LEEWADDERS, WAAR IS DIT? MASKERADE Bonne uut Australië is foor 't laatst bij de brug, en het gaat em an 't hart. Uut de ouwe doas komme de Uiver en de Pelikaan, en de Spaanse griep. Mar oek de Spanje-gangers en de bijstand moeders komme op het aljement. En an het end wurdt een ferskien- sel uut ons tied skerp afkeurd deur Tabe Ruutsje, Sjouke Su- kerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, Bonne Séra en as gast de "overwinteraar" Hoekstra. Lange MartenBouke is al weer weg, en over twee dagen sit Bonne met de frouw weer in 't fliegtuug naar Australië. Bouke sien we wel es weer, mar jou? En eerlijk is eerlijk, we salie je suver misse!! Sjouke Sukerslak: Ja, daar hèt die lange druif geliek an. Dou bist een ferrekt aardige Bonne Séra. En niks gien babbelgoegjes, al hest dan heel wat meer fan 'e wereld sien as wij met mekaar. Waar of niet? Bonne Séra: Jim mutte ophou- we. Ik bin mar een hele gewoane Liwwadder jonge, die wat geluk had hèt en wat gesondheid en al soa meer. En jimme hier bij de brug, nou jimme ho, even neus snute hor Tabe Ruutsje: Wete jimme nog wel dat er foor de oorlog es een fliegtuug uut Nederland een wedstried naar Australië wonnen hèt? Was dat niet de Uiver? Fokke Vutman: Just de Uiver. Dat hiette de Melburn-rees (Melbourne-race). Melbum is daar bij jou om 'e hoeke, hé Bonne? Klein grapke su Minne sêgge. En de piloat hiette fan Koene Parmentier. Dat was in fier-en-dertig of fijf-en-dertig skat ik. Wiebe Poatsje: Jim kanne knap onthouwe. Ik hew der wel an, as dat ik dat nog weet. Wel fan de Pelikaan. Die floog loof ik naar Indië. O, is dat nog langer leden. Dan fal ik mie self al weer met. Minne Jager: Dat binne lopen, daar draaie se nou hun han niet foor om. Ik hew soa net nog met Hoekstra sproken. Die was raar skrokken fan Hein. mar die was al weer in Spanje weest met het fliegtuug. Bonne: Dat wurdt hier een hoop deen, hew ik wel begrepen. Overwintere in Spanje. Eerlijk seid had ik hier wel een beste winter metmake willen. Bergen sniw en peerde-ies en een Elfste dentocht. Mar nee. Ja, nou ik weg mut, een bitsje nachtforst. Marten: Dat is sneu foor dij Bonne, mar goed foor de potte- menee. Gas is duur en elektries. En de huren omhoog, en straks het reizen duurder. Nou fiets ik nog wel naar de kienders, maar astou met de bus sast. Sjouke: Lubbert en Neelie make alles mooi duur. Siek weze en medisienen halen wurdt duur. En ouwe meensen binne dan swaar de pineut. En daarom ken ik mij die stabij-moeders of hoe se mar hiete magge, skoan indenke. Son meens alleen met een paar jonge kienders, dan is 't een kort ends- je. Fokke: Ja, son woord is der inénen. Bijstandmoeders. Froe- gersuden je sêgge: Bedelingmoe- kes. Of Armekamerfrouwen. En dan hest meensen, die miene mar, dat se allemaal niet deuge, en niet huushouwe kanne, mar dat is groate flauwekul. De mees ten binne raar sitten bleven. Wiebe: Der is son segje, oek uut 'e Biebel loof ik: Wie sonder stenen is, gooit de eersteNee, dat klopt niet. O ja, wie sonder sonde is, die leit de eerste steen. Nee, ho, nou mut het gooien weze. Tabe: En sukken gaan oek niet naar Spanje. Howel bij ons om 'e hoeke woant oek son wiefke, mar wat die soms niet koopt neffens de overburen. Mar die staan dan oek de godgaanse dag achter de gerdienen te koekeloe ren. O, daar is Hoekstra. Of niet soms? Hoekstra: Dat bin ik helemaal. Al meer dan seventig jaar. Dag mannen. Dus gien Hein meer. Ik had er al even over praten met dizze slanke Minne. Die sei nog: Kees Lotsj e su wel sêggeas het j e lotsje is, dan ferandere jou daar niks anü Bonne: Feitwaar. Daar hèt die man geliek an. O, een maat fan froeger. En wie weet fooruut, wat sien lotsje is. Ik hew mien ene seun besteld, om mie dan en dan op te halen. Fan het fliegfeld. Want ik mien mar, dat mien fliegtuug gien ongeluk krije sal. Minne: Precies,soa denke wij. En das mar goed oek. Anders ken je toch niet leve. Is de huushouw- ster weer met weest, Hoekstra? O, die is der nog gekker op as jou. En soms hast twintig graden? 