jou fat Friesland Bank Uw eigen bank Lezers klommen in de pen VOOR DE OORLOG Hierbij stuur ik u een kaart van ons mooie oude Leeuwarden van voor de oorlog. Wat was het toen nog heerlijk te wandelen van de Engelsestraat, waar wij woonden en dan over de brug, Nieuwe- stad, Voorstreek, Noorderweg, Spanjaardslaan, Leeuwerikstraat weer naar huis. Die wandeling maakte ik veel, want je kon dan alle etalages bekijken en ook nog pinda's ko pen voor vijf cent en chocola, zeven voor een kwartje. In een straatje op de Nieuwestad was een snoepwinkel, waar je O hein- tjes kon kopen, vijf cent per stuk, chocola met caramel en pinda's er omheen, heerlijk. 's Zomers kom ik nog steeds in Terhorne en dus ook in mijn geliefde Leeuwarden, waar ik op de Elisabethschool was. Ik wacht nog steeds of er iemand een schoolfoto naar 't Kleine Krants- je stuurt, van ongeveer 1924. Er zaten toen veel meisj es op, die nu ongeveer vijf en zestig zijn. Hierbij enkele namen, die ik me nog kan herinneren: Truus Bij- voets, Catrien Brada, Anny de Vries, Mimie Tobben, Cilia Jong- ma, Boukje Jongma, Anny Post- ma, Lenie Smit, Alie de Jong, Anny Teppema, Tiny Romkes," Lena van der Ploeg, Truus Bos nia, Minie van der Veer, Janny Weda, Celia de Maas, Marie Feldhaus, Marie Annyas, Nelly Fluitsma, Corrie Lucassen, Mie- bie Vos, Corry Ewald en Alie Nicolai. Mijn foto is verloren gegaan, maar misschien is er nog een van de vroegere klasgenoten, die de foto nog bezit en haar in 't Krantsje kan laten afdrukken. Ik doe hierbij de hartelijke groeten aan de dames. Velp Truus Kok-Balk OORLOGSFOTO Een tijd geleden correspondeer de ik met de redactie van 't Kleine Krantsje over de onnauw keurigheid van foto onderschriften in boeken en kranten. Enige maanden geleden viel mij weer iets dergelijks op. In "Het Koninkrijk der Nederlanden in de Tweede Wereldoorlog" van Dr. L. de Jong staat in deel 10 b, tweede helft, een foto afgedrukt (nummer 125 bij pagina 1100) met als onderschrift "Afvoer van Duitse krijgsgevangenen in Leeuwarden". Naar mijn mening is deze foto niet in Leeuwarden genomen, maar vergissen is mogelijk. Mis schien kunt u dit fotoraadsel aan uw lezers voorleggen. Indien in derdaad het fotoonderschrift fout is kan 't Kleine Krantsje de officiële geschiedschrijving corri geren. IJmuiden J. G. Haasdijk U hebt gelijk. De betref fende foto kan niet in Leeuwarden zijn ge maakt. De plaat doet ons sterk aan Arnhem denken. Red. 't KI. Kr. EEN ROTSTREEK In de rubriek "Gesprekken op de brug" kom je verschillende na men tegen van mensen, van wie je zegt: dat is die en die. In nummer 425 werden het Blauw huis en Tool nog aangehaald en toen ik dat las, dacht ik terug aan de tijd, toen wij daar met onze voetbalcub Nicator bijeenkom sten organiseerden. Tool is ook voorzitter van de voetbalclub geweest en ook al omdat we een leuke Toneel- Cabaretclub hadden, heeft hij toen een mooie revue voor ons geschreven. Ik herinner me ook, dat we eens onze Kerstkaartavond in het Blauwhuis organiseerden. Tool stelde dan altijd een of twee pannen snert ter beschikking van de deelnemers. Toen een groepje leden zich in de keuken bevond stelde iemand voor heimelijk een worst uit de snert te halen en dat is dan ook gebeurd. Ik weet niet meer, of ik er zelf ook van gegeten heb, maar wel weet ik nog, dat Tool razend was. Het was ook een rotstreek. Maar nu weer een her innering. Leeuwarden Jac. Bakker STELWAGEN Toen onlangs in 't Kleine Krantsje de foto van het poortje aan de Achter de Hoven stond, zag ik me alweer door dat steegje lopen: daar hebben vroeger veel bekenden van mij gewoond. Op School 13 had ik wel vrien den, die daar woonden en toen ging ik wel met hen naar huis. Achter de Hoven was toen een gezellige buurt. Als j e het nu ziet, dan ligt het er belabberd bij, wachtend op betere tijden. Net is de bakkerij van Stelwa gen weer in een open plek veran derd. Wat heb ik daar wat voet stappen neergezet! Wat een prachtige winkel en bakkerij was dat voor j aren. Baas Wieger Stel wagen was een fijne man en zijn vrouw en zoons Henny en Sietse. En maar voetballen op het pleintje. Henny