Abonnement op T KLEINE KRANTSJE Giro 98 10 62 met vermelding: NIEUWE ABONNEE Oude nummers van 't Kleine Krantsje 2,00 per stuk Pakje met 30 oude nummers geen 60,-, maar slechts 10,-. (Per giro besteld - 98 10 62 - 16,50 per pakje) tot 1 januari 1984: 16,50 tot 1 januari 1985 (met welkomstpremie: boekje Populaire Leeuwarders) ƒ50,00 Tijdens de bezettingsjaren was ik eens op pad om vöor thuis wat bij een boer bij elkaar te schooien. Bij een stukje bouwland zag ik prachtige rabarber staan. In de verste verte geen mens te beken nen. Dus sneed ik wat van die stelen af en gedachtig de lessen van mijn vroegere schooljuf frouw, schoof ik een rijksdaal derbriefje onder de deur van het schuurtje door. Gelukkig was het geen raap. In de laatste oorlogswinter, toen de nood op z'n hoogst was, heb ik desondanks steenkool van wa gens gestolen, als er schepen bij de Vrouwenpoortsbrug werden gelost. De gewapende Duitsers wilden nog wel eens een oogje dicht knijpen, al stond er op de vier hoeken bij zo'n wagen een soldaat met de karwats in de hand. Het was een voldoeninggevende bezigheid, dus klopte er iets niet. Juf Wever gaf graag haar visie op de toekomst, zo ook tijdens de De politie zou met lange stokken, waaraan haken, de verkeers- overtreders uit de lucht pikken, politie gezeten in kleine vlieg tuigjes! Nü de helicopters, inge schakeld bij de verkeerspolitie, vooral op de Duitse autobahnen. Wie had daar ooit van gehoord in die tijd? Lochem Sara Boetes-Nicolai TELEFOONPALEN De vorige zomer werd er in 't Kleine Krantsje geschreven over de sport van het klimmen in telefoonpalen. De heer D. Beeks- ma noemde toen de naam van een Piet Carpay, die in een paal klom en er niet weer uit wou komen. De paal waar dat gebeurde stond op de hoek van het Cambuurster- pad en de Tjerk Hiddesstraat. Daar woonde de familie Carpay. Er ontstond altijd een hele op loop, wanneer er jongens die paal inklommen. Piet was erg vlug. Kwam er een ander in de paal, dan was Piet toch altijd eerder boven. Daar lag een rooster, Piet tilde het op, kroop er door en ging er dan op staan, zodat nie mand meer bij hem kon komen. Was alles weer rustig, dan ging Piet weer een eind naar beneden. Eens heb ik gezien, dat hij zich door andere jongens liet afleiden en toen was een ander hem on verwacht voor. Piet moest toen wel naar beneden, anders ging de ander op z'n handen staan. Ate Terpstra was de man, die hem toen uit de paal heeft ge sleurd Leewarden A. Algra Vervolg van pag. 30) verkeerslessen. Als het eens zó druk op de wegen zou worden, moest het verkeer naar boven toe uitwijken volgens haar. Er zouden dan we^en door de lucht geljouwd moeten worden! Te genwoordig heet dat ongelijk vloerse kruisingen, viaducten. De pol.dr. Posthumus rapporteert, dat er een Soldaat van dele Komp. 4e Batalj. bij het exerceeren op het plein voor het Paleis van Justitie een toeval heeft gekregen en bij den zadelmaker Van Daalen is ingebracht, waarna hij per draagbaar naar het hospitaal is vervoerd. Ten twaalf ure is de Stoomboot van Groningen, "Hunze II", komende van Harlingen, met geweld door het ijs gevaren en heeft de hardrijdersbaan geheel opengebroken. Daar de Noorderbrug ten gevolge der vorst niet gangbaar was, is die passage over de brug een half uur gestremd geweest, totdat de brugwachter door het aanwenden van kokend water die brug weer gangbaar had gemaakt en die stoomboot kon laten doorvaren. De pol. dr. Posthumus rapporteert, dan ten ongeveer elf ure op het Vliet onder de Blauwebrug een slede, geladen met goederen, toebehorende aan A. van der Weide door het ijs is gezakt, doch spoedig weder op het droge is gebracht, niettegenstaande de brug was afgezet en Van der Weide door de baanvegers was gewaarschuwd dat het niet vertrouwd was wilde hij zulks toch probeeren. Kennisgegeven door Lambertus Noordhof, knecht bij den heer E. Zeper, wonende op de Deinumer Zuupmarkt, dat even tevoren een vat zeep per ongeluk van zijn slede is gevallen en in een kelder van de weduwe Tuin in de Door politie dienaar Vellinga aan de wacht gebracht Martinus Leopold, oud elf jaren, wonende op de Weaze, die volgens verklaring van Vrouw Eygelaar, wonende Olde- hoofsterkerkhofhaar met een sneeuwbal tegen het hoofd had gegooid, waardoor zij een deuk in het oorijzer had gekregen. Daar bij onderzoek bleek, dat deze jongen wel met sneeuwballen had gegooid, doch niet degene was, welke Vrouw Eygelaar had getroffen, is hij na reprimande weggezonden. Verloren door de zeilmaker Van der Werf, wonende op de Tuinen, een effen gouden vingerring, gemerkt W. v.d. W. Bij de bakker Ypma op de Wirdumerdijk is een begin van brand ontstaan en wel in de voorkamer, doordat er wat roet uit de schoorsteen in de kachelpijp is gevallen en was beginnen te smeulen. De brand is door de bewoners direct gebluscht. Peperstraat is gerold, zoodat twee glasruiten der kelder deur zijn gebroken. De schade zal door den heer Zeper worden betaald. Vrouw Sannes, wonende Spanjaardslaan, klaagt, dat haar tienjarige zoon Hendrik telkens geplaagd wordt door Jelle Broers en Jan van der Weide, beiden wonende in de Houtstraat. Zal op gelet worden. Kennisgegeven door Gatze Klazes Hiemstra, wonende nabij de Poppebrug, dat zijne zoon, genaamd Klaas Gatze, oud zes en twintig jaren, sedert woensdagavond zoek is. Men vermoedt dat hem een ongeluk is overkomen, daar hij dign dag van huis naar't Oude Deel zoude gaan en wel op schaatsen over de slooten. (1883) Nachtverblijf bij Brugman verleend aan Willem Grobben, oud een en zestig jaren, kuiper, geboren te Zwolle, wonende te Prinsenhage, die zonder geld of huisvesting is en naar Harlingen op reis is. De politie dienaar Hendriks rapporteert, dat een vijftal meisjes op de gracht achter de Kazerne door het ijs is gezakt, doch door eenige schippers zijn gered. Hier was een zwakke plek, die voor twee dagen nog open was en behoorlijk door takken afgezet, die daar eenige uren tevoren nog goed lagen, doch door de baanveger Tombal waren weggenomen, die daarvoor toen planken over het ijs had gelegd, waarover hij het publiek liet passeren en daardoor het ongeval heeft veroorzaakt. Tombal is onmid dellijk ontslagen, terwijl zijn verdere schuld wordt onder zocht daar de Heer Commissaris van Politie eenige tijd "tevoren persoonlijk bij een inspectie aan Tombal had gelast de takkebosschen te laten liggen.y

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 35