T HET MOOI SNEEUWD VANNACHT HET VERHAAL VAN DE BIEBELDIEF JONGES, WAT EEN FEEST 't Het sneeuwd. Mooie rulle, warrelende sneeuw. Bij't op staan 's morges bliekt alles be dekt te wezen met een smette loos wit laken, de straten, de tunen, de huzen, de bomen. De jeugd krijt het druk. Eerst in opdracht van Vader en Moeke een padsje make naar 't huuske en as strooie, sudat gien een een buteling make sal. Dan 't gankje naar de kiepeloop en 't nachthok en dat tegeliek even uutmeste, skone as er onder in, de kiepen even voere, kieke of er al eiers binne en die beesten skoon drinkwater geve. De kie pen hewwe het goed bij ons. PADSJE MAKE As dat klaar is voor huus een padsje make naar de weg, het stoepke skoon en even an buur vrouw vrage, of je hur oek even helpe kantie met het begaanbaar maken van een en ander, wat inne regel blied aksepteerd wudt en wat je dan oek met een franse slag uutvoere. Niet, dat je het niet doen wille, mar je mutte je brood oek nog naar binnen iverke en Moeke siet er op toe, dat je niet skrokke, want dan verteert het niet en dat su toch sonde weze. En je sitte oek nog te spinnen om naarskool te gaan, want voordat Meester begint mut je nog met- helpe gliedbaantsjes te maken. En de meiskes uut de klas mutte nog inseept wudde en, wat be- langrieker is, je mutte je self nog insepe late deur't meiske, dat je het leukst viene. En dan komt Meester te staan voor een klas met allemaal roodgloeiende gesichten. En veul kienders, die inne hannen blaze, want 't kan bliksems koud weze, as je so inne sneeuw inne weer weest binne. Meester mut er oek even an wenne, dat de kienders na de sneeuwpret even tied hewwe mutte om weer anne dagelijkse routine van tellen en rekenen te wennen. 's Middags as we uut skool kom- me binne de gliedbaantsjes, waar we 's morges so druk an werkt hewwe, met kachelas on- bruukbaar maakt. Mar je mutte toch eerst naar huus om te eten. En dan liefst so gauw mogelijk, wantje wille, voor de skool weer begint, graag weer an 't sneeuw- leven deelnimme. Mar nou komt er oek nog sneeuwbalgooien bij, waarvoor je 's morgens, behalve een paar so uut huus in 't dakraam vanne buren, gien tied voor had hew we. Weer inne skoolbanken sitte we ons te vekneukeren wat de mo gelijkheden binne na skooltied. Moeke staat er op, dat je je eerst even melden komme. Een kopke thee en een desy koekje en dan de straat weer op en de sneeuw in. Het vriest een bitsje en de sneeuw is wel goed. Mar der leit nog niet genoeg om slankje loop te speulen. }e wete wel. Een lange gliedbaan, een hele lange rij vanne kammeraden achter mekaar, han in han, met vaart over de baan an't glieden, so hard as mar mogelijk is. An't end lope de voorsten in een bocht langs de baan terug, waar- .er kwam een jeugdig man persoon langs met een mopie bolhoed op sien hoofd deur de achtersten een reuzeslin ger make. As se teminste ruumte hewwe om uut te lopen. Want ik hew het wel es metmaakt, dat de laasten een opduvel teugen een hek ankregen, dat het niet mooi meer was. Voor mij hoeft dit spultsje dan oek niet. Mar soas seid, daarvoor mutte je echt dik-' ke sneeuw hewwe en sover is't nog niet. DE LOL AF Vanne gliedbaantsjes is onder tussen de lol oek af. En wat gaan we dan doen? Wel, met een troepke jonges op sjouw om te sien, wat de mogelijkhedenbin- ne. De meiskes sitte tuus met met vijf en twintig of vieftig maal een of twee rechts en drie averechts en daar hewwe dus gien boodskap an. Mar ja, wat doen we nou? Open ramen en dakramen binne er oek niet veul meer. En nou dreigt de verveling. En 't wurdt er oek niet warmer op. Herke, een klasgenoot uute Ver lengde Schrans, vient er wat nijs op. Hij mist met gewone sneeuwbal len een paar keer een open raam, wat hem nogal wat giftig maakt. Hij komt tot de conclusie dat sien sneeuwballen te licht binne. Hij seit, se zvudde beter, ak der een paar steentjes in doen. Bij buur man Feitsma leit wel een hoop grint. Mar de meeste kameraden binne heter niet met eens. "De hest nog kans oek dast een ruut ingooist en dan hewwe de poppen mooi an 't dansen." Mar Herke set sien sin deur. Hij is net bezig met de bereiding van een serie "met", of daar komt een nog jeugdig manspersoon voorbij met een mooie bolhoed op sien hoofd. Nou kanne je inne winter een hoop dingen doen, mar een troep sneeuwbalgooiende jonges pas- sere, da's niet vestandig. Harke is krek klaar met sien serie "zwaar" en hij levert meteen het bewies, dat je hiemiet betere uutkomsten hale kanne, as met de originele sneeuwballen. Met de tweede gooi gaat de mooie bolhoed al teugen de grond. De man draait sich nog vlugger om dan dat je het beskrieve kanne, hij siet Herke nog inne "hewjustgooidhouding" staan en gaat meteen, de hoed de hoed latende, achter Herke an, die't het as een haas op een lopen set. Mar de man is een tikkeltsje de meiskes uut de klas mutte nog inseept wudde vlugger. Hij