VEEL LEEUWARDERS ZAGEN BOMMENWERPER NEERSTORTEN 'T HEIDE KRAHTSJE llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STADSNIEUWS VAN VROEGER lllllllllllllllllllllllllllllllll^ vervolg van pag. 1 eerst precies op een zich bewe gende ster. Binrjen de tijd van enkele minuten veranderde dit lichtende puntje aan de hemel in een vurig streepje, dat steeds meer in omvang toenam, totdat het een vurige bal aan de hemel werd, met lange slierten vuur achter de staart. Het was een angstaanjagend gezicht en het opvallende was, dat alles zich in zeer korte tijd voltrok. GROTE BOOG Vanuit ons standpunt bezien, be woog het vliegtuig zich in een grote boog over Huizum heen en verdween, langzaam aan hoogte verliezend, in de richting van de plaats waar het even daarna neerstortte. We hebben de ex plosie nog gehoord en ik kan me nog herinneren dat we in diepe verslagenheid toen naar huis zijn gewandeld." Tot zover de heer Massolt, wiens visie bevestigd wordt door die van de heer J. Nijp te Leeuwar den, die het brandende toestel heeft waargenomen vanuit de achtertuin van het pand Zuidergrachtswal 12. "Daar stond ik met mijn moeder" zo meldde hij ons, "en we zagen het vliegtuig ongeveer de route vol gen van de spoorbaan Groningen - Leeuwarden. Er kwam alle maal vuur achteraan en toen het vliegtuig naar beneden zeilde schrok mijn moeder van twee honderd pond zo, dat ze een stap achteruit deed en boven op mij belandde - dat heb ik toen wel gevoeld". Mevrouw H. Stienstra te Ouder kerk aan de Amstel berichtte ons, dat zij op de bewuste avond buiten stond met het dochtertje van de mevrouw bij wie zij toen als dienstmeisje werkte. "Boven ons hoofd zagen wij het fel brandende vliegtuig om zijn as draaien. Er brak een stuk af en al wentelend verdween het in zuidwestelijke richting. Even la ter een geweldige klap. Ik weet nog, dat ik door de luchtdruk mijn evenwicht verloor. Wij stonden in de achterkamer van het pand Huizumerlaan hoek Sportlaan. Het vliegtuig kwam van de richting Groningerstraat weg over de tuinen van Jongma en verdween richting Bornia- park. Dus van noordoost naar zuidwest. Ik heb dat dochteije, inmiddels mevrouw E. Faber-de Haan te Markelo gebeld en zij vertelde mij precies hetzelfde. Zij wist het nog goed". LICHTFLITS Tenslotte laten we onze abonnee de heer W. F. Hijgenaar te Haar lem even aan het woord - ook hij heeft als ooggetuige het ontsnap pen van Leeuwarden aan een ramp meebeleefd. "Als onderduiker' zo schreef de heer Hijgenaar ons, "verbleef ik op die bewuste avond in huize Lemna naast de voormalige Bor- niakliniek. Aangetrokken door het bekende gebrom van de overvliegende eskaders geal lieerde bommenwerpers, het af weergeschut van de vliegbasis Leeuwarden en het ver verwij derde gebulder van het Duitse afweergeschut bij Harlingen, waagde ik mij in het donker in de tuin. Plotseling een lichtflits en daar kwam vanuit het zuidwes ten een brandend vliegtuig aan, koers Noordnoordoost. Ik schat te de hoogte op ongeveer 3000 m. Wij waren zeer bevreesd, dat het toestel öf in Huizum öf in Leeuwarden te pletter zou vallen - met alle gevolgen van dien - daar de vliegbaan in die richting lag, terwijl het vliegtuig tevens snel hoogte verloor, doch plotse ling veranderde het van koers en boog via oost af in zuidelijke richting. De vuurzuil naderde de grond en een enorme ontploffing volgde. In Leeuwarden sneuvel den vele ruiten, in Huizum bleef alles heel. Het was een emotione le avond, onvergetelijk, een voorbode van de echte 'Luftkrieg über Deutschland'. Aldus de heer Hijgenaar. Het merkwaardige van zijn visie is, dat hij meent zich te herinneren, dat het vliegtuig boven het zuidelijke stadsdeel een bocht maakte van west naar oost, ter wijl alle anderen het toestel zich zagen verplaatsen van oost naar west. Hoewel ook wij zelf het allemaal hebben gezien, moeten we toe geven ons niet meer te herinne ren welke lus het vliegtuig maak te, toen het boven het stadsdeel vloog. Het is ook allemaal alweer veer tig jaar geleden en dat is, mense lijkerwijs gesproken, toch een aardig stukje in de tijd. Zeker is in ieder geval, we heb ben het nu enkele malen gecon stateerd, dat de stad op die be wuste avond zonder het zelf te beseffen, door het oog van de naald gekropen is! Op den 16 Januari vervoegde P. v. d. W., 39 jaar, arbeider te Huizum, zich ten huize van den armmeester J. de Ruiter om steun, wiens deur hij, toen hem de gevraagde steun niet werd toegezegd, heeft vernield en be schadigd. Bovendien heeft hij den armmeester beleedigd. De zaak is reeds Woensdag 24 Fe bruari behandeld doch toen een week uitgesteld,, om nog een ge tuige te hooren. Thans dient de zaak opnieuw. De armmeester de Ruiter is reeds de vorige week gehoord. De tweede getuige J. Groenewoud was op 16 Januari aan het broodventen. Bij het huis van de Ruiter geko men hoorde getuige beklaagde tegen de Ruiter roepen „moorde naar" en andere woorden, die iemand in zijn eer aantasten. Beklaagde beweert, dat geen mensch ooit last van hem heeft, wat de politierechter echter niet kan gelooven, gezien de lange rij veroordeelingen. De officier van justitie acht het feit bewezen, zoowel de bescha diging als de beleediging. Be klaagde heeft daar een groot spektakel gemaakt en wanneer dit zoo door zou gaan, zou er binnenkort geen mensch meer armmeester willen worden. Eisch: 3 weken gevangenisstraf. De verdediger mr. A. E. Stoop erkent, dat beklaagde de feiten gepleegd heeft, doch wil clemen tie inroepen, daar beklaagde ge trouwd is met een vrouw, die steeds in overspannen toestand verkeert. Vonnis: 10 dagen gevangenis straf. (1926) Twee jongens van een jaar of 12 kregen 't gisternamiddag ruim 4 uur op de Voorstreek ter hoogte van de Korfmakersstraat met el kaar te kwaad. Zij geraakten slaags en vielen door een ruit van den galanteriewinkel hoek Kel ders Minnemastraat. Deze ruit, groot 16 m3, ter waarde van 500,— werd vernield. De marechaussee, die daar juist passeerde, heeft proces-verbaal tegen beide deugnieten opge maakt. (1925) voor Leeuwarden en de wij de wereld er omheen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor. Verschijnt eenmaal in de veertien dagen. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62. Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon (058) 120302 Geopend:van dinsdag tot en met donderdag, uit sluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van vrijdag tot en met maandag ge sloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 27,50 per jaar; voor het buitenland: 50,- per jaar. Losse nummers afgehaald 1,75 per stuk. Per giro be steld (Postgiro 98 10 62): 2,75 voor 1 ex., 4,75 voor 2 ex., 6,25 voor 3 ex. Het lidmaatschap van't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn betaald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moeten op de 15e decem ber van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wor den verzocht op het giro strookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen worden doorge geven. Abonnementen, die niet schriftelijk voor 1 december zijn opgezegd, worden au tomatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 3