't Is hier niks. Een hoop harde wien. Nou en dan even wat koude, mar nee Hoekstra: Ik hew wel begrepen, dat we de griep mooi mislopen binne. Een hoop sieke of halve meensen. Het wurdt even beter. De Kingkong-griep hoorde ikhé? O, Hongkong. Das fan de Sine- zen seker Wiebe: Mien bufrou docht dat de Russen der achter saten, omdat se het over virussen hadden. Ons ouwelui hadden het wel over de Spaanse griep. Hé Hoekstra, hew jou daar wat fan murken in Span je, fan de Spaanse griep? Hoekstra: Ik hew der niks fan femomen. Mar jou hewwe ge liek. Na feertien-achttien bin der heel wat meensen sturven an de Spaanse griep. Mar in Spanje, nee. Sal dizze man oek naar Spanje? Fokke: Even ferder. Naar Au stralië. Een emigrant. Hêt hier een paar maanden met ferlof weest. En dou hest hier, docht ik, een mooie tied had, niet Bonne? Bonne: Ja, merakels. Kiek, jou fiene niet alles werom, soa as jou je dat foor stelle fan froeger. Dat geldt foor straten en huzen, dat ken oek gelde foor meensen. Mar son spektakel as met van der Duum en Kramer op 'e tillefizie su ik fanself in Australië nooit metmake. En froeger is froeger. das weest!! Marten: Dat docht ik nou weer met die treener fan Cambuur. daar hoorden he froeger bij de Klomp nooit fan. Skop onder de kont en wegweze. En straks met minder geld toe mutte geeft nog meer trammelant! Sjouke: Dat hew ik begrepen. Dat is met dat Friese orkest met al die butenlanders der in oek soa. Mien skoanseun seit: we leve boven onze stand. Bij elk kaartsje leit wel fieftig gulden subsidie en 't kaartsje kost de meensen nog gien twintig gulden. Reken nou self mar uut. Wiebe: Dan waren het Skeefnek- jekorps en het Skelfiskoor froe ger goedkoper. En ik denk fan- daag an de dag de korpzen fan nou oek. Pasveer en Ons Genoe gen en de Postharmenie. Su dat meens fan Smit/Kroes daar de fingers oek achter krije kenne? Hoekstra: Die speule foor hun lol. En as sa foor hun centen speule, mutte se hur der oek foor uutslove. Mar jou siene faak ge noeg op 'e tee-vee dat se wel een mikrefoan in 'e han hewwe, en de mon wat bewege, mar gien ge- luud hor. Tabe: Ja, wel geluud, mar op een andere menier. Dou hoorst een best stuk meziek om son Sanger hene, mar gien korps in 'e buurt. Draaie se achter de skermen een plaat. Je wurre femeukt waar je bij sitte! Fokke: En de meensen klappe der oek nog foor. Sientje hur buurman, die der soa mooi bij komme ken, sei laassen: Se hew we het self stomme goed in 'e gaten dat suks stinkt, want se noeme die grapmakerij niet foor niks "plee-bek"!!! Vlga. (Bonne Séra kon niet meer bij elkeen langes dag te sêggen. Daarom langs dizze weg sien groetenis en het allerbeste. Op dit stuit ken ie te plak weze) Hij must en suu su noadeg op sien toanen, Lucien was nou sien naam, nee nee, gien Liuwe meer, ik dacht nog al, die bui sal wel afskoane, ut bin mar riten, 't fedwient ases wel weer. Hij kon ineens gien Liwaddes meer prate, in 't begin kon ik ut lachen hast niet late, 't klinkt oek su nuver as hij hooghaarlems doét! Mar later murk ik wel: hij wil ut graag su houwe, hij bleef dag in dag uut mar ute hoogte doen, ut leek naar niks, je suden je besouwe, mar och, ik hield mar wieslek mien fetsoên. Al gauw wuu hij mie mar ut liefste sliete, 'k was um te min, siên, hij wuu mie wel graag kwiet, ik blie mar fut, dacht ik, 't sal um feself wel spiete, su'n sloegen een bin ik nou oek weer niet! Hij was, toen ik ut sei, niet bar ondersteboven, keek op mie del met un blik su koud as steen; dou bist die self niet, jong, dacht ik, wuu'st nou wel love, 't is krekt of hè'st un angesicht foor deen. Ik hew um daarna tieden uut ut oog feloren, en tóch ju, mut ik sêge, begroatte ut mie skoan, die knapt straks un keer af adde bonnefasiestoren, dacht ik altieten mar, blie dou nou mar gewoan. Laat ik 'm nou gister treffe oppe Nieuweburen! Broek oppe slobben en un feul te groate jas, hij sag 'r skietereg uut en liep kopskuw te gluren, ik kon wel leipe, toen ik sag, dat hij ut was! ,,Hoe is't met dij," sei ik, „De suust mie nog wel kenne," hij wadder op dat stuit, loof ik, oek al doadsteen met an, ut leek d'r even op, asof ie fut suu renne, mar karrejantsje speule, daar hou ik niet su fan. Hij had un slukje had, dat kon ik dudelek ruke hij skol, dat iedereen 'm tefieter nomen had, sien frouw fut en sien baas kon 'm niet meer bruke en wa'k al dacht had: hij praatte nou weer plat! D'r was niet feul meer fan sien groatens overbleven, Hest oek un sjekje foor mie, ik bin weer heulemaal rut." Feraltereerd hè'k 'm nog un fuurke geven, mankeliek demasqué - dacht ik, mar hij was al weer fut. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het..." met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang ver vlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9