loopt op skunen en Herke op klompen. Voor 't eind vanne straat sal ie Herke griepe, mar die valt - of laat sich valle - en begint meteen as een razende te skreeuwen: "Moeke, mien moeke, wat he'k een piene, au, au, help mie toch, help mie toch ik sal nooit weer rottig doen, Moeke, Moeke!" Wij skrikke ons het apesuur van wat er gebeurt en de meneer zveet bliekbaar helemaal niet, hoe ie an mut met disse sichtbare ellende, want Herke blieft mar oppe grond rollen en hij jammert mar deur. Anne houding van meneer kanne je sien, dat ie bang is in ernstige verwikkelingen te raken. Hij draait sich haastig van Herke af en komt onse kant weer uut, bliekbaar om sien hoed op te halen. En nou wudt het oek meteen dudelijk, wat er met Herke anne hand is. Want meneer is nauwe lijks een meter of tien van hem fut of Herke's sneeuwballen suze hem alweer omme oren. DUBBEL. Terwiel wij dubbel legge om disse verrassende ontknoping, grist meneer sien hoed uut de sneeuw, schudt sien wieze hoofd en gaat stens weegs Eindhoven Joop Hidma Vervolg van pag. 5 wief zolang op de krode zitten ging- Japkema had et vreemde stel al vanuut zien kamer met gemeng de gevoelens gadeslagen. Zien gezicht ston op storm toen ie zag dat die ongure kerel op zien deur afkwam. Hij must niks van dat skooivolk, dat de wegen bevolkte, hewwe. Et waren allemaal dogenieten, zei ie, grote dogenieten. Hij deed de deur open en voor dat de man wat zegge kon snauwde Japkema de kerel toe, niks te sliepen, fut, en smeet de deur dicht onder luud keffen van et skipperke. Verbluft, verbouwereerd deur dizze onverwachte ontvangst liep de kerel weer naar de weg. Hij ging nou naar et huuske waar de gezusters Stellema woonden. Anne deed de deur open. Ze was alleen tuus, Siene was even naar et dorp. Hier zag de kerel een makkelike prooi. De kerel fleemde, het de vrouw soms oek skeren of messen te sliepen. Maar Anne had gien skeren of messen te sliepen. Nee man, ik hew niks voor je, zei ze. En toen paste de kerel een ouwe truuk toe om in et huus te kom men. Kan ik soms wat water krije van de vrouw, ik hew zo'n dust weet je- Jawel, zei de niks kwaads ver moedende Anne en ze liep et huus in om wat water te halen voor de kerel. En dizze liep et huus brutaal in en ston al in de kamer toen Anne met een koem water terug kwam. De indringer nam de koem wa ter. Et oog van em viel op de staten- biebel die op et kasje lag. Wat is dat een groot boek dal daar op et kasje leit, is dat een biebel? Ja, zei Anne, dat is een biebel, een statenbiebel, een erfstuk. Zeker wel een kostbaar exem plaar, is dat goud, dat slot. Ja, dat is goud, zei Anne, die zich niet meer op heur gemak voelde. De kerel had nou van die gemene ogen. Plotseling kreeg Anne etkoemke water in et gezicht. Toen pakte de onverlaat et ouwe meens vast en smeet heur op de grond. Vervolgens griste ie de kostbare biebel van et kastje. Hij haastte zich om weg te kom men. Hij vluchtte de kamer uut en liep regelrecht de ouwe Japkema teu gen et lief Ja, zei Japkema, toen ie even later zat bij te kommen van et pak slaag dat ie die gemene kerel, die lange sladood, geven had, et binne allemaal dogenie ten, grote dogenieten, al dat skooivolk langs de weg. Hij keek naar Anne, die er nog wat verslagen bij zat. Gaat et al weer, vroeg ie. Ja, zei Anne, maar et was wel een skrik. Maar, vroeg Siene, die intussen tuuskommen was, hoe kwam- men je der bij om naar ons te kommen. Nou, kiek, zei de held, de over winnaar, ik had die kerel bij mien deur wegjaagd en ik ston em voor et raam na te kieken toen ie naarjimme huus toe ging. En toen dat zo lang duurde docht ik bij mijzelf, Japkema, docht ik, dat doogt daar niet, hiernaast, vooruut der op af. Nou, ik had geliek, is 't niet zo. Wil je wel gelove dat mien han nen der nog zeer van doen. Fui, fui, wat hew ik die kerel op zien donder geven. Japkema zat bij de herinnering daaraan vergenoegd voor zich uut te kieken. Affijn, besloot ie, et is allemaal goed aflopen, die kerel zal hier wel nooit weer komme en de biebel leit weer op zien plaats. Bart van der Weerdt. MET OF ZONDER BAARD "Een bankje van honderd of je leven" schreeuwde de boef. "Late we er vieftig gulden van make" stelde het slachtoffer voor, "ik bin al half doad vanne skrik "Beste ouders" schreef de jonge man, "ik ben nu een maand in de stad en ik heb al vier betrekkin gen gehad. Daar staan jullie ze ker wel van te kijken, he" Hoe vaak heb ik thuis niet moeten horen, dat ik nóóit aan een be trekking kwam!" "Wat heb ik nou geschoten?" vroeg de kippige zondagsjager aan de jachtopziener, toen die uit de struiken te voorschijn kwam. "Hij kreunt, dat ie Kuipers heet. antwoordde de jacht opziener. "Jij bent eeuwig en altijd te laat," bitste de vrouw. "Op onze trouwdag wasje zelfs te laat." "Ja, maar niet laat genoeg" ver zuchtte de man.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 6