VERDWIJNEN KUNSTSCHILDER WERD DRAMA VOOR VRIENDIN nnova MYSTERIE NOG NIET OPGELOST TOCH GESNEUVELD? "vaeueA ALS'T VERKEERD GAAT IN T VERKEER. Brillen Center cDameS(fMode Het spoorloos verdwijnen van de 'Leeuwarder' kunstschilder Rob Röhrkohl, direct na het einde van de tweede wereldoorlog, blijft vooralsnog een volstrekt mysterieuze zaak. 'Niemand weet wat het lot van de schilder Röhrkohl was' schreven wij een vorige maal en zo is het nu nog: hoewel wij zeer veel reacties kregen van lezers van onze krant, die de schilder of diens vriendin goed hebben gekend, ontvingen wij (nog) geen enkel bericht, waaruit wij konden opmaken wat er werkelijk met hem is gebeurd, nadat hij als Rijksduitser in Duitse militaire dienst ergens in ons land krijgsgevangen werd gemaakt. Is hij dan toch nog omgekomen in de woelingen van de bevrijdingsda gen? Of heeft hij redenen gehad zich nimmer meer in Leeuwarden te vertonen of nog eens wat van zich te laten horen? Niemand, die het weet. Robert Röhrkohl, we schreven het in ons vorige nummer al, was in 1900 geboren in het Rheinland en kwam in de twintiger jaren naar Leeuwarden. Hij bewoonde een woonschip, dat ergens achter de P. E. B. centrale lag en hij had een vriendin die boven de zaak van Schwaner woonde op de hoek van het Naauw en de Groentemarkt. Röhrkohl maakte zeer verdien stelijke schilderijen, o.a. land schappen en portretten, die hij wel exposeerde in een vitrine aan de Wirdumerdijk. Tegen het einde van de oorlog werd hij als Rijksduitser gedwon gen dienst te nemen in het Duitse leger - sommige abonnees heb ben hem in die laatste oorlogsja ren op verschillende plaatsen in ons land nog gezien. Ook werd het bekend, dat hij de oorlog overleefde en krijgsge vangen werd gemaakt wat er daarna met de kunstschilder ge beurde bleef voor iedereen een vraag. Omdat hij hier jaren en jaren met genoegen had gewoond en ge werkt en hier bovendien een vaste vriendin had wonen, lag de verwachting voor de hand, dat Rob Röhrkohl vroeg of laat zou terugkeren naar Leeuwarden. Maar zoals gezegd, dat is nooit gebeurd - niemand heeft ooit meer een levensteken van hem gehoord. Wel echter weten we nu, dat het verdwijnen van Rob Röhrkohl dramatische gevolgen heeft ge had, misschien ook voor hem zelf, zéker voor de vrouw met wie hij bevriend is geweest. FROUKJE KOOPS "Wie heeft de tot dusver onbe kende vriendin van de schilder gekend?" - dat vroegen wij de vorige maal en die vraag kregen wij veelvoudig beantwoord. De vriendin was Froukje Helena Koops, geboren op 23 februari 1901 als dochter van de te Beers wonende predikant Gerard Jan Koops (1863-1924) en diens vrouw Johanna Leonore Mertens (1873-1914). Froukje Koops was als telefoniste werkzaam op het Telefoondis trict en ze moet wel eens 'een beetje vreemd' zijn geweest. Toen haar vriend eind 1943 was opgeroepen in militaire dienst benaderde zij haar collega Hein Cats met de mededeling, dat zij een vreemde droom had gehad: haar huis op de hoek van het Naauw zou door oorlogshande lingen getroffen worden en alle schilderijen van Rob Röhrkohl, die ze thuis had, zouden verteerd worden door het vuur. Konden de doeken nu niet bij Cats in de Vincent van Goghstraat worden ondergebracht? "Maar bij ons kan ook best wat gebeuren," reageerde mevrouw Cats, waarop Froukje opmerkte dat zij veel te nuchter was. "Ik heb het gedroomd en die droom komt uit!" Onze abonnee, de heer H. Ger- Onze abonnee, de heer Haye Kramer te Giekerk, veelvoudig Fries schaakkampioen, heeft Rob Röhr kohl gekend als schaker bij Philidor - ook hier was hij een graag geziene figuur. De heer Kramer herin nert zich verhalen uit de naoorlogse tijd, waarin ge zegd werd, dat Röhrkohl op het eiland Texel was gesneuveld of zwaar gewond. Deze berichten zijn in tegenspraak met die over het wegvoeren van de kunstschilder in krijgsgevangenschap, maar ook hierover bestaat geen absolute zekerheid. Dan toch nog gesneuveld misschien? meraad te Goutum, destijds hulp besteller van de P. T. T., die op verzoek van Froukje Koops wel meer klusjes opknapte, heeft toen alle schilderijen - 'een grote handkar vol' - in de Vincent van Goghstraat afgeleverd. Na de bevrijding zijn de doeken daar weer door Froukje Koops vandaan gehaald. Het echtpaar Cats mocht toen wel een paar schilderijen houden, "want" zei Froukje "er is nou toch niemand meer, die een schilderij van een Duitser koopt!" DE KWAADSTE NIET Maar déze Duitser was de kwaadste niet: al onze berichtge vers noemden hem een bijzonde re aardige kerel, een aimabel mens en beslist niet pro-duits. Bij Hein Cats kwam hij wel eens een avond schaken, de nu acht en tachtigjarige kunstschilder Si mon Kamminga zocht hij wel eens in Berlikum op. De heer Kamminga had de in druk, dat Röhrkohl financieel door zijn vriendin werd ge steund: "Hij kon onmogelijk le ven van de schilderkunst, je kon er het zout in de pap niet mee verdienen in die tijd; doeken, waar ik nu wel duizend gulden voor krijg, leverden toen niet meer dan een tientje of vijftien gulden op". Onze abonnee, mevrouw T. G. Meinardy-Wiersma te Eelde Vervolg op pag. 8 was er ook achter de huidige Harmonie een hoog bolwerk, waarop een indrukwekkende windmolen stond. Officieel heet te die molen 'De Hoop', maar ze werd, tegen de tijd, dat ze door afbraak verdween, gewoonlijk de molen van Ruding genoemd, naar de toenmalige eigenaar. Op een julidag in 1883 ontstond er rond de molen nogal wat consternatie, toen er plotseling een van de wieken brak. Het zware onderdeel kwam op de galerij terecht en kreeg onmid dellijk daarna zo'n klap van de volgende wiek, dat het in tweeën ging- Een van de delen stortte vervol gens naar beneden en viel boven op een in de gracht liggend schip, dat hierdoor zware beschadigin gen opliep. Twee jaar later werd de molen van Ruding op afbraak verkocht, waarna men de bolwerken op deze plaats ging afgraven en de toestand ontstond, die we nu nog kennen: een lineaalrechte Wil lemskade, die in niets meer her innert aan het stukje natuur schoon, dat hier eens is geweest. Dit is de romantische omgeving waarin Rob Röhrkohl jarenlang met zijn woonschip lag. Links het oude Panwerk, rechts het voetpad naar Wijlaarderburen. Laat het nooit aan uw ogen of aan uw bril liggen. Laat uw ogen op hun conditie door de vakman testen. Kies de betere bril. Dat is nooit te duur. Een vakman blijft veiliger. f/ft\ yyr'/ci'i/teif/ Nieuwestad 61A - Tel. 123782 St. Jacobsstraat 23 Leeuwarden Telefoon 128739

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7