en Sietse konden goed voetballen; zij speelden bij Friesland. Ook haalden ze wel trucjes uit en dan was de boot aan. Er zijn verscheidene bakke rijpantoffels over het hek de straat opgegaan. Prachtig. Sietse is veel te vroeg overle den, maar Henny (Stelly) zie ik nog wel eens. Leeuwarden Rinze v.d. Heide DEFILEE Ik heb een bemerking op de door u geplaatste foto van de heer Jelle Foppema van het difilé voor de autoriteiten, op gesteld voor de Beurs. Deze foto is niet ge maakt in september 1945, doch op zondag 13 mei 1945. Het defileren van Canadezen, ver zetsstrijders, politie is de geschie denis ingegaan als de 'Church- Parade". In de Grote Kerk werd namelijk de dankdienst voor de vrede gehouden. Het hoofd van de Canadese be vrijdingstroepen was kolonel H. G. Sandercock. Als vertegenwoordiger van de Nederlandse militaire troepen trad op luitenant-kolonel S. Aninga in zijn functie van militair commissaris van Friesland. Dat was een vreugdevolle dag destijds na 5 jaar ellende! 't Kleine Krantsje, groots in het oproepen van herinneringen! Haarlem W. F. Hijgenaar WIENER CAFE Er is in vroeger jaren op de Eewal of op de Wortelhaven een "Wie ner Café" gevestigd geweest. Welke abonnee van 't Kleine Krantsje zou mij iets over de directie van dit café kunnen ver tellen? Traden er ook artiesten op en was er levende muziek? Ik neem aan van wel, want in die tijd was er overal in de stad 'le vende muziek'. Leeuwarden Ritsko van Vliet senior PAND SLAUERHOFF Heeft uw redactie of een van de lezers van 't Kleine Krantsje een kaart of een foto, waar het pand van Slauerhoff aan de Voor streek op staat, vooral met het bovengedeelte, dus vanaf de Ee wal gezien tot aan de Konings straat. Ik heb daar namelijk de eerste jaren van ons huwelijk - nu drie en dertig jaar geleden - gewoond. Er was toen een erge woningnood en het bovenge deelte werd ons toen toegewe zen. Wij hadden zelf het idee, dat daar vroeger een hotel was geweest, want er waren boven wel een achttal kamertjes. Wij hadden een kamer aan de voorkant en moesten, om naar de keuken te komen, een gang van wel vijfen twintig meter doorlopen. Aan deze gang lagen al die kamertjes. Onze oudste werd daar geboren en nu wilden wij graag een pente kening van zijn geboortehuis la ten maken, vandaar mijn vraag naar foto of kaart, die ik tot nu toe nergens kon bemachtigen. Eventuele kosten betaal ik graag. Heerenveen Mevr. S. Bakker-Rauwerda (Hiddingastraat 13) In het pjand Voorstreek 32 was inlvroeger jaren het zeer bekende Café Neuf. We weten het niet, maar Men kent er de Friese verhoudingen en is bereid plaatselijke en provinciale belangen te dienen het is mogelijk dat deze zaak ook hotelaccommo datie had en dan zouden de vele kamertjes op de bovenverdieping zijn ver klaard. Het Café Neuf heeft al heel lang geleden z'n deuren gesloten en la ter breidde de firma Slauerhoff zich in deze richting uit. Red. 't KI. Kr. SCHOOLFOTO Naar aanleiding van het artikel van mr. J. S. Bijl in 't Kleine Krantsje nummer 422 over de foto van de school in de School straat in Huizum, wil ik proberen nog iets te vertellen van de meis jes en jongens, die er op voor kwamen. In de eerste plaats Hendrik Meyer: hij was niet de zoon van de touwslager, maar hij werkte meen ik op het kantoor van de Nutsspaarbank. Rommert van der Ley, die in de Huizumerlaan woonde, werkte op de Provinciale Griffie. Frouk- je Spieksma is onderwijzeres ge worden, net als Catharina Terp stra, die ook in de Huizumerlaan woonde - zij is al overleden. Wieger Andriessen uit het Dorp Huizum is gemeentesecretaris geworden in Smilde. Bertus Ou dendag (ook Dorp Huizum) heeft de kruidenierszaak van zijn ou ders overgenomen. Geertje Schuurmans, een doch ter van de bakker in de Schrans, woonde later in Lochem. Boukje Bruinsma uit Leeuwarden is jong overleden; ook Jan Flapper uit de Schrans is al overleden. Tiet van Asperen was een nicht (Vervolg op pag. 11) De panden aan de Voorstreek met op de hoek van de Koningsstraat, rechts van de kiosk het vroeger zo bekende café Neuf.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 4