BEKEURING EIERZOEKEN KUN JE VOORKOMEN... MOEDER STOMME FRIES WIST HET BETER STADSNIEUWS VAN VROEGER Een bekeuring bij het eierzoeken - die kun je voorkomen: het is mij eens overkomen. In 1958 verhuisden wij naar Zaandam en we kwamen te wo nen aan de Zaan, vlak bij het Noordhollandskanaal. Aan de ene oever was het Amsterdam, aan de andere kant Zaandam. Als je over de pont ging vond je aan de andere kant allemaal op gespoten land. Daar zaten nog veel weidevogels, kieviten en scholeksters. Daar was ik op de zestiende april aan het eierzoeken. Er liep nog iemand in een leren jas met een grote bouvier; later bleek dit een politieagent te zijn. Ik had al een tijdje gezocht en veel gevonden, maar ik laat ze altijd liggen en nu dus ook. Toen kwam die man op me af, hij zei dat hij van de politie was en hij vroeg me wat ik hier deed. "Eierzoeken" antwoordde ik. "Dat mag niet meer" zei hij, u krijgt een bekeuring." "Waarom" vroeg ik, "het is nog geen 21 april en tot dan magje in Friesland zoeken." Toen werd hij grof en hij zei: "Jij leest zeker geen kranten, stom me boer, het mag hier maar tot 14 april." Dus kreeg ik een bekeuring, waarna de agent me vroeg of ik het wou afkopen. Ik zei dat hij de pot op kon. Hij had nogal wat praatjes, maar ik ook. In mei moest ik in Amsterdam voorkomen. Nu, dat was daar gauw bekeken. "U bent die en die?" "Jawel meneer." "U was in verboden tijd aan het eierzoeken?" "Nee meneer.'' "Zo, hoe kan dat, verklaart u mij dat eens?" "Wel meneer, je mag altijd wel naar eieren zoeken, maar je mag ze niet rapen en vervoeren, zo staat het in het wetboek. En dat heb ik niet gedaan. De politie man noch zijn hond hebben ge constateerd dat ik eieren raapte en vervoerde." Nou, de heren zaten wel even raar te kijken en ze moesten ook even met elkaar overleggen, maar de uitspraak was: niet schuldig. Dat zo'n stomme Fries dat nou allemaal zo goed wist! Zaandam J. van derWoude Prof. Mr. P. S. Gerbran- dyweg Pieter Sjoerds Gerbran- dy (1885-1961). Politi cus en staatsman. Tij dens oorlogsjaren mi nister-president van de Nederlandse regering in ballingschap. De la Reystraat Jacobus Hercules de la Rey (1847-1914). Ge neraal in vrijheidsoor log van de Boeren tegen de Engelsen. Werd doodgeschoten bij een actie van de politie. Marijkestraat Prinses Maria Christina (1947). Noemt zich sinds 1967 prinses Christina. Jan Evenhuisstraat Hoofdinspecteur Direc te Belastingen te Leeu warden (1896-1944). Oprichter van het Na tionaal Steunfonds ter financiering van het verzet in Friesland. Ge fusilleerd in Vught. Pieter Feddesstraat In Harlingen geboren schilder (ca. 1586- 1623). Maakte portret ten, gravures, etsen en kaarten. Werkte in Leeuwarden. Van Gemerenstraat Kapitein W. van Geme- ren (1895-1938). Chef Vliegschool Soester- berg; de eerste vlieger, die5 juli 1937-op het nieuwe Leeuwarder vliegveld landde. Hollanderdijk Naar het Hollanderhuis of de Hollanderplaats, een in 1928 afgebroken eeuwenoude boerderij op de hoek van de Leeuwarderstraat Maerten Gerritszstraat Maerten Gerritz de Vries 1647). Com mandeur in dienst van de Oost Indische Com pagnie. Ook kaartteke naar. Ontdekte 1642 Noord Japan. Bij de Put Gewoonlijk alleen 'Put' genoemd. Watervoor- Prof. Mr. P. S. Gerbrandy ziening op dit plein heeft eeuwen bestaan. In 1834 werd de put weggeruimd. Sint Anthonystraat Naast het naastgelegen Sint Anthony Gasthuis aan de Grote Kerk