VAN ALLES EN NOG WAT OVER MIEN MOOIE JONGESJAREN OP SKOOLINNE V/D AKKER van den Akker's platen, daar draait 't om! FOTO- PRIJSVRAAG Ik nim de draad van 't verhaal maar weer op waar'khem losla ten hew en dat is op de Schranser Openbare Lagere School an de Schoolstraat waar't we een skat van herinneringen an hewe. De omstandigheden rond de skool waren oek erg gunstig. D'r was een grote speulplaats waar'tje sjotte konnen met tennisballen welke meestal afkomstig waren van de tennisbaan van Rengers bij de meulen op 't Hollander- diekje. Jongens die 't daar de ballen opzochten kregen wel's afkeurde ballen. Mogelijk staken ze oek wel's ééntsje inne buusse. SJOTTERS Hoe dan oek, deze tennisballen binne het voornaamste ontwik kelingsmateriaal weest voor deur de Schrans leverde sjotuutblin- kers as Sippe en Harmen Bokje, die'tal op 't skoolplein rustig met sun bal gogele konnen. Dan wa ren er de kachelgatten, nissen in de muur bij elke in de klas plaatste kolomkachel, denkelijk om voor afdoende luchttoevoer te zorgen. In die kachelnissen konnen je lekker zitte uutte wien en regen. D'r waren natuurlijk op de speulplaats allerlei soorten speltsjes mooglik en daardeur wudde't 't ontmoetingsplak van alle kiender's uut de volkrieke buurten. We hewe d'r wat af- pompt, regeltsje schoten, potsje- priengeld, knikkerd, bikkeld, bakkerdsschoten, bokjesprongen en nog veul meer. Streekjegooi- en deden we oek wel maar omdat dat met centen gebeurde must't stiekum omdat onze Vaders en Moekes dat niet graag zagen. Meestal zochten we daarvoor een aflegen plakje uut achter de huzen. Een streep inne klei van een goeie Meter. Twee kantstre- pen en een hoedsje op'e streep. Vanaf een Meter of 2,5 gooiden we dan met centen naar de streep met de bedoeling so dicht moog- lijk d'r bij of liever nog in het hoedsje. Dan had je n.l. alles. Je mochten 3 cent lappe, achterme kaar of om beurten. As 'r gieneen in 't hoedsje lég was die 't dichtst bij de streep lag de winnaar. So kwamen oek de schulden onder mekaar want het was een opwin dend spultsje en je zakcenten waren heel gauw op. En dan musten je bij je maats terecht, omdat, elke gokker weet dat, stoppen d'r niet bij is. KLOMPEREKKEN De hardstenen stoep op kwamen je deur de grote voordeur in het portaal vanne skool waart an weers-sieden de klompenrekken stonden en dan must ik altied denke an 'tverhaal van mien Vader diet Harlinger was en dat ging over het schulen in de Har linger haven van de in de Noord zee, het Noorden van de Suder- zee en de Wadden vissende Ur- kers wanneer d'r storm weer was of op komst. As ze dan 's avens anne kade lagen hadden ze niks anders te doen dan het bijwonen van een kerkdienst in de Haven- kerk waar't de Dominé enne Ouderling inne haast één en an der inmekaar flanst hadden. De vissers zetten dan hun klompen in nette rijen in het portaal vanne Meiske een skriembui ontlokte. En wat mij noopte om hardop 'Beul' teugen de juffrouw te roe pen. Daar kon ze niet teugen en ze zei: "We spreken mekaar straks nader. Als de anderen gaan blijf je zitten". Ze had mie veul beter een flats omme oren geve kannen want nou wudde't een één lang en tweebreed partij De "meiden" an het Hollanderdiekje, een bekend punt in onse buurt. kerk. En as de dienst dan anne gang was kwam de Harlinger jeugd de klompen deurmekaar smieten en later luusteren wat de Urkerks na de dienst mekaar hierover te vertellen hadden en dat was niet so mals. Deur het portaal kwamen je in gangen links en rechts naar de schoollokalen en naar het kolen hok. D'r waren in