BRAND BLUST ZICH ZELF IN MEMORIAM MR. JESSO GOOCHELAAR-TELEPAAT-HYPNOTISEUR inn In februari overleed op 78-jarige leeftijd de heer Jetze H. Schram. Hij woonde sedert 1970 in de Huizumerstraat te Leeuwarden. Jetze Schram werd geboren op 1 juni 1904 te Arum. Weinig van zijn buurtbewoners zullen gewe ten hebben, dat Schram tussen 1935 en 1950 een bekend goo chelaar, telepaath en hypnoti seur geweest is. Tussen 1935 en 1938 heeft Schram een kiosk gehad in Rijs, waar hij allerlei souvenirs ver kocht. Zijn ouders zijn in het bezit geweest van Hotel Jans in Rijs; het kan ook zijn, dat ze dit hotel gepacht hadden. Maar Jet- ze Schram, wiens hart naar to neel en antiek trok, heeft niet lang in deze zaak gezeten, van daar later die kiosk, en nog later zijn vestiging in Leeuwarden. Velen zullen hem ook van de postzegel-handel kennen, want Schram heeft jaren in postzegels en munten gehandeld. DUO JESSO ALTO Zijn eerste voorstellingen heeft hij in Sneek en Gaasterland gege ven. Hij moet het vak hebben geleerd van een buitenlandse hypnotiseur, die in een hotel in Scheveningen woonde en daar ook les gaf. Tijdens de mobilisa tie van 1939-1940 is hij veel voor militairen opgetreden. Vanaf 1940 heeft Schram samen met Rinke Eekhof onder de naam: duo Jesso-Alto, gehele avonden verzorgd. De eerste keer, dat ik hen zag optreden, was in oktober 1940 in het Leo-gebouw aan de Nieuwebu- ren. Voor de pauze werd een goochelshow gegeven in de vorm van een schets; na de pauze kwam het opsporen van een voorwerp, dat door iemand van het pubhek, ergens in de zaal of aan een persoon verstopt was; hypnose, en ook katalepsie. Schram liet zijn gehele lichaam stijf worden en zich vervolgens op twee stoelleuningen leggen door twee helpers uit het publiek en dan mocht iemand op hem staan, ten bewijze, dat hij zich in een kalateleptische toestand be vond. Er is eens iemand met een on zorgvuldige sprong van zijn li chaam gesprongen met het ge volg, dat Schram zijn gehele le ven pijn aan zijn onderbuik heeft gehad. Van alle telepathen, die Friesland rijk was, heb ik nog nooit iemand gezien, die zo vlug er in slaagde een voorwerp op te sporen of een opdracht uit te voeren. Hij was ook zeer goed bespraakt. Hij oefende dit vak uit in een tijd, dat Van Keulen (Kara el Hammed), Jan Riemersma uit Grouw ("de Friesche fakir - Jean Rimèra") volle zalen trokken. Jan Rie mersma was enige tijd uit Austra lië in Grouw met verlof; ik neem aan, dat hij al weer vertrokken is. Hij is dus "de laatste der Friese telepathen". Het compagnonschap tussen Eekhof (Alto en Schram (Jesso) zou tot ongeveer 1943 duren. Zij werkten in de drie Noordelijke provincies. Hebben ook met het gezelschap van Henk Stuurop ("Dieseltrein-Cabaret", later Metro-Vatiété) gewerkt. Schram weigerde lid van de Kul tuurkamer te worden, kon toen alleen nog stiekem optreden en moest nog later onderduiken. Schram, die een Theosofische (Blavatski, Okott, Krisnamurti) en Antroposofische (Rudolf Stei- ner) levensovertuiging was toe gedaan, was een tegenstander van het Nationaal Socialisme. Hij stopte dus eind 1943 met het artiestenvak. Ook Eekhof is later gaan onderduiken en werkte na de oorlog onder de naam Morini. Na de oorlog heeft Jetze Schram onder zijn toneelnaam Mr. Jesso nog enkele jaren gewerkt, maar het ging na 1945 met het variété bergafwaarts. Er