straat. De naam dateert van 1870. Reinier de Graafstraat Geneeskundige en ana toom te Delft (1641— 1673). Beekkerkstraat Harmen Wouter Beek- kerk (1756-1796). Schilder van behang sels, portretten, land schappen en historie stukken. Alma Tademastraat Sir Lawrence Alma Ta- dema (1836-1912). Schilder en graficus, zoon van een notaris te Dronrijp. Werkte sinds 1870 in Londen; in 1873 genaturaliseerd tot Engelsman. Werd in 1899 verheven in de adelstand. Anna Bijnstraat Zuid Nederlands dich teres (1494-1575). Fel le tegenstandster van de leer en volgelingen van Luther. Balistraat Eiland ten oosten van Java in de Indische Ar- chipel. Het schoonst op de aarde het heiligst bezit Hier voor ieder mensch in dit leven Wat heb je 't verloren, hoe of je ook bidt Geen God zelfs je tweemaal kan geven Dat eenigst dat hoogste wat voor alles gaat Die heerlijke beelt'nis die je nooit verlaat Dat heiligst op aarde hier voor iedereen Dat is er je moeder je moeder alleen Schooner dan de schitterende stralen der zon Zoo zijn er haar stralende oogen Zoo trouw en zoo teeder zoo lief ais maar kon Me^st lachend maar soms ook bewogen Die heerlijke oogen zoo trouw en zoo goed Die schenken je troost en die geven je moed Het schoonste op aarde hier voor iedereen Dat is er de blik van je moeder alleen Doch 't zaligst bezit wat je moeder je geeft Trots je 'r somsdeedt lijden of griefde Haar heiligste gave zoolang als ze leeft Dat is haar oneindige liefde Waarmee ze j' in vreugd en in droefheid omringt Waarmee ze jouw hart aan het hare vastklinkt Wat niemand kan doen en kan geven niet een Dat kan hier op aarde moeders liefde alleen Kon je 's levens stormen somwijl niet weerstaan Komt 't ongelukje leven vergallen Heb je soms in zwakte een misdaad begaan Of ben je nog dieper gevallen Als je door heel de maatschappij wordt gehaat Als zelfs ook je vrouw en je kind je verlaat Dan nog vindt je liefde en troost maar bij een Die een hier op aarde is je moeder alleen Leef je in een paleis vol weelde en genot Maar heb je je moeder verloren Vindt je meer geluk in het schamelste krot Als zij je nog toe mag behooren De armste hier is rijker die met haar nog leeft Dan de rijkste op aard die geen moeder meer heeft Want de grootste rijkdom hier voor iedereen Dat is het bezit van je moeder alleen En heeft haar de dood van je zijde gerukt Leeft ze voort steeds in je gedachten En zelfs die gedachten ben je soms bedrukt Doen dan je leed nog verzachten De eerbied en liefde voor haar in het graf Die houden je vaak van het slechte nog af Want wat je niet laat en niet doet voor geen een Dat laat en dat doe je voor je moeder alleen TE WATER GERAAKT Tengevolge van verkeerd uitwij ken reed gisteravond de 25- jarige mej. F. S. alhier met haar fiets bij de eerste kanaalbrug te water. De heer van Brummelen, wonende in de 7e Velin- dwarsstraat, die van het ongeluk getuige was, sprong gekleed in het kanaal en wist het meisje, door een paar politie-agenten met een dreg bijgestaan, op den wal te helpen. Na op den politie post in de nabijheid weer tot kalmte te zijn gekomen, is mej. S. naar huis teruggekeerd. Op de Voorstreek raakte van morgen een kinderwagen met zuigeling te water. Gelukkig bleef de wagen nog even drijven, zoodat de kleine door een der omwonenden nog net bijtijds kon worden gered. De wagen volgde later. (1930)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1983 | | pagina 7