de winter heel wat kolen nodig want in elk lokaal stond een grote Salaman der kolomkachel. Mien entré op- pe skool was overiges nietso den derend. We kwamen vanne be waarschool van juffrouw Heeres inne Huzumerlaan naar de eerste klas van juffr. Halbertsma, een vrijgeselske uut de Schrans. Eén vanne eerste dagen must ik al schoolblieve en niet al te kort sodat mien Moeke, verontrust, mie van school halen kwam. De juffrouw had namelijk op één van onze kameraadsjes Sietske, een - so hiet dat teugeswoordig - korreksie toepast, wat bij dat en as ik wat segge wu, dan kreeg ik 'n teken dat ik mien mon houwe must. Totdat mien Moeke kwam en die't 'tverhaal te horen kreeg. Bliekens de aktiegroep die 'tmien vader en Moeke tuus vormden over het gebeurde wa ren die 'toek niet met mie eens onder het motto: "Die't wat ver dient mut 't hewe". Asje nou op de zaak terugsien en uutpluze dan vraag je je af wat Meester Bekius in sun geval deen hewe sude. Ik denk nou dat ie even lacht en seid had: Krummel, leuk dast voor dien vriendinsje opkomst, maar dou must niet overdrieve". En daarmee was de kous af weest. 'tZal wel dudelijk weze dat ik nooit een dikke vrind van juffrouw Halbertsma wud- den bin. JUF ZENDIJK Ik kon beter opschiete met juf frouw Zendijk die't oek Franse les gaf. Hoe 'tze d'r bijkomen binne om kienders in de derde klas toen al Franse les te geven is onbegriepelijk want je waren je eigen taal nog nauwlijks machtig. We schreven schriften vol met "onregelmatige werkwoorden". De Franse les was trouwens al leen voor die't later naar 'tver- volgonderwies gingen. Juf Zen- diek was een erg aardig, levendig mens die 't in de klas uutstekend haar plaats wist te handhaven. Rotstreekjes wudden niet duld. Ze was overigens heel goed in staat om 'r raad te weten. Ze kwam op één van de toen nog weinige fietsen en het was een heel voorrecht als je die in het kolenhok zette mochten. Ze moest heiendal van de Put kom- me waar't ze woonde en dus was de verschiening van de fiets in't verkeer voor haar een uutkomst. SCHAPEKEUTELS Uut de derde klas herinner ik mie dat we daar een jonge hadden, een seun van een boer waar'twe na schooltied vraagt wudden om met te helpen de schapekeutels uut sien Vaders' land te zoeken Schapekeutels binne nog al branderig so as jimme wel wete en brenge, as ze leggen blieve, kale plekken inne greiden. Wij deden graag met an sun karweike omdat de boerin, as we d'r klaar met waren, pannekoeken voor ons bakte. En achter de deur oppe stal stond altied een emmer suup, want de boerin karnde seis en ons Moeke kocht vaak butter bij hur voor, al naar 'tjaargetied, 30 tot 35 cent een kop - met een mooi rooske bovenop en geribd - van ongeveer een pond. Hele lekkere butter met een frisse suupsmaak. Wij vroegen dap een paar meiskes om oek met te gaan want die musten dan, as wij met de hannen de keutels van de grond krabden, d'r skolken op- houe en dan deponeerden we die daarin. As we't karwei klaard hadden leegden we de scholken oppe mesthoop en de hoofd schuddende boerin probeerde dan met warm water en veul zeep grond inne groenanslagen skolken te krijen wat nog welles lukte oek. Dusse boer had een broer in Amerika en op een zekere keer had deze hem een gramofoon stuurd, een vierkant kastje met een hoorn d'r an en een horizontale celinder d'r op, die't deur 'n uurwerk an 't draai en brocht wudde. Oek een paar brune wasrollen die't oppe cilin der schoven wudde. Dan wudde 't uurwerk opdraaid met een soort slinger, een naald in de, so noemden ze dat, öpnimmer zet en disse