we een uur later de deur van het restaurant achter ons dichtvallen. We hadden heerlijk gegeten. De auto stond nog trouw op zijn mooie plaatsje, maar voor we hem hadden be reikt, riep een jolige stem achter onze argeloze ruggen: "Een duur etentje, mevrouw." Verbaasd draaiden we ons om. Een lachende glazenwasser, druk bezig de ramen van het restau rant schoon te poetsen, wees triomfantelijk op het gele velletje papier dat tussen de ruitenwisser en de voorruit van de auto zat geklemd. Nog verbaasder lazen we de inhoud van het zo onschul dig lijkende stukje papier, 35,— boete. Ongelovig keken we van het papiertje naar de parkeerme ter. Dat kon toch niet. We had den er zo trouw onze kwartjes in gestopt. Maar de glazenwasser, ons ongeloof ziende, hielp ons uit de droom. Hij zwaaide naar een punt, ergens hoog boven onze hoofden in de lucht. Onderzoe kend keken we op. En toen zagen we het. Daar, hoog aan een paal, onopgemerkt door ons, stond het bord: Alleen parkeren voor inva liden. Onze blikken dwaalden naar de onberispelijke blauwe mercedes naast ons. Die stond ons glim mend uit te lachen. Onze kwar tjes zaten in zijn parkeerme ter. We hebben de bon meegenomen, en terwijl we de stad uitreden en het nog altijd vertrouwde sil houet van zijn torens en gebou wen in de verte verdween, heb ben we hem nog eens nauwkeu rig bekeken. Het stond er echt. 35,— boete. Ach Leeuwarden't Was een duur etentje, dat wel. Maar je was het waardDe vijf" en Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen. dertig gulden, tjes en de kwar- Calgary Canada Tineke Dooge-Verra SCHOOLSTRAATSCHOOL Er hebben al een paar keer foto's van een klas van de school in de Schoolstraat in Huizum in 't Klei ne Krantsje gestaan. Zelf heb ik in 1937 op die school gezeten bij juf De Jong. Daar ik geen enkele foto van die klas heb zou ik het heel erg op prijs stellen, er nog eens een in 't Krantsje te zien. Ik kan me nog herinneren, dat Joop Geas in de klas achter mij zat en dat er een meisje was, dat Tjitske Terpstra werd genoemd. Maarn Oedske Schriemer-Zon- dervan 't Kleine Krantsje beschikt zelf niet over de door u bedoelde foto. Misschien een van de lezers wel? Red. 't KI. Kr. AMELANDSPIJP De Amelandspijp en dat kleine brugje over de Tuinen, er vlak bij, waren vroeger heel bekend. Dat vond ik altijd zo leuk, aan de ene kant was maar één opstapje, aan de andere kant vier of vijf blauw stenen treden, daar ben ik wel eens bij neergerold als er sneeuw lag. De Amelandspijp had eerst mooie gedraaide pilaartjes. Maar daar ging vaak een paard en wagen de gracht in als het paard de draai niet goed kon nemen. Vervolg op pag. 9 Red. 't KI. Kr. In 't Kleine Krantsje nummer 420 lazen wij de naam Wijnants- Langendijk te Dordrecht. Wij veronderstellen, dat zij een doch ter is van Jac. Langendijk, die vroeger een smederij had aan hef Vliet en dat zij een broer is van W. N. Langendijk. Wanneer dat inderdaad zo is zouden wij heel graag eens een berichtje terug willen hebben. Zij schreef over de gezellige tijd aan het Vliet en over Koopmans Meelfabrieken; ja, dat was ook echt gezellig. Maar de tijd verandert en het leven gaat door, daarom moetje Een schilderachtig plaatje van de vroegere Amelandspijp bij het begin van de Tuinen. Mooi oud Leeuwarden in wintertooi...

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 4