waren ook nog nieuwe "telepatische sterren" en "Wondermensen" bij gekomen. Het is wel vreemd, dat Friesland altijd goed voorzien is geweest van deze amusements kunstenaars, want meer waren zij niet tenslotte. Ik noem hier nog Joop Fenstra, die met zijn vrouw, onder de naam Ligando Annelies optrad; Joop Ree- nalda, die onder de naam Rinaldo optrad. Hun nummers waren goed en zij hebben nog enkele jaren volle zalen getrokken, ook bij de matinées op de dorpen, waar kermis gehouden werd. Kara-el-Hammed is wel de meest bekende van hen geweest, maar dat kwam ook door zijn aparte manier van brengen. Hij was de eerste in Friesland, die er mee begon, en is zelfs voor Faveur in de Zuidelijke provincies op tour- née geweest. Jetze Schram heeft ook jaren volle zalen getrokken en hij vulde een gehele avond. In 1948 is Schram naar Amsterdam vertrokken en heeft daar tot zijn pensionering bij de huishoudelij ke dienst van de K.L.M. op Schip hol gewerkt. Maar zijn hart trok altijd naar het circus, de revue en het variété. Jarenlang had ik de bokkepruik op. Tot groot verdriet van mijn vrouw en kinderen. Niets hielp om er af te komen. Zelfs het aanschaffen van een echte bok baatte niet. En bij welke kapper ik me ook liet knippen, de bokke pruik bleef. Maar toen ik me het vorige jaar op 't Kleine Krantsje abonneerde, raakte ik hem plot seling kwijt. Nooit heb ik meer de bokkepruik op gehad. Tot groot genoegen van mijn gezin. Dank zij 't Kleine Krantsje. (F. F. te F.) Op deze foto zien we de Friese Fakir Jan Riemersma in actie. Nou ja, actie Het was een kunststukje, dat ook Mr. Jesso wel uithaalde. Hij ligt hier zo stijf als een plank uitgestrekt op twee stoelen. Velen heeft hij met raad en daad bijgestaan. Het is hem de laatste jaren zeer aan het hart gegaan, dat het "vak" zo aftakelde. Schram kon altijd iets missen, was eigenlijk geen zakenman, had alles voor een ander over. De laatste jaren was hij erg doof geworden, hij had al eens een operatie ondergaan; verloor eni ge jaren geleden zijn huisgenoot en leefde de laatste tijd erg terug getrokken. Schram werkte in een tijd, dat er nog geen televisie was, dat de mensen nog heel graag uitgingen, en ik zie hem in ge dachten nog altijd werken in het Leo-gebouw op de Nieuwe- buren (ook al lang verdwenen!), met een begeleiding van een man, met een zgn. eenmans- orkest, de bekende Sikke de Vries, die drumde en trompet speelde. Waren er nog maar van die leuke feestavonden! Het gordijn is nu helemaal geval len, maar de herinnering blijft aan een eminente collega en mensenvriend. Rust in vrede! Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior Eens heeft zich in Leeuwarden het zeldzame geval voorgedaan van een brand, die zich zelf bluste. Dat gebeurde in het begin van mei 1931, toen er in een nacht, terwijl de bewoners afwe zig waren, brand uitbrak in de keuken van een bovenwoning aan de Bagijnestraat. Het vuur deed de waterleiding smelten, waardoor het water door de keuken stroomde en de brand bluste. Niemand ontdekte het onheil, ook al omdat het benedenhuis geen woning, maar een werk plaats was. Pas de volgende morgen ontdek ten arbeiders, die in de werk plaats kwamen, de overstroming. Toen ze naar de oorzaak zoch ten, zagen ze dat er in de boven woning een fikse brand had ge woed.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7