EEN MOOIE MIDDAG MET DE POLS IN'T VRIJE VELD Haar en Baard. \0€ ye't de it'uiaf 33 Een mooi prentsje vanne Ver lengde Schrans, onlangs in 't Klei- ne Krantsje, het een hoop los- woeld in mien geheugen. Want late we wel weze, we hadden veul en leuke speulruumte inne Schrans, vooral toen't land van Wiebenga, in afwachting vanne bouwplannen, ter beskikking kwam vanne jeugd. Mar onze "esporatieruimte", soas dat teugenwoordig anduud wudt, lag toch in't verlengde vanne Schrans en seis in't ver lengde vanne Verlengde Schrans, daar waar disse uutwaaierde naar Hempens, Goutum, Teems en wat vedder sichtbaar wudde, asje de huzen passeerd waren en dat was nog voor het Nijlansdiek- je al het geval. En dan lag de volle kleurenriek- dom van't Friese land voor je. Er is gien frisser groen dan de tien tallen kleuren Fries groen. Het klinkt misschien wat eigenwies, mar dat groen, in combinasie met de overvloed an andere kleuren in't Friese landschap make het gesicht daarop tot een feest. Dat hewwe natuurlijk nooit so beseft inne jaren, toen we er mette pols op uuttrokken, mar dat komt onwillekeurig in je op, as je een bitsje swurven hewwe. OVERAL MOOIE PLAKKEN Mooie plakken binne er overal inne wereld, mar elk met sien eigen sfeer. Dan gaan j e vergelie- kingen maken en dan komt de Overiselsestraatweg met de mooie hoge bomenrijen in onze jaren, de wandelpadden an weerszieden en vandaar de wie- de blik oppe Friese greide met sien kleurespel, hier en daar een kapitale boereplaats en inne ver te de verskillende kerktorens, er heel goed af. We hewwe het al seid, dat besef ten we minder, toen we vanaf onze skoolbank de luchten in- Eenig middelzonder schadelijke deelenom het Haar zijne natuurlijke kleur terug te geven bevordert tevens de groei en werkt versterkend op de hoofdzenuwen de behandeling is zeer eenvoudig. Verder wordt men verwezen naar de brochure bij eiken fl, gevoegd. Eenig dépot alhier bij S. P. POSTMAEewal, waar verdere inlichtingen te bekomen zijn. (1871) specteerden, omdat we an niks anders dachten dan an een mooie middag mette pols in't vrije veld. En dat mocht van Vader en Moe ke alleen as't weer een bitsje tamelijk was. Want, so redeneer den se tuus, as het te koud is en se plonse inne sloot, dan hewwe se somar een longontsteking te pak ken en dat was in die tied een riskante saak. Vandaar dus onse overmatige belangstelling voor het weer en voor wat er in het hemelruum gebeurde op woensdag- en sater dagmorgens in't vroege voorjaar, toen Meester wel vaak denke must: Wat suden se nou weer hewwe, 't is net of sit ik alleen teugen de banken te praten. Wat dat inne sloot plonsen an- gaat hewwe es wat metmaakt, wat wij een eigenaardig geval vonnen. Toen we op een middag an't polsspringen waren kwamen we ergens op't Juffersreedsje te recht. Daar waren een paar jongens en een meiske bezig met kruud- draaien. Jimme wete wel: je ste- ke je pols inne sloot in een hoop kruud en dan draaie je de hele saak om het blok vanne pols en as er dan genoeg op sit, haal je de pols op en dan kanne je in't kruud soeke naar salamanders, stekelts- jes, swatte torren, waterskor- pioentsjes en wat er maar meer te vienen is watje voor j e aquarium bruke kanne. Disse kienders hadden oek al aardig wat inne wekpotten, die se bij sich hadden. Se hadden krek weer een nije trek binnen en het meiske su de saak uutraffele, mar se verstapte sich en se ging de sloot in, maar wel so, dat se op't water drieven bleef - bliekbaar oppe lucht onder haar jurk. 't Was krek een levende thee muts en so dreef se wel een paar meter ver, maar toen kregen de kameraden hur te pakken, sodat se niet eens al te nat wudden is. Mar toch dadelijk naar huus, dat was de boodskap. IN BEWEGING Nou kwam er op dat moment net een boer voorbij, maar die wu uur niet metnimme oppe kar. 'Beslist niet", sei hij. "Se mut in beweging blieve. Oppe kar su se mar kou te pakken krije. Wat jim wel doen kanne dat is anne boe rin vrage of se voor de kachel sitte mag, as jimme dan so gauw mogelijk droog guud voor hur hale." Eindhoven Joop Hidma was er aan de Doelestraat een opslagplaats voor suikerwerken en chocolade van de firma Jens- ma. Een vijftig jaar geleden is daar eens ingebroken, waarna een deel van de buit werd terug gevonden achter de Prinsentuin, keurig onder een partij bladeren verstopt. De recherche bleef hier posten, maar toen de dader van de in braak, een jongen van zestien jaar, de buit zou gaan inspecte ren, kreeg hij de politieman in het oog. Er volgde een bijzonder specta culaire vlucht over daken en zolders van woningen aan de Kalvergloppe, waarbij de jeugdi ge vluchteling de achtervolgende politieman met een ladder be dreigde. Tenslotte kwam de jongen in de Grote Kerkstraat terecht, waar hij zich achter een geparkeerde auto verschool. Toen was de rechercheur hem te slim af; met behulp van een net passerende burger kon hij worden gevat. De uiterlijke glans En 't uiterlijk vertoon Zijn nog geen bewijs van 't innerlijk schoon Vandaag, in de tweede serie van onze fotoaflevering "Langs de straat" twee afbeeldingen. De een moet zijn gemaakt bij de hoek van de Nieuweburen en het Schoenmakersperk, de andere is gemaakt op de markt, zoals we kunnen zien, want dat staat er op. Helaas weten we niet wie het zijn, de schilderachtige figuren, die het zich op dat hekje gemakkelijk hebben gemaakt en dat zullen we wel nooit te weten komen ook. De nummers een en drie dragen mooie geruite petjes, nummer twee heeft nog zo'n ouderwets petje op, dat we meer kunnen zien op foto's uit het laatst van de vorige eeuw en wat nummer vier, een jongere kerel, op z'n hoofd heeft is niet recht duidelijk. Mochten er lezers zijn, die ons kunnen inlichten over de identiteit van de leden van deze prachtige ploeg, dan houden wij ons daar voor van harte aanbevolen, zoals wij het altijd op prijs stellen re acties te vernemen uit onze lezerskring. Op de tweede foto zien we Roosje (of is het Betje?) Cohen, een van de tweelingzusters, wier vader, Salomon Cohen de schoenpoetser, wij een vorige maal al in deze rubriek hebben gehad. Roosje en Betje Cohen hebben tientallen jaren met hun geringe handelswaar, potloden en chocola, de Leeuwarder veemarkt bezocht. Roosje heeft als zodanig haar gouden jubileum nog gevierd; Betje was toen al een paar jaar dood. Dat de dames niet lelijk waren in hun jonge jaren kunnen we op deze foto wel zien. "Ja hoor, we magge gesien worde" zouden ze er zelf van zeggen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 33