op 'e wasrol die begon te draaien en dan hoorden je mu ziek, voor zover ik mie herinnere 'kan, marsen van één Souza. Erg skel en daardeur meer een won der dan muzikaal. Eindhoven J. L. Hidma Lezers klommen in de pen (vervolg van pag. 4) den kan men spreken van een erfelij kheidskwestie Alzo: rood en blauw waren bepa lend in ons leventje, want de ellende van het drankmisbruik is onze deur niet voorbij gegaan. Toen dan ook jaren voor de oorlog Mussert en zijn zwarte troep de brutaliteit hadden om een openbare vergadering te be leggen in de Harmonie werden wij witheet. Wij als jongens werden de zaal uitgezet wegens ordeverstoring! Wat nu gedaan? Wij wisten dat de zwarte troep na afloop rich ting Groningen zou vertrekken, dus op naar de Groningerstraat weg! Daar lagen we een paar uren in de berm langs de weg te wachten op de auto's van Mus sert, die langs zouden komen. Inmiddels hadden we een hoop stenen verzameld om als projec tielen te gebruiken op die N.S.B.'ers. Maar al wat kwam, geen Mussert. In later jaren heb ik wel eens gedacht: wat zou er gebeurd zijn als we raak had den kunnen gooien? Ik geloof niet dat wij de geschiedenis had den gewijzigd Onder de invloed die het abnor male drankgebruik onze familie en omgeving had getroffen zijn Grammofoonplatenspeciaalzaak Nieuwestad 39 - Leeuwarden Tel. 126337 wij al jong bij de blauwe knoop beland en werden dus aktieve drankbestrijders. Een heerlijke tijd in de J.G.O.B., meisjes en jongens met een vast ideaal, landdagen, kampeerweekends in de vrije natuur enz.! Wij keken een beetje neer op hen, die dit ideaal nog niet hadden. Het was een lange periode die ons leven vulde. Jaren later had ik andere vrinden, ook beste jongens, die er van gènoten om elk weekend naar de kermis te gaan, je had in de zomer toen elke week wel een kermis ergens in Friesland in stad of dorp waar we op de fiets naar toe gingen. Ook weer een gezellige tijd op de boerekermissen met de frisse boerefammen! Zo komen we van de kermis in Sneek laat in de nacht, want na afloop ga je met de meid naar huis om een beetje te jounpiezeljen en er staat koffie en koek klaar voor de vrijer! Drie kameraden wachten op een afgesproken plek op elkaar en dan fietsen naar Leeuwarden! Maar plots krijgt Peke een lekke band en niemand heeft plaksel bij zich. We zitten in de berm en ineens haalt Jan een fles tevoor schijn met ouwe klare Maar geen van ons is een sterke drankliefhebber, toch: dorst doet ons voorzichtig drinken, hoe het verder gaat is niet bekend, maar na een uur liggen drie kameraden dronken en kotsmisselijk in het gras! Hoe we thuis zijn gekomen weet ik niet meer maar het was een belevenis om nooit te vergeten. Nu ik oud ben en grijs denk ik daar nog wel eens aan: aan rood en blauw en nu grijs. Herinnerin gen! Amsterdam SCHOOLFOTO Enne Rozema Tegen gemaakte kosten zou ik graag in het bezit willen komen van een exemplaar van de foto van de Groen van Prinsterer- school, die in nummer 412 van 't Kleine Krantsje heeft gestaan. Leeuwarden Ritsko van Vliet senior vervolg van pag. 3 muur, als ze er aan het ballen waren De heer H. Weyer te Leeuwar den weet ons nog te melden, waarom de huizen en het poortje eigenlijk moesten verdwijnen: "door de geweldige uitbreiding van het Machine- en Constructie bedrijf van de firma Douna" We komen toe aan de prijswin naar. Of beter gezegd de winna res: mevrouw S. Bakker- Rauwerda, Hiddingastraat 13 te Heerenveen. Zij krijgt een exem plaar thuisgestuurd van het foto boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7