"WE HEWWE HEEL WAT AFKAATST INNE BUURT VANNE SCHRANS" TUSSEN DE TIENDE EN TWINTIGER JAREN Bekius naar Meester Haenen. GOEIE MEESTER We waren net 't nije skooljaar begonnen -). 't Is net of je vanne warmte inne kilte terecht kom- me. Toch mut meester Haenen een goeie meester weze. Nou, dat is ie seker. Hij het mien broer so maar klaarstoomt voor skool twaalf van meester Van der Laan. Hij mut 't wel kanne, andus had Kaje 'm disse opleiding niet doen laten en die't naar 't Saai- land gaan, wudde oek deur hem behandeld. Hij weet krekt wat'r voor nodig is, want sien seun en sien dochter schiene d'r oek weest te hewwen. Opeens seit een ander: hewwe jimme -jim kaatshannen wel 's goed bekeken. En ie draait de palm van sien rechterhand naar boven. Ik vien dat 't net vierkan te bakjes wudde. Nou, ik sien 'r niks anders an as dat se verrekt smerig binne. Ja jong, dat komt van die bal die 't iedereen maar wat 'metgeeft' sogenaamd opdat ie meer vaart krijt. Een tiedsje leden, hadden we voor skooltied een potsje kaatst, en ik kom bij Meester Bekius de klas binnen en hij siet mien hannen en seit: "Gaan mar gauw even naar dien Moeke en seg dat se dien hannen en armen een goeie beurt geve mut. En vanmiddag een kwartier nablie- ve om in te halen." Tot overmaat van ramp raakten de vlechten van Sjoukje, die 't voor ons sit, oek nog met de punten in onze inktpot en mien buurman en ik natuurlijk de se- gaar. Maar het viel met toen we anne strafregels zaten. Meester Dassen kwam oek inne klas en Meester haalde uut de kast een apparaatsje te voorschien. Hij mut wel vonnen hewwe dat wij nieuwsgierig waren en ie houde ons 'r oek niet buten. Hij sei teugen ons: "Dis'n distilleerap- paraatsje en Meester Dassen en ik wille's even kieke hoeveul alcohol of 'r in dat bier sit watste na't klaatsen soms an skolieren geve die't potsje metdoen. Mis kien wel niet met kwaje bedoe lingen, mogeluk uut goedheit maar Meester Dassen en ik die 't hoord hewwe dat 't gebeurt, hewwe d'r gien vrede met. Niet allienig omdat we geheelonthou- (Vervolg op pag. 11 GOEIE KAATSERS As 't weer maar goed was hadden we vaak al een potsje achter de rug voordat we naar Meester Bekius of Meester Haenen afzak ten. D'r waren oek erg goeie kaatsers bij onze groep. Nim nou Melle Feenstra uutte Westerstraat. Sien Vader leefde niet meer en sien Moeke had een zwaar bestaan met 't versorgen vanne was voor andere mensen. En toch hew'k selden een vrien delijker mens ontmoet dan vrouw Feenstra en Melle was self oek van het vriendelijke slag. Hij mocht oek altied mette grote kaatsters metspeule en krek as disse kauwd'ie as ie an't kaatsen was oek op 'n pluk gras, sodat de Witmassumer d'r grasgroen uit zag, want d'r wudde wel anno- men dat je de bal voor de opslag 'n bitsje 'bevochtigden' om 'm flink vaart geve te kannen. As je dan oek in 't perk 'n pripper van Melle te verwerken kregen, dan was't een geluk as j'm goed rake konnen want meestens kwam je d'r niet ante pas as Melle opsloeg. Daarom was ie bij de grote speu- lers oek so in trek. Trouwens as ie met ons metdeed, dan hield'ie d'r wel rekening met dat we met die harde prippers niet so goed raad wisten, 't Was een heel prettige kameraad voor ons. 't Kaatsen kwam een klasse ho ger as teugenover Melle, Hannes Dolstra set wudde. Hannes was We hewwe heel wat afkaatst inne Schrans tussen de tiende en twin tigerjaren. 't Is voor de jeugd oek 't mooist denkbare tiedverdrief, oek omdat je nooit de kans lope mekaar kepotte knibbels, sche nen, enkels, koppen of geestelijk letsel toe te brengen, so as bij 'tsjotten. As je maar een goed veld hewwe met kaatsen, hew je oek allienig nog maar een goeie Witmassumer nodig om speule te kannen. Perk en de opslag, daar kan je alle materiaal voor bruke wat so in de vrije natuur te vienen is. En wij hadden geluk inne Schrans, dat net inne tied dat we 'n bitsje kaatsriep wudden, 't land van Wiebenga bouwriep maakt wud de en toen de daaruut volgende rotzooi opruumd was hadden we in de seumer het mooist denkba re kaatsveld. de andere sterke man in onze jaargroep en 'n heel ander ka rakter dan Melle. Meer agressief, so as dat teugeswoordig anduud wud. Hannes kaatste oek op een heel andere manier as Melle. As dat so ging, speulden we oek vaak in parturen van drie. So gewoon speulden we altied twee teugen twee. Maar met Hannes an de ene kant en Melle an de andere was't altied span nend en zat d'r oek de lust in om te winnen. Mette opslag was Hannes Melle welles de baas, omdat sien prippers nog lager en harder waren as die van Melle, maar in 't perk en in 't veld won Melle het DISCUSSIE En dan was'r na de partij of partijen wat teugeswoordig an duud wud met discussie en wat uutliep oppe gebrukelijke harses- krabberij dat meestal kalm begon maar langzamerhand uutgroeide tot een krachtmeting. We hewwe 't s'n keer metmaakt dat 'r gelei- deluk de vraag groeide: wie is de sterkste. En op een gegeven ogenblik seit Hannes: "Melle, se segge dat'st erg sterk bist. Is dat so?" Melle nam de uutdaging an: "As se 't segge voel'k 't oek wel so." Toen spuugde Hannes oppe grond en sei: "Pak die dan's op." Wat Melle prompt deed en deur de consternasie - gienien had verwacht dat ie dat doen sude - de kans kreeg om 't in Hannes sien toet te wrieven, met modder en al. 't Kwam allemaal so onver wacht en so verrassend en uuteindeluk wudde d'r so lacht in 't voordeel van Melle, dat na enkele handgrepen de stried luw de en we weer bij mekaar in 't gras terecht kwamen. Inne regel wudden 'r dan omme aanvoerders weer nije porturen vormd en dan ging 't er weer omlangs. En och, as dan de son 'n bitsje skiene wil en je siene al je kameraden druk in beweging en, in 't spul opgaand om je heen, in 'n kleurrieke omgeving, dan kan 't niet anders of je mutte d'r goeie herinneringen uut overhouwe. So as van de oek nogal kleurrieke gesprekken as we na de sport op ons dooie gemak in 't gras lagen uut te rusten van de inspanning, die 't kaatsen toch in hoge mate van je vraagt. As 't dan een tied stil weest het, dan komme oek de verhalen los. Ik fien 't toch wel een hele overgang van meester UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 'Leeuwarden - Hoekst ersingel'staat er in zeer fraaie letters op deze kaart, maar dat is niet juist: wat we hier zien is het Hoeksterend met de Voorstreek op de achtergrond - de Hoekstersingel lag achter de rug van de fotograafDe kaart, uitgegeven door "V.R.A. is interessant, omdat het gebouw van de Lichtbedrijven er nog op staat en. de muur om het terrein van de vroegere Gasfabriek. Trouwens, ook de gracht veranderde helemaal: waar dat skütsje lag, raast nu, over de overkluizing, het autoverkeer.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 9